Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
shad

Terminal jako domowy serwer prawie jak (nie)dedykowany

Polecane posty

Witam,

 

Dzisiaj przeglądając allegro natknąłem się na takie cudo: http://allegro.pl/ig...2401422783.html

 

Procesor

VIA C3 1,0 Ghz

Pamięć

256 MB DDR

dodatkowy 256 mb - +15 zł

Dysk

128 MB NA KARCIE CF,

WOLNY PORT ATA DLA DYSKU 2,5"

Napęd brak, beznapędowiec

Karta graficzna

zintegrowana VIA Unichrome Pro do 128 mb z RAM

obsługuje rozdzielczości na wyjściu D-SUB: 1920x1440

na wyjściu DVI: 1600x1200

Karta dźwiękowa

zintegrowana VIA AC'97

Karta sieciowa

zintegrowana Intel 10/100

Porty

port LPT

port LAN

6 - wyjście na głośniki (mały jack)

7 - wejście mikrofonowe

2 porty USB

port VGA, port DVI

port COM (na płycie dwa porty COM - jeden wyprowadzony)

Port rozszerzeń:

2 x DDR

1 x PCI

System

LINUX SLITAZ

 

Mam kilka pytań do osób znających się na rzeczy, czy podłączając taki mini serwerek do liveboxa, jednocześnie w tym samym czasie będę używał neta wifi i serwer będzie używał łącza to pingi będą stabilne? (zazwyczaj bywa tak, że kiedy jednocześnie siedzę na wifi i ktoś prócz mnie to mam pingi ogromne i niestabilne)

 

Czy jest możliwość zainstalowania debiana squeeze? Głównie to chciałem się pobawić, nginx, poczta, aplikacje.

 

Jeżelibym chciał postawić stronę www a mam zmienne IP to czy dyndns coś da? Mowa tutaj o domenie normalniej (example.pl), nie tej darmowej od dyndns.

 

Według mnie jest sens zakupu, terminal pobiera 20W prądu, co na miesiąc przełoży się w kilkadziesiąt złotych, można zabawić się w konfigurację sieci, aplikacji itp.

 

Dziękuję za odpowiedzi z góry, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pingi powinny rosnąć dopiero przy prawie maksymalnym zużyciu łącza, inaczej jest coś nie tak. Możliwe, że masz słabe parametry linii, albo coś livebox psuje - mnie to urządzenie przeraża wink.png.

 

Co do samego terminala to jest bardzo tani, ale musisz mieć na uwadze, że ten procesor to konstrukcja pamiętająca początek tego wieku, wydajność jest na poziomie Celerona 500 MHz. Po dokupieniu pamięci (512 MB to minimum żeby cokolwiek tam działało) i jakiegoś dysku ATA, doliczeniu prądu itd okaże się, że lepiej wyjdziesz na zakupie VPSa, który będzie miał stałe IP, lepszy upload no i wyższą wydajność, choć odpadnie fun posiadania mini-serwerowni w domu ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość zainstalowania debiana squeeze? I jak z podpięciem domeny na zmienne IP? Z dyskiem raczej problemu nie ma, można podpiąć flash 8gb i będzie nawet wydajniej chodził. Obliczyłem, że koło 9zł za prąd miesięcznie, bez obciążenia laugh.png Tak czy siak zabawa warta swojej ceny.

Edytowano przez shad (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na swoje przygody z czymś podobnym, to Debiana można zainstalować. Problem tylko taki, że wydajność usb może być niezadowalająca, przez co cała zabawka będzie "mulić".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

Instalowałem debiana na czymś podobnym, na pendraku, ale rewelacji nie było :P Lepiej zainwestować w jakiś dysk do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest też igel z procesorem 400Mhz, 256RAM DDR, reszta taka jak wyżej. Jak myślicie debian (lenny albo squeeze), oczywiście bez pulpitu, tylko konsola uciągnie na tym? Do tego jakiś skromny serwerek nginx albo apache? A z dyskiem problemu nie będzie, akurat leży mi pod łóżkiem ata 20GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy podłączając taki mini serwerek do liveboxa, jednocześnie w tym samym czasie będę używał neta wifi i serwer będzie używał łącza to pingi będą stabilne?

 

i tak i nie.

Ważny jest QoS.

 

u mojego kolegi przy neo 6mb (router jakiś tplink) jak pobiera przez torrenty z prędkością 200-300kB/s to już widać wolniej ładujące się strony a o grze online można zapomnieć.

u mnie (livebox->WRT54G na tomato z dobrze ustawionym qos) na neo 6mb kiedy mam odpalone torki i siostra ogląda filmy online (ze 400-500kB/s ruchu) ja bez problemu gram w cs'a (czasem skoczy ping).

