Skocz do zawartości
bor1904

e24cloud i konfiguracja środowiska

Polecane posty

Witam,

Wstępnie zdecydowaliśmy się postawić portal napisany w javie na serwerze w e24cloud i firma tworząca dla nas portal zobowiązała się przygotować środowisko uruchomieniowe tj:

JDK 7

GLASSFISH 3.1

JSF 2.0

POSTGRESQL 9.0

PHPPGADMIN

 

Jednak oni twierdzą że wymagana jest "administracja/konserwacja" takiego serwera....

 

Nie wiem jednak w jakim celu?

 

Skoro e24cloud zapewnia działający sprzęt i SO a oni dobrze skonfigurują sobie środowisko uruchomieniowe i napiszą portal bez krytycznych błędów to w jakim celu wymagana jest usługa administracyjna ?

 

Pliki się starzeją? Kruszeją? Znikają ? Środowisko uruchomieniowe się kurzy? :)

 

Niech ktoś mądry/doświadczony mnie oświeci ...

 

dzieki

KB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Jak się pojawiają prawdziwe dane dane pojawiają się i prawdziwe problemy, a to logów jest za dużo, a to userzy odkryją nowe zastosowanie czegoś, a to dostawca usługi sprzętowej da ciała i trzeba coś zrobić, a to środowisko zewnętrzne ulegnie zmianie, a to wy zrobicie coś głupiego i trzeba naprawić i tak bez końca praca admina. Testy przed wdrożeniem mogą dać tylko ograniczone pojęcie a testy w boju zawsze je weryfikują.

 

2) Prowadzenie sprawnej polityki backupowej wymaga czasu, monitorowania i weryfikacji oraz procedur. Sami tego nie zrobicie.

 

3) Monitoring poprawności działania.

 

4) Aktualizacje, aktualizacje i aktualizacje, środowisko jest zabezpieczone na chwilę obecną i nikt nie wie jakie dziury zostaną znalezione w przyszłości, co trzeba będzie zmienić, co trzeba sprawdzać i monitorować. To nie jest połączenie dwóch desek trzema gwoździami tylko duży zbiór powiązanych ze sobą aplikacji pisanych przez różne osoby na podstawie różnych specyfikacji i mających różne cele biznesowo techniczne. Fajnie że to teraz działa ale jutro może nie być już tak fajnego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak kupisz sobie samochów do potem od czasu do czasu robisz przeglądy? Do mechanika jeździsz?

 

Dośc durna analogia, ale ja po prostu nie wierzę w taki tok myślenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@nrm - poprostu pytam o konkretny przypadek.

@theOne -

1. Jak dobrze zrozumiałem to zmiany może wymusić:

a) zmiana trendów i potrzeb - to i tak twórcy portalu muszę go przerobić

b) co My mamy zrobić głupiego z poziomu CMS portalu?

c) z czasem wyjdą błędy - to ekipa tworząca powinna je naprawić

[nie widze potrzeby administracji]

 

2. Po co backupować ? Z tego co mi wiadomo to każda sanująca się firma hostingowa zapewnia backup(redundancję)

 

3. Monitoring... Jak firma tworząca portal chce mieć pewność że nie wypuściła bubla to niech monitoruje po co ja mam coś monitorować (albo ktoś za moje pieniądze). Ja chce żeby to działało.

 

4. Ja wychowałem sie na Slackware i tam z tego co pamiętam inaczej pojmowali bezpieczne środowiski.... Twórca Slacka twierdził że bezpieczne nie jest to co wyszło wczoraj a to co wyszło 4lata temu i do tej pory nikt dużej luki w takim sofcie nie wykorzystał.

 

Zapominając o tym co powiedziałem to zapewne duże ruchy aktualizacyjne środowiska uruchomieniowego bedą wymagały aktualizacji samego portalu.... więc tak czy inaczej ekipa od portalu musi sie nagrzebać na owym serwerze.

Ostatnia rzecz to jak często w ostateczności takie aktualizacje mogły by być konieczne? raz na rok ? raz na dwa lata ?

