Skocz do zawartości
cabana

Serwer domowy

Polecane posty

Chciałem złożyć sobie serwerek domowy pod kilka maszyn wirtualnych i jako NAS

Czy myślicie że dobrze dobrałem komponenty?

 

Procesor: http://proline.pl/?p=INTEL+G2020

PG: http://proline.pl/?p=GA-H61M-DS2H

RAM 2X: http://proline.pl/?p=KVR1333D3N9%2F4G

Dysk: http://proline.pl/?p=WD+WD5000AADS

Zasilacz: http://proline.pl/?p=CRS+CP-9020052-EU

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od początku, nie będę wnikał jakie podzespoły mogłyby być lepsze bo nie będę za ciebie wybierał. Ocenie tylko to co Ty zamierzasz wziąć.

 

Procek widzę nowy, w technologi 22 nm, stosunkowo niskie TDP - dobrze, wspiera wirtualizacje no ale już trochę kulawo, o ile pod normalne zastosowania się na da to już pod jakieś niestworzone eksperymenty nie. Nie wspiera kilku opcji virtualizacji. http://ark.intel.com/pl/products/71070/Intel-Pentium-Processor-G2020-3M-Cache-2_90-GHz

 

Na oko biorę płytę - pierwsze co, to nie widzę złącz PCI-E a przydałyby się z pewnością na jakieś karty sieciowe. Reszta wydaje się chyba być ok.

 

Pamięci jak pamięci nie ma co się rozpisywać,

 

Dysk - jak najbardziej bierz WD, przewineło mi się ich troche i z żadnym nie miałem problemów, czego nie mogę powiedzieć o innych producentach (moje własne odczucia) polecam serie NAS i green (bo black ci nie potrzebna).

 

Zasiłka powinna wszystko uciągnąć, firma porządna także też nie bedzie problemow.

 

Generalnie jak na serwer w domu to podzespoły mogą być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

 

Płytka ma PCI-E nawet "1 x PCI-Express x16, 3 x PCI Express x1" także da radę jak coś myślę :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jest już trochę urządzeń na rynku pod PCI-E x1 ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pci-e x16 jest na karte graficzna, chodziło mi o zwykłe PCI

 

Pisałeś wyraźnie PCI-E co oznacza PCI Express, zwykłe PCI to PCI.

Pod PCI-E sam mam kartę sieciową - www.tp-link.com.pl/products/details/?model=TG-3468

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk - jak najbardziej bierz WD, przewineło mi się ich troche i z żadnym nie miałem problemów, czego nie mogę powiedzieć o innych producentach (moje własne odczucia) polecam serie NAS i green (bo black ci nie potrzebna).

 

 

No widzisz, a z dysków które ja miałem jedynie WD padały - po ostatnim padzie (WD Green 1TB) oraz pad dysku zewnętrznego (2TB w środku dysk Green) w zeszłym roku, dyski tej firmy omijam szerokim łukiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój Szajsung HD103SJ ma już 8266 godzin smart i cały czas 0 relokowanych sektorów, na desktopie więc śmiem twierdzić, że go bardziej katuje niż toshiby na serwerach :D. Wiadomo, niby nic, ale jednak pełny rok już ma za sobą (czyli mniej więcej 2,5 roku normalnego użytkowania).

 

Każda firma ma swoje dobre i słabe modele. Jedni chwalą WD i jadą po seagate, a inni zupełnie na odwrót. Ciężko powiedzieć które rzeczywiście są dobre, ja twierdzę że producent nie jest istotny, tak długo póki ma quality produkty ;).

 

BTW, co do dysku to bym kupił takie ze dwa, mogą być nawet mniejszej pojemności, i złączył je w raid 1. Masz pewność, że z dnia na dzień to wszystko nie legnie, jeśli oczywiście myślisz o tym serwerze jako rzeczywiście coś domowego, ale w miarę niezawodnego (a po podzespołach śmiem tak twierdzić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

No widzisz, a z dysków które ja miałem jedynie WD padały - po ostatnim padzie (WD Green 1TB) oraz pad dysku zewnętrznego (2TB w środku dysk Green) w zeszłym roku, dyski tej firmy omijam szerokim łukiem.

 

jak WD to tylko seria Black ;) Green to cienkota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja Wam powiem, że jakiegoś pecha macie. Używałem WD, zarówno Green jak i Black, Samsunga, Seagate i nigdy mi dysku szlag nie trafił, a "mielone" trochę są ;)

 

Nawet starutki Quantum Fireball 20.4 GB (~ 10 lat) u mnie za pendrive'a robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

pedro mi ostatnio zaczęły się sypać dość mocno eksploatowane i trzymane w złych warunkach (grzejące się) dyski. 10.1GB i 40GB. Głównie bad sectory (1-5 max). :)

 

Edit: Są różnych producentów (samsung i chyba WD) ale mają po X lat lub więcej hehe :)

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

jak WD to tylko seria Black ;) Green to cienkota

 

Green to dyski pod backup raczej - więc jeśli chodzi o parametry "cienkota" tak... ale one nie powinny padać tym bardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Procek tylko zmieniłbym na Intel Core i5-4430

 

 

lepiej Core i5-2500k :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Z tego co czytam i sam wnioskuję to chyba najbardziej solidne były SCSI lub IDE ATA (a raczej są) hah :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod serwery NAS WD zaczęło niedawno serię red. Green mają być ciche i oszczędne a nie pod "backupy".

 

Aha. Czyli backup ma hałasować (abyś wiedział gdzie jest) i żreć prąd (abyś wiedział za co płacisz)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Aha. Czyli backup ma hałasować (abyś wiedział gdzie jest) i żreć prąd (abyś wiedział za co płacisz)?

 

Tak! Dokładnie o to chodziło... (tylko jak backup sam w sobie ma hałasować ;) )

 

Tu więcej informacji o WD RED.

 

 

Zaprojektowany i przetestowany szczególnie dla systemów NAS z 1-5 dyskami do stosowania w domach i małych biurach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Aha. Czyli backup ma hałasować (abyś wiedział gdzie jest) i żreć prąd (abyś wiedział za co płacisz)?

 

Po prostu komentuje głupoty, które wypisujesz. Stwarzasz jakieś cudowne opisy kiedy WD dokładnie opisało do czego jest każda seria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, dopłacać do odblokowanego mnożnika w procesorze do serwera.. geniusz! ;)

 

nie doczytałem, że to chodzi o serwer w takim razie wystarczy wersja bez K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja polecę taki zestaw:

1. procesor: CELERON G1630 2.8GHZ LGA1155 BOX 203,72zł
2. pamięć: Crucial DDR3 4096MB PC1333 CL9 152zł
3. płyta główna: GIGABYTE GA-Z77N-WIFI LGA1155 DDR3 MINI-ITX 439,00zł lub
ASROCK H77M ITX NOWOSC BOX FV GW M -ATX 1155 329,00zł
4. obudowa: Cooler Master 120 169,01zł
5. dysk SSD: Kingston V300 lub jakiś inny
5. i zasilacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×