Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Ganicjusz

Samba - nie wiem co wpisać (aktualizacja Debiana)

Polecane posty

Hej, postawiłem sobie vps na debianie, dałem teraz apt-get update, później apt-get upgrade --show-upgraded no i wyskoczyło mi coś z Samba Server - coś jakby instalator i jest okienko gdzie pisze Workgroup/Domain name i wpisane jest WORKGROUP - mam tak zostawić czy wpisać swój hostname albo domenę? Co to wgle jest, dlaczego mi to wyskoczyło? sad.png

Edytowano przez Ganicjusz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz wgrany samba server i pyta się na jakiej domyślnie grupie roboczej ma działać. WORKGROUP będzie najlepszym wyborem, jeśli nie potrzebujesz samby to możesz ją odinstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, poczytam później coś o sambie, do czego mógłbym użyć ten program. A jak kończe pracę to daje exit? Sorry za lamerstwo rolleyes.gif

 

Edit: Wow - teraz okazało się ze mam też apache 2 zainstalowanego :/ OMG takie jaja w intovps ;d Kurcze no, myslalem ze będe miał czysty system...Jakim poleceniem podejrzeć aplikacje zainstalowane w systemie?

Edytowano przez Ganicjusz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak skończysz robotę to wpisz logout, exit albo zamknij terminal, zależy czy łączysz się zdalnie czy pracujesz na lokalnej powłoce.

Listę pakietów wylistujesz stosując:

dpkg --get-selections

Jakby była za długa to zastosuj, do zagęszczania poszukiwań do konkretnego pakietu:

dpkg --get-selections | grep nazwa_pakietu

 

Jak coś to pisz, aktualnie Debiana stosuję tylko w domu, tak to Arch.

 

to jest czysty system smile.png

np. w debianie przy instalacji masz do wybrania apache2/sambe/ssh/serwer druku/xy itp

 

Jak ma Xen albo Openvz to jak instalacja leci z templatki to może tam być trochę syfu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jest czysty system smile.png

np. w debianie przy instalacji masz do wybrania apache2/sambe/ssh/serwer druku/xy itp

 

No właśnie, masz do wyboru, według mnie powinni tylko zainstalować ssh. I teraz muszę usuwac apache i jeszcze nie wiem jakie pakiety, a słyszałem ze dezinstalacja apache jest problemowa. Nie wiem zwykłe apt-get remove apache 2 wystarczy? Może dodać do tego jeszcze autoclean albo użyć autoremove?

 

zależy czy łączysz się zdalnie czy pracujesz na lokalnej powłoce.

 

Łącze się z terminala w swoim linuksie na laptopie to chyba 1 rozwiązanie. Dzięki.

Edytowano przez Ganicjusz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj wynik polecenia:

[color=#000000][size=3]
[left]dpkg --get-selections | grep apache[/left]
[/size][/color]

Autoclean czyści stare pliki .deb, a autoremove usuwało niepotrzebne zależności, o ile dobrze pamiętam.

 

Znaczy:

dpkg --get-selections | grep apache

 

Sorki, ale coś edycja nie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebuje to niech usunie. Po co śmieci mieć w systemie i ma zajmować miejsce na dysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chciał zobaczyć użycie dysku to zastosuj:

df -h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apache2 install

apache2-doc install

apache2-mpm-prefork install

apache2-utils install

apache2.2-bin install

apache2.2-common

 

No w sumie może i zostawie to apache. Dysku to tam dają sporo więc to nie problem. Czyli co wyłączyć po prostu poleceniem stop? A jak np. zainstaluje nginx to musze mienić port czy jak apache bedzie wyłączony to nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wyłącz komendą /etc/init.d/apache2 stop

jeżeli zainstalujesz nginx a apache2 będzie wyłączone to będzie działać na standardowym porcie 80 bo nie będzie zajęty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś wypiąć apache ze skryptów init. Nie pamiętam czy apt przyjmował przy remove wildcard, więc wpisz to(usunie Apache):

apt-get remove apache2 apache2-doc apache2-mpm-prefork apache2-utils apache2.2-bin apache2.2-common

 

Gdybyś miał dwa webserwery, to musiałyby pracować na osobnych portach, a najlepiej to jeden z nich wyłączyć. Zawsze nginx może być proxy do apache, ale to już całkiem inna bajka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apropo samby, jeżeli nie używasz tego to najlepiej jak ją odinstalujesz lub na firewallu wytnij wszystko co jest z nią związane.

Bo inaczej ktoś przechwyci Tobie serwer i zrobi kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×