Skocz do zawartości
nvu

Dysk SSD pod system

Polecane posty

Cześć,

 

Mam takie pytanie, opłaca się kupić dysk SSD pod system ?

 

Myślałem o tym:

 

http://allegro.pl/oc...1998963607.html

 

Co wrzucić na "wolne miejsce" które aplikacje najbardziej potrzebują szybkiego dostępu do dysku ? bo większość obecnie mojego dysku to gry, a te nie potrzebują raczej dużej szybkości.

 

 

Maks. zapis ciągły 65 MB/s

 

To wypada gorzej jak dysk SATA ?! w zapisie ciągłym.. ?

 

A może warto dokupić drugi dysk F3 500 GB i zrobić RAID 0 : ) ?

Edytowano przez nvu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No na C podobno fajnie mieć SSD, ale ja czekam, aż najlepsze modele będą po 300zł, nie ok. 400zł za średni model... czyli jeszcze z pół roku może? : )

Ja bym dał sam system, a programy, gry, nawet plik TEMP już na pierwszej partycji drugiego dysku talerzowego. Wszystko po to, by był jak najmniejszy ruch na C.

Zrobiłbym partycje np. 100GB + 400GB na drugim dysku (czy 200 + 800, w zależności od dysku) i na mniejszym dał programy i gry, a na większym duperele. Samsung F3 / Caviar Black (raczej ten drugi chyba, choć WD teraz trzeba obserwować, czy się podnoszą na nogi).

Gry się instaluje i odinstalowuje, a partycję C najlepiej jak najmniej ruszać (kwestia fragmentacji + w ogóle technologii SSD).

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie myślałem teraz inaczej kupić Agality 3 120 GB bo ma fajny transfer (sata3) na nim windows + programy +1-3 gry a na samsungu składować całą resztę syfu...

Dlaczego na SSD robić jak najmniejszy ruch ? właśnie po to chyba jest dysk SSD żeby z niego korzystać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dysk ssd ma ograniczona żywotność - każda jego komórka może być zapisana ok. 100 razy (w najlepszym razie 1mln) to sprawia że dyski SSD mają "małą" żywotność jeśli trzyma się na nich często zmieniające się dane. Oczywiście wew. oprogramowanie dysku rozmieszcza tak zapisywane komórki by dysk zużywał się jak najmniej...niemniej jednak dyski SSD mają znacznie krótszą żywotność niż standardowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okey mój obecny dysk od sierpnia ma zrobione 1092 h normalnego użytkowania, gry, internet, czasami zapisywanie zdjęć z aparatu, i takie tam. Dysk SSD poradzi sobie z tym, czy odpada :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

No weź pietrovek przecież PCet to nie serwer gdzie rżniesz dysk...

 

 

Zużyjesz w ciągu ilu ten dysk? 3-4 lata? Może więcej przy normalnym użytkowaniu.

 

Równie dobrze może ci wywalić tależowca w krótszym czasie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale tak patrzę na ceny, to w sumie samsung 830 120 GB ciekawie wygląda bo OCZ ponoć pada jak muchy.. Chyba poczekam troche albo RAID0 sam już nie wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

każda jego komórka może być zapisana ok. 100 razy (w najlepszym razie 1mln) to sprawia że dyski SSD mają "małą" żywotność

100 a 1000000 to toszkę różnica..

Co wg Ciebie oznacza małą żywotność? Tradycyjne hdd potrafią paść po kilku miesiącach używania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli SSD to OCZ zdecydowanie odradzam, a polecam Crucial M4. Nie zarżniesz tak szybko go, nie wiem skąd pomysły, że po krótkim czasie dysk SSD padnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, bo znowu rozmyślam nad 64 GB pod system (na uwadze samsung SSD oraz patriot) lub 128 GB ale wtedy rezygnacja z 500 GB F3. I tutaj się, również pojawia problem czy inwestować tylko w małe gówienko pod system, czy lepiej 128 GB i na nim tylko korzystać.. mam i5-2500k @4,5 GHz 4 GB ramu i w sumie SSD miałoby pole do popisu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź mały SSD pod OS i SATA pod dane. 30GB wystarczy pod Linuxa (x64) / Windows (7 x64 Pro) i zestaw podstawowych programów.

Swap i hiber też się na tym ugoszczą i zostanie miejsca. A całą resztę wyrzucaj na kolejny dysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Na allegro już jest, ale kurde, sumienie by mnie zeżarło... No i to jest górna półka.

 

Kurde, boję się, że to Twoje "pół roku" się nie sprawdzi. Ceny cholernie wolno idą w dół. W sumie nie idą, bo jak idą - to w parze z jakością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla SSD to jest "rok" ; ) no niestety... heh ale np. obecnej generacji SSD np. 120GB za 7 stówek to bym nie kupił. O nie nie nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie. Nie bierzcie pod OS nic na kontrolerach SandForce (OCZ, Patriot, Adata, Kingston, Silicon Power, Corsair Force). Mimo, iż łatają soft dla tych dysków to wciąż występują problemy z dziwnymi zatrzymaniami systemu (przez kilkanaście sekund system nie odpowiada na żadne akcje usera), losowe BSOD i inne podobne atrakcje. Wiem co mówię, mój OCZ Vertex 3 60GB wywaliłem z PC po niecałym tygodniu użytkowania.

 

Jeżeli już SSD to tylko na kontrolerach Marvell (Intel, Crucial, Corsair Performance) lub Samsung 830 (ale tu robicie za króliki doświadczalne).

Edytowano przez Insider (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

No i sprawa jasna ;) BTW: Intel daje 5 lat gwarancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nono, te 5 lat sprawia, że ponownie zacząłem rozważać zakup i własnie rozglądam się za kieszenią na dysk w miejsce napędu dvd do laptopa ;)

Bo nawet jak żywotność im się skraca przy operacjach i padnie po 2 latach, to powinni wymienić;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak danych trzymam sporo, ale to gry więc zawsze mogę je usunąć. Najmniej mogę wziąć 64 GB bo tam dopiero zaczyna się SATA3 a SATA2 mnie nie interesuję. Myślałem nad samsungiem tym za 411 zł. Jak on się sprawuje ?

I da się jakoś przenieść system na nowy dysk, czy trzeba na nowo lecieć ?

 

Vertex 3 ma fajną cene, ale właśnie jak z tym oprogramowaniem ? i zawieszaniem.. :D ?

Edytowano przez nvu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×