Skocz do zawartości
mcbarlo

Macierze fiber channel

Polecane posty

Teraz temat na topie z macierzami, wiec zainteresowala mnie jedna sprawa.

 

Mamy 2 macierze z interfacem optycznym. Mamy tez kilka serwerow, ktore z tych macierzy korzystaja. W zwiazku z tym, ze sa to macierze ze swiatlem to nie musza byc zlokalizowane blisko siebie.

 

Zalozmy, ze jedna z nich jest w lokalizacji A, a druga w lokalizacji B, a serwery sa jeszcze w lokalizacji C. Zeby bylo prosciej to wszystko jest spiete fizycznie do jednego switcha. Kazdy serwer ma karte HBA rowniez optyczna.

 

Teraz pytanie czy istnieje jakies rozwiazanie zeby obie macierze zawieraly te same dane? W sensie zeby zapis byl realizowany rownolegle tak jak to ma miejsce w RAID1?

 

Szczerze mowiac moje doswiadczenie z macierzami zewnetrznymi jest znikome, wiec wybaczcie jesli pytanie jest glupie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy macierze są takie same (producent/model/pojemność)? Nie wiem jak w Twoich macierzach, ale macierze z ktorymi mam styczność u mnie w firmie pozwalają na ustawienie ich w trzybie master/slave, gdzie jedna sobie synchronizuje dane z drugą. Pozatym czy same macierze nie są redundandne (zasilanie napewno tak a kontrolery?) czy też chodzi o backup w innej lokalizacji? Jeśli tak to sprawdź rozwiązania od FalconStor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Teraz temat na topie z macierzami, wiec zainteresowala mnie jedna sprawa.

 

Mamy 2 macierze z interfacem optycznym. Mamy tez kilka serwerow, ktore z tych macierzy korzystaja. W zwiazku z tym, ze sa to macierze ze swiatlem to nie musza byc zlokalizowane blisko siebie.

 

Zalozmy, ze jedna z nich jest w lokalizacji A, a druga w lokalizacji B, a serwery sa jeszcze w lokalizacji C. Zeby bylo prosciej to wszystko jest spiete fizycznie do jednego switcha. Kazdy serwer ma karte HBA rowniez optyczna.

 

Teraz pytanie czy istnieje jakies rozwiazanie zeby obie macierze zawieraly te same dane? W sensie zeby zapis byl realizowany rownolegle tak jak to ma miejsce w RAID1?

 

Szczerze mowiac moje doswiadczenie z macierzami zewnetrznymi jest znikome, wiec wybaczcie jesli pytanie jest glupie. smile.png

 

Jest taka mozliwosc aby macierz A i B pracowały w trybie active - active

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macierzy jeszcze nie mam, przymierzam sie do zakupu i chce wybrac odpowiednie rozwiazanie dla mnie.

 

Alternatywa dla FC jest tez iSCSI, bo mozna uzyc istniejacej infrastruktury bez koniecznosc dzierzawy np. wlokna pomiedzy lokalizacjami. Pytanie tylko jak to w praktyce wyglada? Czy iSCSI nie generuje opoznien? Mozna na takiej macierzy bez stresu trzymac np, obciazona baze danych? Zakladam polaczenia 1Gbps o opoznieniu okolo 0.5ms (ping).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiazanie, ale pierwszy raz o nim slysze. Uzywa ktos tego w praktyce kogo znacie?

 

Chcac juz w ogole isc po taniosci to mozna uzyc FreeNAS, jest popularny, wiec mozna sadzic, ze dobrze przetestowany. Wspiera replikacje i kopie migawkowe oraz obsluguje protokol iSCSI. Ciekawe czym tak naprawde rozni sie od sprzetowych macierzy zakladajac, ze zainstalujemy go na serwerze z nadmiarowym zasilaniem i dwoma kontrolerami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Macierzy jeszcze nie mam, przymierzam sie do zakupu i chce wybrac odpowiednie rozwiazanie dla mnie.

 

Alternatywa dla FC jest tez iSCSI, bo mozna uzyc istniejacej infrastruktury bez koniecznosc dzierzawy np. wlokna pomiedzy lokalizacjami. Pytanie tylko jak to w praktyce wyglada? Czy iSCSI nie generuje opoznien? Mozna na takiej macierzy bez stresu trzymac np, obciazona baze danych? Zakladam polaczenia 1Gbps o opoznieniu okolo 0.5ms (ping).

 

W przypadku macierzy, licz się z tym że jeżeli link padnie pomiedzy FC SW a macierz, moze ci sie stac podoba syt. co ma beyond. FC storage, jesto to bardzo kosztowna inwestycja.

 

Moze napisz jaki masz budzet bo sie moze okazac ze nie bedzie ciebie stac na zakup 2 x switchy fibre (np brocade)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiazanie, ale pierwszy raz o nim slysze. Uzywa ktos tego w praktyce kogo znacie?

 

W zeszłym tygodniu tym się bawiłem, ale poległem na konfiguracji. "Napędy" nie chciały się zsynchronizować i niestety nie mogłem znaleźć jakiejkolwiek pomocy na ten temat.

Ale być może to też moja wina, bo jest napisane, że potrzeba do tego wydzielonych partycji, a ja się bawiłem na loop.

W każdym razie będe jeszcze próbować, bo podobno jest to wydajniejsza alternatywa m.in do replikacji bazy danych (jak jeden serwer padnie, można automatycznie włączyć drugi)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DRBD przy większym ruchu potrafi się przymulić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DRBD przy większym ruchu potrafi się przymulić.

 

Natomiast można rozważyć klastrowy system plików - np. GlusterFS. Działa całkiem szybko i stabilnie, nawet przy dużym ruchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim powiedz nam: jakie macierze?!

+ jeszcze

Jaki model kontrolera?

Jakie dyski twarde?

Ilość dysków?

Jakie systemy będa na nich pracować?

Procesor ramy etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast można rozważyć klastrowy system plików - np. GlusterFS. Działa całkiem szybko i stabilnie, nawet przy dużym ruchu.

 

Lepiej MooseFS akurat do tego zastosowania, MooseFS został stworzony do rozproszonego trzymania danych w róznych lokalizacjach, GlusterFS do tworzenia macierzy na zdalnych serwerach. Niby podobne, ale MooseFS w tym zastosowaniu będzie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własnie @bellerofont ma rację niech poda modele czy to sprzętowe typowe macierze czy rozwiązania pośrednie które podajecie... po mojemu kombinacje ze składaniem samemu macierzy to zły pomysł.

 

Tak bez tejże wiedzy możecie tylko gdybać. A z reguły wykorzystywanie FB w macierzach jest w obrębie jednego DC aczkolwiek możliwość ustawienia replikacji danych powinny mięć wszystkie.

Swego czasu miałem macierze SCSI/SATA XTORE i AXUSA SATA ale nie porywałbym się na takie rozwiązanie i sprzęt chyba że liczysz koszty w minimum dwóch małych samochodzikach ... mam nawet chyba w magazynie jeszcze dwie macierze sprzętowe sata 12HDD

Dodatkowo jaka pojemność?

Edytowano przez StOnA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×