 

@pedro84: a jak kupisz sobie pakiet telewizji N to jak często jeździsz z nim na przeglądy ?

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że durna analogia, ale Twój tok myślenia jest dośc.. hm.. osobliwy.

 

1. Problemy może spowodować także zmiana środowiska (aktualizacja, etc.). Co wtedy?

2. Raczysz żartować? Kto rozsądny polega tylko na backupach firm hostingowych?

3. Ale to czy pojawią się problemy nie zależy tylko od samej aplikacji (vide punkt 1).

4. Każdy serwer wymaga monitoringu. Jak Ty sobie to wyobrażasz? Że instalujesz w środowisku produkcyjnym jakąś aplikację składową i już? Zostaje i działa na wieki? W aplikacjach pojawiają się błędy, które czasem są poważnymi lukami, które to łatasz za pomocą aktualizacji.

 

Dziwne masz strasznie podejście do tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

No już dobrze, nie bierz tej adminki i nie rób backupów [zostań hardkorem!] (hehe w kontekście ostatniej awarii e24 to jeszcze bardziej zabawne) tylko nas nie męcz tym pokręconym tokiem rozumowania ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie moje przemyślenie patrząc na twoją wypowiedź jest takie że jeszcze zdążysz wydać znacznie więcej i ponieść straty na przestoju przez oszczędności teraz. Do tego nie rozumiesz co robisz i co kupujesz. To co wdrażasz to ciągły proces a nie coś stałego, fizycznego, zatrzymanego w czasie.

 

@theOne -

1. Jak dobrze zrozumiałem to zmiany może wymusić:

a) zmiana trendów i potrzeb - to i tak twórcy portalu muszę go przerobić

b) co My mamy zrobić głupiego z poziomu CMS portalu?

c) z czasem wyjdą błędy - to ekipa tworząca powinna je naprawić

[nie widze potrzeby administracji]

a) a za tymi zmianami idą zmiany w środowisku produkcyjnym

b) skasować coś, odebrać uprawnienia sobie, wgrać szkodliwy kod który zainfekuje serwer albo stworzy dziury, będziecie chcieli dodać coś co wykorzysta wcześniej niewykorzystywaną technologie, zapełnić całe dostępne zasoby czegoś, przepełnić tablicę w bazie (ogólnie sprawa dbania i czyszczenia bazy była wcześniej pomijana) itd

c) oni stworzą, ty podpiszesz protokół odebrania i na tym twoja współpraca z nimi się kończy, większość błędów to wynik błędnych specyfikacji i założeń i odpowiedzialność jest tutaj bardzo rozmyta.

 

2. Po co backupować ? Z tego co mi wiadomo to każda sanująca się firma hostingowa zapewnia backup(redundancję)

80% potrzeb kiedy trzeba odzyskać dane odnosi się do odzyskania niektórych danych które przypadkowo zostały skasowane a nie do odzyskania całego środowiska. Nikt ci nie zrobi backupu tak jak sam sobie zrobisz i e24cloud też to ostatnio udowadniało wszystkim

 

3. Monitoring... Jak firma tworząca portal chce mieć pewność że nie wypuściła bubla to niech monitoruje po co ja mam coś monitorować (albo ktoś za moje pieniądze). Ja chce żeby to działało.
A kto będzie monitorował firmę która świadczy hosting? Bierzesz to na siebie? Monitoring to także sprawdzenie czy np masz dość miejsca na dysku, czy nie kantują cie na dostępnych zasobach, czy sieć działa odpowiednio itd.

 

 

4. Ja wychowałem sie na Slackware i tam z tego co pamiętam inaczej pojmowali bezpieczne środowiski.... Twórca Slacka twierdził że bezpieczne nie jest to co wyszło wczoraj a to co wyszło 4lata temu i do tej pory nikt dużej luki w takim sofcie nie wykorzystał.

