Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
shikataganai

internet LTE, jaka firma (okres testowy) ,jaki router

Polecane posty

moze ktos opisać swoje doświadczenia z LTE w CyfrowymPolsacie czy Plusie ?

 

 

z CP mam niemiłe doświadczenia jeśli chodzi o biurokrację , do tego usłyszałem że ich 7 dniowy okres testowy może rozpocząć się np 2 dni po wydaniu sprzętu , liczony oczywiście jest od dnia w którym sprzęt pobraliśmy. W plusie brałem na próbę kiedyś HSDPA, działało od razu.

 

jeśli ktoś brał na próbę LTE w jednej z tych dwóch firm to prosiłbym o jakieś info jak to wyglądało.

 

Generalnie chcę to używać stacjonarnie w domu (muszę z braku sensownej alternatywy), okolice Józefowa pod Warszawą, wiem że dużo może zależeć od anteny zewnętrznej ale bardziej mi chodzi o kwestię tej oferty testowej, czy są jakieś kruczki w praktyce.

 

chyba tyko te 2 firmy oferują LTE, czy może znacie jakiś innych operatorów?

 

 

dodatkowo - jako urządzenie docelowe chciałbym używać jakiegoś routera wifi, najlepiej tkaiego żeby miał własny slot usim (4g) - nie wiem czy dobrze interpretuję, ale zakładam że takie urządzenie byłoby 'samowystarczalne', bez konieczności podpinania modemu LTE - na tej zasadzie że wystarczy karta usim oraz prąd do routera i to wszystko - dobrze kombinuję? możecie polecić jakiś sprzęt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ci mogę polecić jedynie router ale modem musisz tam podpiąć pod USB Edimax 6200-n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ci mogę polecić jedynie router ale modem musisz tam podpiąć pod USB Edimax 6200-n

 

 

a czy może to działać wg schematu jaki opisałem? tj podłączasz router do prądu , podłączasz modem do routera i połączenie zostaje nawiązywane automatycznie/sprzętowo? czy trzeba się wbijać do modemu/routera przez jakis interfejs www zeby całość uruchomić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również polecam powyższy modem, full automat. Wystarczy że modem jest podpięty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również polecam powyższy modem, full automat. Wystarczy że modem jest podpięty.

 

 

wygląda na to że wspomniany przez Was router nie obsługuje LTE , czy pod tą technologię możecie coś polecić

 

dzisiaj "wziąłem" LTE w Plusie , testowa umowa jest na 7dni i wg mnie jest korzystniejsza od oferty CP.

 

pod windowsem standardowy soft działa , pod linuksem walcze z wvdial , modem ktory dostalem to Huawei E398 - może ktoś to już przerabiał i rzuci jakąś podpowiedź? - od CP do HSPA+ dostałem modem MF668 i z połączeniem przez wvdial nie było specjalnie problemów.

 

tutaj zatrzymałem się przy próbie połączenia na komunikacie:

 

 

 

--> WvDial: Internet dialer version 1.61

--> Initializing modem.

--> Sending: ATZ

ATZ

OK

--> Sending: ATZ

ATZ

OK

--> Sending: ATQ0 V1 E1 +FCLASS=0

ATQ0 V1 E1 +FCLASS=0

OK

--> Modem initialized.

--> Sending: ATM1L3DT*99#

--> Waiting for carrier.

ATM1L3DT*99#

ERROR

--> Invalid dial command.

 

 

 

podejżewam że komenda ATQ0.. jest nieprawidłowa, aczkolwiek jest wygenerowana przez wvdialconf ...sam już nie wiem - na razie mam sam modem bez routera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

xorg - ja miałem okazję pobawić się chwilę LTE z plusa w moim małym mieście które zwie się Milanówek. Korzystałem z takiego routerka który jest wielkości telefonu i ma w sobie baterię - odbiera sygnał LTE i rozsyła po wifi. Nie powiem - transfery 1 klasa - pobieranie około 25mb/s wysyłanie około 1mb - jak wyszedłem z tym routerem poza "metalową puszkę" w której siedziałem upload już pod 2mb podskoczył.

pingi... były wyśmienite... stabilne 25ms do atmana... co w porównaniu z wszelkimi hsdpa i innymi wynalazkami to niebo a ziemia:)

pozdro

Kszysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pierwsze odczyty, 05-410 Józefów (Michalin) ok 1000-1500m od stacji bazowej UMTS Plusa

 

modem Huaweii E398 podłączony do 2 anten zewnętrznych "parapetowych" , wpięty do routera SAPIDO RB-1733

 

 

wg wskazań pod aplikacją Plusa działającą pod Windows moc sygnału 3/5 , przy użyciu anteny "kominowej podwójnej, pion/poziom" żadnej poprawy mocy sygnału, pewnie winna temu ściana drzew.

