Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
HaPe

Agregacja

Polecane posty

Witam,

 

Moglibyśmy poprowadzić dyskusję na temat agregacji urządzeń sieciowych w serwerowniach? Ogólnie poruszyć temat różnych technologi i metod, za i przeciw.

 

Ze znanych mi technologi są: Spanning Tree oraz bonding.

Odnośnie SPP to doszły mnie słuchy, iż urządzenia muszą być bardzo wydajne i przy tym są drogie ze względu na konieczność bardzo szybkiej ingerencji w przepinaniu trasy.

Co do bondingu, sam używam go w amatorskiej sieci (z kuzynem między sobą zestawiliśmy link i niedługo bierzemy kolejne łącza, ogólnie zabawa przy sieci, ale i sporo nauki), mam tak spięte kilka switchy i działa w jak najlepszy porządku. Przy pracy w trybie loadbalancingu można osiągnąć prędkość sumaryczną wszystkich łącz, a w przypadku awarii jednej z tras następuje po kilkunastu sekundach wyłączenie uszkodzonej.

 

Jakie wy macie doświadczenia z agregacją ruchu, co ciekawego możecie powiedzieć w kwestiach zastosowań tych technologi w sferze profesjonalnej jak i mniej smile.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ot może zrodzić się ciekawa dyskusja, tudzież wymiana doświadczeńsmile.png Jeśli chodzi o moje doświadczenia to mam 4 x ESX podłączone do switchy Cisco w stack. Na każdym ESX jest taka sama konfiguracja: 3 interfejsy przypisane do jednego vSwitcha a w nich kilka portgroup z różnymi VLAN. Po stronie switchy jest skonfigurowany EtherChannel na portach do których są podłączone dane ESX i przypisane do nich odpowiednie VLAN. Wszystko chodzi bardzo ładnie, jest zagregowana prędkość trzech gigowych interfejsów i zapewniona redundancja na trzech linkach. Czemu 3 interfejsy a nie 4 chociaż każdy serwery ma 'dual port server adapter 1000mbps'? Ano temu, że vmkernel ma tylko dla siebie cały jeden interfejs a cały ruch sieciowy i management odbywa się po szybkim i redundantnym płączeniu. Jeśli ktoś miałby uwagi/pomysły co do tej konfiguracji to chętnie posłucham:)

Edytowano przez phoenx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Hmm poruszyłeś ciekawy temat, ale na tym forum nikt tobie nie odpowie dokladnie na to pytanie, poniewaz zadna firma z tego forum nie ma takiego kapitalu ani doswiadczenia w budowaniu sieci dc lan.

 

Ogolnie jest cos takiego jak model 3 warstowy, czyli warstwa dostepu, agregacji i core.

Kazda z tych warstw pelni stricte okreslone role. (routing, vpn, fw, ips, ids, AV .....)

 

http://archive.icann.org/en/tlds/org/applications/unity/images/Inter_Data_Center_Connectiv.gif

 

Generalnie tak to się robi u poważnych klientów.

 

Mógłbym się podzielić wiedzać dot DC Lan/WAN. Ale zabardzo nie wiem jak twoje pytanie ugryźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze znanych mi technologi są: Spanning Tree oraz bonding.

 

Tylko, że STP nie jest protokołem agregacji łącza. Jedyne co zapewnia, to zapasowy link, który jest zawsze WYŁĄCZANY, gdy podstawowy link działa.

 

Natomiast co do bondingu, to jest to określenie na kilka różnych rozwiązań. Sam Linux ma możliwość ustawienia bondingu w następujących trybach (Lista z dokumentacji kernela):

 

balance-rr or 0

active-backup or 1

balance-xor or 2

broadcast or 3

802.3ad or 4

balance-tlb or 5

balance-alb or 6

 

 

 

Przy czym, o ile sprzęt sieciowy pozwala, to skłaniam się zawsze do używania 802.3ad, z uwagi na możliwości i wyjątkowo sprawne działanie.

 

Hmm poruszyłeś ciekawy temat, ale na tym forum nikt tobie nie odpowie dokladnie na to pytanie, poniewaz zadna firma z tego forum nie ma takiego kapitalu ani doswiadczenia w budowaniu sieci dc lan.

 

A dlaczego by nie? Serio uważasz, że kwestia agregacji łącza wymaga wielkiego kapitału lub wielkiego doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm poruszyłeś ciekawy temat, ale na tym forum nikt tobie nie odpowie dokladnie na to pytanie, poniewaz zadna firma z tego forum nie ma takiego kapitalu ani doswiadczenia w budowaniu sieci dc lan.

ROTFL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

ROTFL.

 

Ciebie nie biore pod uwagę, nie zagldasz tutaj wogóle :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×