 

Zapominając o tym co powiedziałem to zapewne duże ruchy aktualizacyjne środowiska uruchomieniowego bedą wymagały aktualizacji samego portalu.... więc tak czy inaczej ekipa od portalu musi sie nagrzebać na owym serwerze.

Ostatnia rzecz to jak często w ostateczności takie aktualizacje mogły by być konieczne? raz na rok ? raz na dwa lata ?

 

@pedro84: a jak kupisz sobie pakiet telewizji N to jak często jeździsz z nim na przeglądy ?

 

pozdrawiam

Aktualizacje są potrzebne tak często jak są potrzebne. Najważniejsze jest na bieżąco sprawdzać co jest potrzebne ze względów bezpieczeństwa. Może być raz na rok. Może co drugi dzień... Administracja i oprogramowanie to bardzo skomplikowany produkt, robiony pod ciebie na miarę, nie upraszczaj tego porównaniami do masowych produktów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że w sumie admin na etat jest potrzebny i mirror całego portalu w innej firmie hostingowej i tam też admin na etat :)

 

ale OK:)

 

ja jak powiedziałem na wstępie się nie znam a Wy pewnie conajmniej troche.

 

Czy są osoby chętne do administracji takim środowiskiem jak podałem na e24cloud ? I za ile na h ?

 

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wystarczy jeden admin który będzie wykonywał backupy i starał się łatać na bieżąco wszystkie dziury i będzie aktualizował soft na serwerze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając, przed napisaniem riposty przeczytać moją wypowiedź proszę do końca :P

 

Wbrew pozorom owa opieka administracyjna wcale nie jest niezbędna.

Przecież jak się skonfiguruje wszystko, to będzie działać...

 

No właśnie, będzie działać, póki się nie popsuje.

Większość rozwiązań serwerowych zanim popsuje się na amen, to wysyła jakieś tam wcześniejsze sygnały.

Z resztą i nie tylko serwerowych - ot taki Windows 7 jak wykryje alert SMART to wyświetla taki ładny alert użytkownikowi, że dysk się niedługo popsuje i należy skopiować co ważne w bezpieczne miejsce. Aż żałuję, że nie zrobiłem screenu tego komunikatu.

Wracając - osoba doglądająca serwer może reagować PRZED tym, jak coś rozkaszani się totalnie. I to nie tylko mowa o sprzęcie (choć w przypadku "chmury" to tu raczej mało może się uszkodzić) ale i o całości softwareowej. Bo a to dziura w pehapie, a to w innych tam aplikacjach (choćby owy błąd związany z haszowaniem kolizji GET/POST). To także zgrubna analiza, czy jakiś intruz nie próbuje bawić się w wysycanie naszego łącza i wiele takich innych drobiazgów.

 

Więc podsumowując - albo ktoś zna system i reaguje na bieżąco na jakieś anomalie, albo też jest magiczne PADŁO!!!!!!!!! i szukanie przyczyn (no a wcześniej kogoś, kto tak ogólnie ogarnie całość) i ewentualne korekcje.

 

 

A co do bezgranicznego zaufania do backupów, które niby zapewnia e24cloud wszystkim... to poczytaj sobie, co to niedawno się stało z nimi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

choć w przypadku "chmury" to tu raczej mało może się uszkodzić

 

No nie zgodzę sie. "Chmura" to najczęściej zwykły VPS ubrany w marketingową papkę. Tutaj jak najbardziej się może wszystko popsuć, zupełnie jak na każdym innym sprzęcie.

Jeżeli aplikacja nie jest przygotowana do działania w "chmurze"/dedyku/vps tj. nie ma np. replikacji na wiele instancji/serwerów, czy nawet do instancji/serwerów zapasowych w innym DC, to może tak samo paść jak na każdym innym hostingu. Ostatnio mieliśmy przykład takiego padu w e24cloud.

W zasadzie rozwiązanie typu chmura, gdzie np. wiele "matek" korzysta z jednej macierzy jest chyba jeszcze gorsze pod kątem niezawodności, ponieważ wszyscy solidarnie pracują na zużycie takiej macierzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja mówiłem o failu w stylu padu platformy bo wiatraczek się zatarł, ewentualnie kondensator miał zły dzień i eksplodował. Nawet i w miare byle jakie chmury w takim przypadku wadliwego noda powinny wykluczyć tak, że użytkownik być może nawet nie zauważy.