 

transfery rzędu 10-25Mbit DL , 02-1mbit UL , jak widać rewelacji nie ma, ale jeśli parametry się nie pogorszą to można uznać że to na razie najlepsze rozwiązanie w tej lokalizacji (TP ma tutaj słabej jakości stare kable wg zeznań monterów)

 

 

wklejka ze speedtest.net , akurat trafiło w 10Mbit wink.png wczoraj w nocy i dziś rano te same serwery pokazywały 2x więcej DL

 

1987786577.png

 

oddzielnie kilka dodatkowych pingów:

 

 

PING wp.pl (212.77.100.101) 56(84) bytes of data.

64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_req=1 ttl=244 time=29.4 ms

64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_req=2 ttl=244 time=27.6 ms

64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_req=3 ttl=244 time=26.6 ms

64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_req=4 ttl=244 time=35.4 ms

64 bytes from www.wp.pl (212.77.100.101): icmp_req=5 ttl=244 time=33.6 ms

 

 

PING hetzner.de (213.133.107.227) 56(84) bytes of data.

64 bytes from www.hetzner.de (213.133.107.227): icmp_req=1 ttl=52 time=59.4 ms

64 bytes from www.hetzner.de (213.133.107.227): icmp_req=2 ttl=52 time=58.6 ms

64 bytes from www.hetzner.de (213.133.107.227): icmp_req=3 ttl=52 time=48.8 ms

64 bytes from www.hetzner.de (213.133.107.227): icmp_req=4 ttl=52 time=58.6 ms

64 bytes from www.hetzner.de (213.133.107.227): icmp_req=5 ttl=52 time=58.6 ms

 

 

 

 

PING leaseweb.com (85.17.134.129) 56(84) bytes of data.

64 bytes from www.leaseweb.com (85.17.134.129): icmp_req=1 ttl=52 time=79.5 ms

64 bytes from www.leaseweb.com (85.17.134.129): icmp_req=2 ttl=52 time=77.7 ms

64 bytes from www.leaseweb.com (85.17.134.129): icmp_req=3 ttl=52 time=86.6 ms

64 bytes from www.leaseweb.com (85.17.134.129): icmp_req=4 ttl=52 time=85.5 ms

64 bytes from www.leaseweb.com (85.17.134.129): icmp_req=5 ttl=52 time=73.6 ms

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no jak ja sprawdzałem to pingi były te same - widać że u ciebie gorszy syf w eterze - u mnie na takim małym routerku który wgl nie mam zewnętrznej anteny, na odległości ~700m przez dużo drzew było cały czas po 20mb download conajmniej. raz zobaczyłem nawet 3MB/s pobierając coś z neta:)

 

powiem ci że musiałbyś mieć na prawdę ładną linię od tp żeby mieć ~10mb/s download a upload to 1mb to jest podobno bajka.... praktycznie nieosiągalne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak wypada taki LTE w centrum dużych miast - ktoś coś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał może styczność z Ovislinkiem N450R albo Air3GII? Ten pierwszy stosunkowo niedawno się pojawił, dlatego pytam. Zależy mi na LTE oczywiście, ale dom ma parę kondygnacji i czy to aby nie pogrzebie moich nadziei?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

powiem ci że musiałbyś mieć na prawdę ładną linię od tp żeby mieć ~10mb/s download a upload to 1mb to jest podobno bajka.... praktycznie nieosiągalne...

