Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
karmax

Zakup własnych adresów IP

Polecane posty

Witam serdecznie,

może trochę dziwne pytanie - no ale cóż.

 

Czy istnieje możliwość zakupu na własność np. 5 adresów IP?

Jeśli tak to jak to można zrobić? Jeśli takiej ilości nie - to jaką najmniejszą?

 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

 

Pozdrawiam

 

 

 

p.s. nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten temat - więc proszę się bardzo nie gniewać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

mozesz sie odezwac do lira o sponsoring adresow ip

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mozesz sie odezwac do lira o sponsoring adresow ip

 

Najmniejszy przydział jaki LIR może zaproponować (jako PI) to /24 więc raczej nie tędy droga.

 

Napisz do czego potrzebne są Ci te adresy (czyt. gdzie i jak chcesz je odebrać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adresy potrzebne mi są do usługi z aplikacją desktopową, zależy mi bardzo na ich stałości - niezmienności.

 

Może inaczej zatem - istnieje możliwość zakupu adresu od LIRa?

Wiem że oni dysponują swoją pulą i oni są właścicielami - ale czy mogą odsprzedawać prawa do konkretnych numerów?

Ewentualnie jak uzyskać zapewnienie o stałym przypisaniu? Może jakaś umowa dzierżawy np.?

 

 

mozesz sie odezwac do lira o sponsoring adresow ip

 

Ok, załóżmy że zasponsorują - jak się zabezpieczyć przed zmianą ochoty na sponsorowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w poprzednim poście, nie ma możliwości uzyskania 5 adresów (PI) od lira (p.s. adresów nie da się kupić)

 

możesz

1. Uzyskać własną klasę adresową PI (min. /24)

a ) rozgłosić ją pod ASem operatora w sieci w której Twoja aplikacja jest utrzymywana.

b ) uzyskać własny numer ASn i rozgłosić klasę.

2. Uzyskać adresację PA (jeśli Twój operator posiada status LIRa) i używać tych adresów.

Edytowano przez vlop (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wielkie za odpowiedź.

 

Jeśli dogadam się z LIRem i za jego pośrednictwem uzyskam PI - adresy będą nieodwołalnie przypisane dla mnie? Jakie są roczne koszty takiej operacji?

 

Jeśli uzyskam PA - wraz z rezygnacją z usług u tego operatora rozumiem on wypisuje mnie z rejestru / odbiera adresy i koniec pieśni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz najpierw zrozumieć jak to działa.

 

Aby adres był widoczny w sieci, musi zostać rozgłoszony przez jakiegoś operatora. Aby dostać adresy PI/PA trzeba być firmą / instytucją / itp, nie uzyskasz ich na osobę prywatną (chyba, że przydzieli Ci je jakiś lokalny dostawca który ma 'swoje' adresy PA/PI)

 

Adresy będą zarejestrowane na Ciebie (odpowiednie wpisy z bazie RIPE) a odpowiedni obiekt route będzie je kierował na ASn dzięki czemu adresy zostaną rozgłoszone i będą widoczne w sieci.

 

Koszt uzyskania adresów PI to ok. ~50 eu za wysłanie wniosku, oraz ~100eu rocznie za utrzymanie (każdego obiektu) - jeśli jesteś firmą i masz gdzie utrzymać adresację zapraszam na priv, moja firma pomaga w uzyskaniu adresacji PI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adresow IP nie da sie kupic na wlasnosc. Co najwyzej dostac na nie przydzial, a to nie to samo.

Przydzial mozesz dostac od RIR (dla Europy - RIPE) jako PI [tak, PI dostajesz od RIPE a nie LIRa - LIR w twoim imieniu tylko wnioski sklada], mozesz tez dostac od jakiegos LIR jako PA. W teorii najmniejszy stuprocentowo rutowalny PI to /24, ale kraza plotki o tym, ze w dobie kryzysu to i /25 sie moga trafiac. Jesli chodzi o PA to tu i /30 mozna dostac.

 

Natomiast przy samym PA - to wniosek o adresacje skladasz do operatora, u ktorego masz lacze. Wtedy on (jak ma taki kaprys oczywiscie) to jakies zasoby ci przypisze.

 

Patrzac na poziom tych pytan (nie to, zebym sie czepial i jezdzil, ale niestety... wink.png ), to nawet, jesli owy przydzial PI dostaniesz, to nijak nie rozglosisz go. Bo to nie jest zadzwonienie do tepsy, netii, upc, czy tam czego jeszcze i powiedzenie, zeby do mojej neostrady/chello/etc. dopieli ta klase adresowa wink.png. To jest juz zabawa w lacza operatorskie i sesje routingowe. A jesli ktos ma (chociazby jako-taka) wiedze w tym temacie, to takich pytan nie zadaje wink.png. Ewentualnie w jakims DC moze przedzej taki twor klienta rozpropaguja.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PA otrzymane od operatora też można rozgłaszać na BGP.

 

EDIT, do Moderatora Miłosza: Przyjmuję do wiadomości ostrzeżenie tyczące się odkopywanie wątków, jednak nie bardzo rozumiem powód wywalenia linku. Nie można powoływać się na żadne źródła zewnętrzne?!??!?

Edytowano przez slip (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×