Skocz do zawartości
Amexis

Dedyk/serwerownia pod strone ze zdjęciami

Polecane posty

Witam,

 

Piszę z następującym pytaniem

 

Wyobraźmy sobie że mam ok 1mln zarejestrowanych użytkowników na stronie w tym 80% aktywnych

(forma użytku - jak na facebooku) :

  • dodawanie zdjęć

Jaki koszt serwerowni jest z tym związany ? Czy jeden dedyk za 3 000 zł podoła ? Jeżeli będę generować 1 mln nowych użytkowników co miesiąc to jak % zwiększy się koszt miesieczny na dedyk ? Jak wygląda sprawa z przepustowością łącza aby strona bardzo płynnie chodzila ?

 

Nie wiem jaki jest przelicznik dlatego mam taki problem. Jakbym wiedział że 100 000 tyś użytkowników POWINNO utrzymać się przez miesiąc na dedyku za 1000 zł to bym sobie to wszystko przeliczył lecz teraz nie wiem prawie nic.

(Kwoty podane są przykładowo)

 

 

Możecie polecić jakąś dobrą firmę ?

 

Mam nadzieję że napisałem wszystko "jasno"

 

z góry dziękuje

Pozdrawiam

Edytowano przez patrys (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Nikt tego nie policzy w taki sposób, bo jest ciężko nie znając specyfiki i ruchu.

Sam start uciągnie jeden porządnie zrobiony serwer z większymi dyskami spiętymi kontrolerem.

Dopiero gdy zaczynie się wzrost dodawanych danych/ruchu sieciowego można myśleć nad skalowalnością tego.

No chyba, że projekt ma spory budżet i chce startować już z kompletnym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie policzy w taki sposób, bo jest ciężko nie znając specyfiki i ruchu.

Sam start uciągnie jeden porządnie zrobiony serwer z większymi dyskami spiętymi kontrolerem.

Dopiero gdy zaczynie się wzrost dodawanych danych/ruchu sieciowego można myśleć nad skalowalnością tego.

No chyba, że projekt ma spory budżet i chce startować już z kompletnym rozwiązaniem.

 

 

Mam spory budżet i chciałbym startować z jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Tzn. Jeżeli zaczyna brakować przestrzeni dla nowych użytkowników oraz ich zdjęcia jestem w szybkim czasie zapewnić nowe miejsca. Nie mogę sobie pozwolić na "zastój" na stronie oraz jej zamulanie.

Zdaje sobie sprawę że lepiej wydać więcej i mieć coś porządnie zrobione, postawione na porządnych fundamentach niż robić coś po "łebkach" i potem myśleć co dalej.

 

dziękuje za odpowiedz

 

"Sam start uciągnie jeden porządnie zrobiony serwer z większymi dyskami spiętymi kontrolerem." Możesz podać przykładową kwotę ?

 

Oczywiście zanim postanowiłem napisac tutaj temat sam się zainteresowałem moim probleme, lecz posty są przeważnie sprzed kilku lat. Z racji szybko rozwijającego się rynku uważam że tamte informacje nie są już nic warte.

Edytowano przez Amexis (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Jak masz większy budżet, to faktycznie lepiej zainteresować się jakimś skalowalnym rozwiązaniem.

W przypadku którego będzie brak miejsca czy problem z obciążeniem eliminowany poprzez dołożenie sprzętu czy jakieś drobne zmiany w aplikacji.

Aplikacja jest już napisana ? Jakaś specyfikacja przynajmniej powstała ?

 

Jedna maszyna startowa niestety nie gwarantuje skalowalności, a dostawienie kolejnej to spore zmiany w aplikacji, jeżeli takowa operacja nie była zaplanowana na początku.

Migracja w inne rozwiązanie to też w przypadku większej ilości danych problematyczne zadanie.

Najlepiej mieć to wszystko już wcześniej przygotowane by wdrożenie mogło nastąpić szybko i bez większych problemów.

 

Jak by była potrzebna jakaś pomoc z tym tematem to proszę się odezwać na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat miejsce na zdjęcia skaluje się bardzo łatwo i nie ma tutaj problemu z rozwiązaniam. Problem zaczyna się dopiero kiedy storage ma byc nie tylko duży ale też wydajny (co przy zdjęciach nie jest wymagane). Trudniej jest skalować sam serwis tak aby nie było problemów.

 

Przy dużej ilości zdjęć albo idziesz w dużą budę serwera (dużą ilość bud) albo jakies proste macierze dyskowe + serwer robiący za kontroler do nich i prosty serwer www do serwowania zdjęć. Kwestia filozofii składowania. Trzeba pamiętać o dużej redundancji rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc ale sluchajcie, jeżeli wystartuje to potem już pół biedy.

Problem jest z początkowym zarysem kosztów bo nie wiem jak mam się zabrać za te obliczenia.

 

1 000 000 użytkoników - 100% aktywnych ( jedno logowanie dziennie )

wzrorując się na bazie facebook'a gdzie zostaje dodanych 172 800 000zdj/24h przy 600 000 000 mln użytkowników

 

wyliczyłem że serwer powinien wytrzymać natężenie zdjęć w granicach 3 zdjęć na sekundę.

