Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam!

Chciałem Was poprosić o informację jak duży prąd jest wymagany do pracy Waszych serwerów. Przyjmując, że pracujemy wg naszego standardu krajowego, czyli 230V.

 

Czy 8A dla serwera będzie wystarczające?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dla jakiego serwera? Jak do jakiegoś "Eco" na Atomie, to będzie za dużo, ale jak postawisz potwora z 12 rdzeniami, macierzą i cholera wie czym jeszcze, to na pewno zabraknie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie chodzi mi o odpowiedzi w stylu: minimalnie potrzeba dla 100W, maksymalnie mieliśmy/miałem kiedyś 1200W. Zbieram statystyki do swojego projektu. O nim - niedługo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co chcesz postawić. Ale jeśli ma być to 1 maszyna, nawet z tą macierzą zewnętrzną to bez problemu zmieści się w 8A.

 

W większości serwerowni 16A klient dostaje na szafę rackową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

16A na szafę to stanowczo za mało :/ w Polsce w lepszych DC standardem jest 5000 W realnego poboru na szafę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli wyjaśnijmy 5000W to ~21A, podstawowa umowa z elektrownią (dla użytkownika domowego) to 25A więc spokojnie można szafę w domu trzymac ;D

 

no ale..ciężko wtedy o profesjonaliźmie mówić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

16A na szafę to stanowczo za mało :/ w Polsce w lepszych DC standardem jest 5000 W realnego poboru na szafę.

Przecież 16A to na prądzie 1 fazowym o ile mnie pamięć nie myli ok 3,8 KW a na 3 fazach ~8,9KW,

więc nie jest tragicznie, 2 gniazdka na szafę i jest git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szafę to czy 4 gniazda 8A starczą? Może lepiej 6 lub 8 dla szafy? Tylko znowu to jest dużo prądu przy kilkuset szafach.

 

Chodzi o to, że nie myślę na razie (bo nie mam funduszy) nad DC, tylko nad rozwiązaniami do innych DC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to będzie jedna faza to chyba więcej jak 2 kilo się z tego wyciągnąć nie da,

więc pod szafę trochę marnowanie zasobów (bo przecież trzeba pociągnąć instalację tych gniazdak) lepiej dać grubszy kabel i większe zabezpieczenie niż bawić się w 8ki, jak pisał Sebastian, dla siebie OK ale do DC średni pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak wg Was byłoby idealnie? Po prostu chodzi o to jakie podzespoły użyć do tego, żeby nie się nie popaliło przy większym obciążeniu. Co prawda pewnie nic by się nie stało do 16A dla gniazdka, ale po co ryzykować - to ma być do zastosowań profesjonalnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma standardu chyba 230 a 240,

po drugie raczej instalację robi się na 400kach bo przecież wszystkie urządzenia typu klima czy upsy do serwerowni, generator wymagają 3 faz, po trzecie pamiętaj a) że nie robi się armaty by zabić muchę, B) planuj zapas i przewiduj wzrost zapotrzebowania, c) pamiętaj o tym, że każdy pobór mocy i urządzenia z niego korzystające musząbyć należycie wychłodzone i musi być odprowadzone ciepło.

Więc jak widzisz nie ma złotego środka typu, podepnij pod szafę po 32A na wyjściu zrób 110A i będzie git ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysl raczej o odbiorze ciepla z szafy a nie o mocy, wiekszy kabel mozna zawsze pociagnac to z odbiorem ciepla jest cala sztuka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem - aktualnie pracuję nad pewnym rozwiązaniem, które dotyczy tylko i wyłącznie dostarczania prądu i jego oszczędności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że na jeden serwer ci wystarczy 8A. Zależy oczywiście jaki serwer, ale aktualnie zasilacze maleją - przy nowych serwerach 1U mających 4 dyski, procesor 4 rdzeniowy xeon, to często 320W. Oczywiście możesz zamontować potwora 4U z kilkoma procesorami i mcierza dyskową, ale to też nie przekroczy 8A.

 

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że na 8A podłączysz spokojnie nawet do 10 nowoczesnych serwerów 1u ...

 

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nawet 10 maszyn da się na 8A podłączyć w sprzyjających okolicznościach. Ale mocno obciążona szafa potrafi potrzebować >32A. Nowoczesne serwery mają często w kartach zarządzania miernik poboru mocy. W miarę przyzwoity serwer na 2 Xeonach QC może średnio zużywać ok. 250-300 W ,co oznacza, że 8A to sporo za dużo, aby zaspokoić potrzeby takiego pojedynczego serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@edit

Usunąć można, nie potrafie już czytać ze zrozumieniem.

 

Źle przeczytałem post Artura i głupi wywód o mocach w prądzie przemiennym walnąłem.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×