Bzdury opowiadasz. Mam kable telefoniczne chyba 20-letnie ciągnięte od dupy strony po jakiś słupach i jakoś na VDSL-u od Tepsy wyciągam grubo ponad 30 megsów down i równe 4 megsy up (dysponuję dowodami). "Ładna linia" ma znaczenie, ale wbrew pozorom mniejsze niż odpowiednia odległość od DSLAM. Domyślam się, że pisząc swojego posta myślałeś o ADSL, gdzie 1Mbps up to była maksymalna dostępna w Tepsie prędkość, ale na przyszłość proszę nie generalizuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mówiłem o ADSL2+ - VDSL2 zawsze raczej osiąga pełny upload.

 

mam od kilku dni neo 10mb - na 6mb parametry były b.dobre. duże marginy ponad 20dB - na 10mb margin na down jest około 16dB a na upload zaledwie 7dB i przy niepełnym synchro (1160kb/s). - mam około 0.9mb/s

vdsl nie ma takiego podziału częstotliwości jak adsl- na vdslu można puszczać duże symetryki, a adsl jest tak skonstruowany że max upload to 1mb i tyle - a uzyskanie idealnych parametrów żeby było pełne 1mb jest trudne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz dostanę opieprz za offtop ;)

Teoretycznie ADSL2+, czyli G.992.5 pozwala na maks. ~24 Mbps down i ~1,4 Mbps up, ale dla stabilności operatorzy obniżają te wartości, dlatego najszybsze łącze w tej technologii oferowane przez Orange to 20/1. A Tobie dziwię się, że zdecydowałeś się na dyszkę, nie miałeś możliwości podpięcia VDSLa? Też do niedawna miałem 6-megówkę i sobie bardzo chwaliłem, ale pół mega up mnie irytowało, jednak poczekałem na "Fiber", bo jak już zmieniać pakiet to na nowszą technologię. Dzięki temu mam cały czas na wyjściu stabilne synchro na poziomie 4280 kbps i autentycznie idzie pół megabajta na sekundę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorry kiedyś czytałem i byłem pewien że max to 1mb/s

a pro po fibera... głupio, bo miasto obok które ma 12k mieszkańców (Brwinów) brało udział w fazie testowej, a u nas gdzie jest ponad 16k (Milanówek) nie ma do tej pory... a szkoda bo chciałbym mieć te 4mb uploadu... dlatego brałem 10mb bo chociaż prawie 1mb jest a nie 512kb... myślałem że Fiber będzie we wrześniu czy tam październiku tamtego roku bo wg tego pdf'a co wyciekł z tp w tym okresie miało przebiegać "skracanie pętli abonenckich" u mnie w mieście a ja ani nie poczułem żeby pętla się skróciła ani nie zauważyłem żebym mógł mieć fibera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kszysiu - mnie niestety też pozostaje czekać i zadowolic się 20 /1 - jednak i to mnie zadowala bo cały czas niezaleznie od pory mam maksymalne prędkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za kolejnych parę lat może doczekamy się w Polsce powszechnej usługi FTTH, skończą się wtedy problemy ze słabymi liniami, synchronizacjami i niskim uploadem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z tego co kiedyś czytałem to praktycznie niemożliwe to do wprowadzenia przez duże firmy. Jest coś w prawie że po prostu jest te bardzo utrudnione.

 

Marku - ja nie potrzebuje nawet tych 20/1 - mi by wystarczyło nawet 10/5 i byłbym w niebo wzięty. Przecież z 1mb uploadem nawet wrzucanie filmiku na youtube w dobrej jakości to jest samobójstwo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jest coś w prawie że po prostu jest te bardzo utrudnione.

Tak. W sumie "tylko" dwie kwestie.

 

Pierwsza to prawo budowlane wymagające do zakopania dwuparowego kabla od słupka do domku wyprodukowania tony dokumentacji.

Druga to chytrość ludzka... Jakiś śfiatłowut przez moje pole?! W życiu!! Won mi stąd!!... No chyba, że odrobinkę mamony zostawicie... Tak gdzieś ze 100 tysięcy... Przecież stać was.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony - po co np. tp ma inwestować w to, jak zaraz swoje łapska wsadzi w to netia - bo przecież tp jest największe na rynku i podzielić się musi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi tam pasuje moje HSPA+ od T-Mobile :D

Lejek 50GB/mc + public IP = 133zł/mc

 

2375764420.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×