Skocz do zawartości
IceBeast

Przekierowanie DNSów z użyciem portów

Polecane posty

Cześć

Bardzo zależy mi na tym, żeby zrobić coś takiego, żeby domena.pl przekierowywała na s1.serwerownia:1234. Gdyby nie to, że są tutaj porty to poradziłbym sobie bez problemu, ale z portami się jeszcze nigdy nie bawiłem. Potrzebne mi jest to po prostu do serwera pewnej gry, żeby nie trzeba było wpisywać dłuższego ip z portem. Da się w ogóle coś takiego zrobić?

Edytowano przez IceBeast (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da jak da. Widziałem kiedyś stronkę pod którą podpinałeś swoją domenę i kierowałeś na niej na ip:port docelowy, była to strona do kierowania na prywatne tsy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy jedno: da się lub nie da przekierować w zależności od tego jak IceBeast zamierza tego używać.

 

Nazwy systemu DNS przypisywane są do odpowiedniego adresu IP.

Używane porty to osobna kwestia nie podlegająca systemowi DNS.

 

Jeśli więc przekierowania IceBeast będzie używał w przeglądarce internetowej za pośrednictwem protokołu HTTP, to jak najbardziej możliwe jest podpięcie nazwy "domena.pl" pod dowolny serwer, który na porcie 80 odpowiadał będzie (w skrócie) "HTTP 301/302; Location: s1.serwerownia:1234". Przeglądarka internetowa na to zareaguje i podąży na adres "s1.serwerownia:1234".

 

Jeśli jednak dotyczyć to będzie podawania adresu dla określonej gry, która nie korzysta z protokołu HTTP tylko z innego, to przekierowanie może nie być w ogóle możliwe w protokole, jaki ta gra wykorzystuje.

 

 

W każdym z powyższych przypadków, IceBeast:

- nazwę domeny przypisujesz do adresu IP;

- używany port to odrębna sprawa, którym system DNS się nie zajmuje, to tylko kwestia oprogramowania z jakiego korzystasz, który (jeśli w ogóle) domyślny port wybiera jeśli nie podasz żadnego przy próbie połączenia. Przykładowo przeglądarki internetowe jeśli korzystasz z protokołu HTTP domyślnie wybiorą port 80, dla protokołu FTP wybiorą port 21 jeśli nie podasz innego, a jaki wybiera Twoja gra (jeśli to o to chodzi), jeśli nie podasz żadnego?...

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tak przy okazji się zapytam, da się ustawić DNSy na protokoły? Tz na ftp. ssh itp? Czy wystarczy zrobić po prostu ftp.domena.pl i będzie działać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

W sumie na ipv6 można by już nie korzystać z portów...

 

Jest sens ustawiać ftp.domena.pl, gdy ten serwer jest różny od domena.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie.

Do takich celow ktos madry wymyslil rekordy SRV.

Wtedy dla okreslonej uslugi w okreslonej domenie definiujemy serwer, do ktorego sie trzeba laczyc.

 

Problem tylko taki, ze aplikacja kliencka musi obslugiwac te rekordy (czyt. przy podaniu domeny najpierw o nie odpytac).

W sumie jedna z nielicznych uslug, ktorej wiekszosc klientow to obsluguje to... XMPP(Jabber).

 

Inaczej sie nie da. W naglowku, czy to IPv4, czy to IPv6 nie ma pola HOSTNAME, wiec sila rzeczy jesli nie zostanie to przeslane jako DANA w warstwie siodmej, to serwer siedzacy z drugiej strony nie wywrozy, co tez klient wpisal w pasku adresu IP swojego programiku.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×