Teraz należy chyba obliczyć jak szybko się zapełni przestrzeń dyskowa ? Nie wiem jak ma się do tego sam transfer i cala struktura. Nie zakładając już położenie geograficzne bo rozumiem że to też ma znaczenie

Edytowano przez Amexis (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zanim uzbierasz milion który zacznie coś robić to potrwa to długo, ta kula śniegowa nei rozkręca się z dnia na dzień i bedziesz mógł z wyprzedzeniem miesięcznym spokojnie prognozować ile miejsca i wydajności masz, weź serwer tak aby wielkość macierzy dyskowej przekraczała 500 GB (zmieścisz na tym pierwsze 300 000 zdjęć bez najmniejszego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I to są już jakies konkretniejsze informacje

czy tylko macierz dyskowa ma znaczenie ?

 

Bo teraz to rozumiem tak

Mam stronę stawiam ją na dedyku o macierzy 500 GB + i mi to śmiga do przykladowych 300 000 zdjęć i w momencie zapelnienia tego kupuje drugi dedyk o macierzy 1 TB +, jakoś to się tam łączy i tak dalej i tak dalej.

 

Czyli taki hetzner

 

 

Benefits

Intel® Xeon® E3-1245 Quadcore

incl. Hyper-Threading Technology

RAM32 GB DDR3 RAM ECCHard disks15 x 3 TB SATA

6 Gb/s HDD7200 rpm

incl. 16-Port

Hardware-RAID Controller

(RAID-Level optional)NICconnected at 1 GbitBackup Space100 GBTrafficUnlimited*Operating System

 

ma zdecydowanie za dużo mocy jak na początek. Ba, rozumiem że ramy w projekcie portalu mnie nie interesują?

 

Wyłącznie dysk, procek i przepustowość ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteśmy autorami skryptu który chcesz postawić, nie wiemy nawet co w nim jest, jedna głupia funkcja przy takiej ilości userów może podnieść zużycie zasobów o 100% jak programiści jej nie zrobią, jedyne o czym możemy dyskutować to ile miejsca na dyskach będziesz potrzebował ale też jest to wróżenie z fusów bo nie wiemy na jaką wielkość, jaką ilość, jaka kompresja itd przy zdjęciach pozwolisz. nie wiemy nic o projekcie co by nam pozwoliło prawdziwie oszacować miejsce. Weź cokolwiek (byle żeby dysk wytrzymał i pomieścił) jak pod obciążeniem skryptu będziesz wiedział ile potrzebujesz wtedy możesz kupić docelowy sprzęt. Strona i tak nie urośnie do 1 mln szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Pamiętaj że zły skrypt potrafi zarżnąć i rakietę ;)

 

Może lepiej rozpisz aplikację na kilka serwerów (łatwe dodawanie kolejnych w panelu i skrypt rozkładania zdjęć po serwerach)

 

Kupisz kilka tańszych serwerów - np. coś z ovh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tez wydaje mi sie, ze lepiej to rozlozyc na kilka mszyn - trzeba to uwzglednic przy tworzeniu aplikacji. Potem jak jakis serwer nie bedzie wyrabial lu b bedzie mial za malo miejsca to sie dodaje nastepny.

 

Inna sprawa jest serwer, na ktorym bedzie postawiony sam serwis.

 

Pozdrawiam,

Dino Strzeminski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można pomyśleć nad nowoczesną, szybką maszyną kontrolującą samą aplikację + do tego tańsze rozwiązania z dużymi macierzami na statyczne pliki. Zmniejsza to koszt, szczególnie w czasie, kiedy ilość użytkowników i umieszczanych przez nich plików wzrośnie do bardzo dużych liczb, do tego takie rozwiązanie stosunkowo łatwo utrzymać w ryzach i kontrolować. No i nie musi to być nawet umieszczone w jednej szafie czy nawet jednym DC. Istnieją serwisy, które aplikację główną mają postawioną na wydajnym serwerze np. w Polsce, a statyczny kontent wyrzucony na znacznie tańsze serwery w takim na przykład OVH czy gdzieś w Stanach, a jeszcze lepiej na CDNy. Koszt tych ostatnich jest wyższy od tanich dedyków, ale zapewnia większą redundancję i prawie 100% gwarancję dostępności. Prawie, bo 100% nikt nie zagwarantuje, chyba że ktoś ma kontakty poza tym wymiarem rzeczywistości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bezensu placic wiecej poki nie osiagasz takich transferu etc. Najlepiej wziac w jakiejs firmie pakiet minimum i w miare rozwoju portalu obserwowac statystyki i przechodzic na maszyne lepsza. Zadna firma nie sprawi Ci pomocy jak zarzadzasz drozszego pakietu;] wrecz nawet Ci pomoga z checia emigrowac;]

 

co do samego transferu to najtaniej jest w ovh aczkolwiek jako ze to zdjecia a nie filmy ktore generuja duzooo wiecej polecam raczej jakas mniejsza polska firme a za to z duzo lepszym supportem

Edytowano przez doler (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na zdjecia proponuje wykorzystac nasz Tiktalik Files, bedziesz na poczatku placil grosze a koszty beda rosly razem z twoim serwisem, liniowo. Bedziesz mial rowniez z glowy skalowanie, redundancje itd..

 

Przy duzych ilosciach, chetnie negocjujemy ceny

 

http://www.tiktalik.pl/files.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×