 

No chyba, że to ewidentna papka marketingowa jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja mówiłem o failu w stylu padu platformy bo wiatraczek się zatarł, ewentualnie kondensator miał zły dzień i eksplodował. Nawet i w miare byle jakie chmury w takim przypadku wadliwego noda powinny wykluczyć tak, że użytkownik być może nawet nie zauważy.

 

No chyba, że to ewidentna papka marketingowa jest ;)

 

Jeżeli nie masz do tego przystosowanej aplikacji, to tak się nie stanie, że użytkownik nie zauważy. To nie ma znaczenia czy "chmura" czy vps, czy dedyk. To tylko PR jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Witam,

Wstępnie zdecydowaliśmy się postawić portal napisany w javie na serwerze w e24cloud i firma tworząca dla nas portal zobowiązała się przygotować środowisko uruchomieniowe tj:

JDK 7

GLASSFISH 3.1

JSF 2.0

POSTGRESQL 9.0

PHPPGADMIN

 

Jednak oni twierdzą że wymagana jest "administracja/konserwacja" takiego serwera....

 

Nie wiem jednak w jakim celu?

 

Masz Windowsa na desktopie?

A aktualizujesz go?

 

Serwer nie ma automatycznych aktualizacji - trzeba je robic recznie i do tego wlasnie sluzy administrator.

 

Juz rozumiesz? :)

 

Zobacz jaka wersja postgresqla byla 5 lat temu i pomysl jaka bedzie za 5 lat. Ciagle ta sama? Bez bledow? phppgadmin to open-source'owy soft - w kazdym momencie moga znalezc w nim dziure (a moze juz znalezli tylko nic nie pisza) - to wszystko trzeba aktualizowac na biezaco!

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę się droczę jednak w teorii nadal uważam że opieka admina jest zbędna ;]

 

Mam windowsa a nawet kilkadziesiąt i uwaga : na wszystkich mam wyłączoną aktualizacje bo ona regularnie coś kaszaniła (szczególnie na kompach gdzie było dużo dedykowanego softu)!

 

Co do konieczności aktualizacji z uwagi na bezpieczeństwo.... Lepsze jest coś co jest na rynku 5 lat i nikt przy pomocy tego softu sie nie włamał czy coś co wyszło wczoraj z kilkoma liniami dodanego kodu który w teorii powinien załatać jakieś niedociągnięcia => nowy kod = nowe błędy {na przestrzeni kilku dni może do mnie nie dojść wiadomość o atakach na tą wersje no i bęc}

 

Co do monitorowania to co macie na myśli ? po to mam hosting żeby nie trzymać serwera koło łóżka i doglądać go... a wybieram środowisko w chmurze żeby dodatkowo nie martwić się nagłym przyrostem ruchu itd itp.

 

Soft niemodyfikowany na niemodyfikowanym środowisku uruchomieniowym jak niby ma się z wiekiem zepsuć ?

 

-----------------

 

Rozumiem że z czasem wyjdą błędy aplikacji, rozumiem że mogą dostać się jakieś krzaczki do BD itp - ale od tego jest firma tworząca aplikacje a nie "konserwatoro-administrator"

 

 

 

pozdrawiam i dziekuje za dotychczasową dyskusję

KB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a wybieram środowisko w chmurze żeby dodatkowo nie martwić się nagłym przyrostem ruchu itd itp.

 

Jeśli nie masz specjalnie do chmury przystosowanego środowiska, to nic ci to nie da, to jest mit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę się droczę jednak w teorii nadal uważam że opieka admina jest zbędna ;]

Ten Twój tok myślenia jest już trochę męczący, mówić Ci coś to jak kamień w wodę.

