Skocz do zawartości
secretservice

Brama domyślna, routing, a VLANy

Polecane posty

Witam.

Wykonuję właśnie projekt pewnej sieci.

Poniżej zamieszczam screen fragmentu topologii logicznej.

http://scr.hu/0ooz/rxjvj

 

Moje pytanie brzmi: jakie bramy domyślne powinny mieć ustawione urządzenia końcowe znajdujące się na schemacie w chmurkach (w uproszczeniu 1 chmurka to jeden VLAN oraz podsieć IP, ale nie w każdym przypadku). Brama domyślna powinna być z reguły adresem z tej samej podsieci, ale jako, że urządzenia są podłączone do przełącznika warstwy 2, a potem te do przełącznika warstwy 3 to oznacza, że bramą dla wszystkich podsieci bez wyjątku będzie interfejs routera łączący go z przełącznikiem? Jeżeli jest inaczej to niech ktoś spróbuje mi to wyjaśnić.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

(w uproszczeniu 1 chmurka to jeden VLAN oraz podsieć IP, ale nie w każdym przypadku)


Jeśli dobrze rozumiem to bramą domyślną powinno być IP urządzenia w tej podsieci za pomocą którego ta podsieć łączy się z innymi sieciami. Czyli wg mnie przełącznik warstwy 3 - tyle, że ty masz po dwie sztuki (pewnie w celu zapewnienia mniejszej awaryjności) więc nie wiem co w takim wypadku zrobić. :)

ps. patrzę na kółko "budynek b" bo w "budynek a" nic poniżej tych przełączników warstwy 3 nic nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to placówka finansowa, więc siłą rzeczy jest zapewniona redundancja w postaci zarówno nadmiarowego sprzętu, jak i połączeń.

Normalnie gdyby w miejscu przełącznika był router to bramą byłby interfejs routera połączony z daną podsiecią, ale w przypadku przełącznika warstwy 3 właśnie nie mam pojęcia, chyba, że dopuszcza on ustawianie adresów IP na poszczególnych interfejsach (warstwy 2 nie dopuszcza takiej możliwości).

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak ta redundancja tam działa? Czy pętle porobiłeś? :)

 

Skoro jest L3, to korzystasz z jego dobrodziejstw i na nim możesz zaterminować brame, w połączeniu z VRRP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pętlę są - STP trzeba zaprzęgnąć do pracy :)

VRRP - nigdy nie słyszałem, spróbuję się zapoznać.

Czyli na switchu L3 mogę ustawić bramy dla poszczególnych podsieci na interfejsach podłączonych do switchy L2 czy jak to działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×