 

Pingi powinny rosnąć dopiero przy prawie maksymalnym zużyciu łącza, inaczej jest coś nie tak.

To tylko ADSL - bez dobrego ustawienia QoS'u ping szybko leci w górę.

 

mnie to urządzenie przeraża

Panuje przekonanie "bo to od TP"... jeśli linia jest stabilna i nie rozłącza to livebox ładnie działa.

Czas aktywności 177:09:47

chyba nie jest tak źle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, nad wymianą kilku komputerów, które są tylko do pracy biurowej na jeden mocniejszy serwer + kilka terminali, myślicie że to opłacalne pod względem wydajności/ekonomi? Zaletą jest też to, że wszystkie dane są w jednym miejscu, na dyskach serwera, dzięki czemu można zapewnić im większe bezpieczeństwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być Windows, to pod względem ekonomii to na pewno nieopłacalne tongue.png

Musisz sobie kupić Windows Server, CAL na system i CAL na usługi terminalowe.

Gdzie patrząc na szybko w Senetic, to jedna sztuka CAL na RDS to prawie 350zł netto.

Nie można zapomnieć oczywiście o tym, że niektóre programy (np. taki Office) też wymagają dodatkowych licencji na pracę terminalową.

 

Ale pod względem wygody, to jeśli masz porządną sieć i porządne terminale (minimum z Windows 2009 Embedded), to i działać ci będzie dosyć fajnie.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie a pociągnie takie biedactwo (w poście #6 przedstawione) debiana (lenny lub squeeze)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wazzup, jak już pisałem zamówiłem terminal o specyfikacji w poście #6, zaraz na drugi dzień kurier mi go dostarczył, był niedrogi w porównaniu do innych terminali z allegro. Niestety musiałem dokupić jeszcze pendraka 8gb z allegro, dzisiaj rano doszłedł i zainstalowałem debiana squeeze (netinstall). Jak chodzi? Póki co wyśmienicie, terminal od rana włączony na test i temperatura cpu 50 st. Celsjusza, niewiele mniej reszta podzespołów.

 

terminal.png

 

Za chwilę zacznę instalację jakiegoś softu obciążającego i zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

A wrzuć jakieś kopiowanie terminal-komp i daj znać o szybkości transferu :) Ciekaw jestem, może też zainwestuje w coś konkretniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dużo też zależy od "dysku" czyli pendrive, który jest włożony. Aktualnie mam goodram twister wg. testów maksymalny zapis/odczyt 11MB/32MB na sekundę. Wrzuciłem plik 34MB upload na terminal 16 sekund.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

czyli jakieś 2 megabajty na sekunde, szału nie ma :P Czyli dalej pozostaje wrzucić dysk żeby mieć jako taką wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

czyli jakieś 2 megabajty na sekunde, szału nie ma tongue.png Czyli dalej pozostaje wrzucić dysk żeby mieć jako taką wydajność.

 

Zapewne jest tam USB 1.1 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

A no właśnie. Ten Igel z pierwszego posta ma niby 2.0, więc pewnie na nim byłoby trochę lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też byłem ciekawy, początkowo myślałem, że mam tą wersję: http://www.parkytowers.me.uk/thin/Igel/2100/index.shtml

Bardzo podobny, jednakże nie mogłem dokładnie określić bo brakuje mi panelu przedniego (goły jest). Ale, przecież tutaj jest 2x USB, natomiast ja mam i z przodu 2 i z tyłu 2. Tak więc mam tą wersję w kolorze czarnym: http://www.parkytowers.me.uk/thin/Igel/2110/index.shtml

W sieci jest już ponad 25h (elektrycznej) i cały czas był włączony. Od wczoraj uruchomiony serwer cs, zużycie cpu na poziomie 5-20%, ramu wolnego 35MB. Czyli pendrive ogranicza, ale jakoś tego nie odczuwam, wszystko chodzi płynnie i jak na tamte czasy to jestem pod wrażeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm...ja na podobnym (256MB RAM, 256MB Flash) postawiłem Slitaz+CUPS+Samba i robi jako serwer wydruku - bootuje w 12sekund, chodzi 24h/dobę smile.png

 

na 265MB Flash niestety debiana nie zainstalujesz...a wydajność z USB jak dla mnie jest...niezbyt dobra.

 

ludzie na tym stawiają normalnie ubuntu (po zainstalowaniu dysku) i używają do ściągania torrentów, serwery www+php+mysql też widziałem...więc zastosowań jest dosyć sporo smile.png

Edytowano przez pietrovek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×