 

Mam windowsa a nawet kilkadziesiąt i uwaga : na wszystkich mam wyłączoną aktualizacje bo ona regularnie coś kaszaniła (szczególnie na kompach gdzie było dużo dedykowanego softu)!

Rozumiem, że jedziesz na 95? ;)

 

Co do konieczności aktualizacji z uwagi na bezpieczeństwo.... Lepsze jest coś co jest na rynku 5 lat i nikt przy pomocy tego softu sie nie włamał czy coś co wyszło wczoraj z kilkoma liniami dodanego kodu który w teorii powinien załatać jakieś niedociągnięcia => nowy kod = nowe błędy {na przestrzeni kilku dni może do mnie nie dojść wiadomość o atakach na tą wersje no i bęc}

A jak zostanie odkryty nowy błąd? (vide PHP, MySQL)

 

Co do monitorowania to co macie na myśli ? po to mam hosting żeby nie trzymać serwera koło łóżka i doglądać go... a wybieram środowisko w chmurze żeby dodatkowo nie martwić się nagłym przyrostem ruchu itd itp.

Mylisz pojęcia, albo nie masz o tym zielonego pojęcia. Poza tym, jesteś tak podatny na marketingowe bajeczki, że aż przykro...

 

Soft niemodyfikowany na niemodyfikowanym środowisku uruchomieniowym jak niby ma się z wiekiem zepsuć ?

Pytanie tylko, jak długo utrzyma się taki stan rzeczy?

 

Rozumiem że z czasem wyjdą błędy aplikacji, rozumiem że mogą dostać się jakieś krzaczki do BD itp - ale od tego jest firma tworząca aplikacje a nie "konserwatoro-administrator"

Nie, firma tworząca oprogramowanie jest od dostarczenia Ci gotowego i wolnego od błędów rozwiązania.

 

pozdrawiam i dziekuje za dotychczasową dyskusję

KB

Również :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Trochę się droczę jednak w teorii nadal uważam że opieka admina jest zbędna ;]

 

Mam windowsa a nawet kilkadziesiąt i uwaga : na wszystkich mam wyłączoną aktualizacje bo ona regularnie coś kaszaniła (szczególnie na kompach gdzie było dużo dedykowanego softu)!

 

A antywirusy na nich masz? Tez ich nie aktualizujesz? :) Nie sadze!

 

Co do konieczności aktualizacji z uwagi na bezpieczeństwo.... Lepsze jest coś co jest na rynku 5 lat i nikt przy pomocy tego softu sie nie włamał czy coś co wyszło wczoraj z kilkoma liniami dodanego kodu który w teorii powinien załatać jakieś niedociągnięcia => nowy kod = nowe błędy {na przestrzeni kilku dni może do mnie nie dojść wiadomość o atakach na tą wersje no i bęc}

 

http://www.postgresql.org/support/security/

 

Dalej chcesz uzywac postgresa w wersji z 2007 roku ? ;-)

Twoje rozumowanie moze miec racje bytu w hostingu wspoldzielonym (gdzie o srodowisko dba hostingodawca, Ty musisz dbac wylacznie o swoja aplikacje) - ale jak zrozumialem Ty chcesz to na VPSie trzymac, wiec administrator jest Ci absolutnie niezbedny. W ciagu ostatnich pieciu lat bylo przynajmniej kilka powaznych security-bugow ktore przy braku opieki nad systemem pozwolilyby przejac w nim nawet uprawnienia roota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na głupotę lekarstwa chyba nie ma. Ludzie dzielą się na ... i na ... (tu można sobie wstawić robią albo będą robić backupy, aktualizacje itd.).

 

Chmura to bajka dla właśnie takich co się nie znają i łykają jak pelikany PR. Zerowa wiedza i jeszcze idzie w zaparte chociaż mu każdy mówi co innego. Tak jakby ktoś miał interes w tym jaka podejmie decyzję.

 

Ja mówię nie potrzebujesz administracji, nie rób backupów, nie aktualizuj to tylko problemy. Jak coś się stanie to mówi się trudno i zaczyna od nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×