Skocz do zawartości
alladyn21

Własny serwer

Polecane posty

Witam Panowie/Panie? jestem tu nowy

 

Dysponuje budżetem w wysokości ~300 000zł Chcę wejść na rynek hostingowy.

 

Miejsce na inwestycje mam

-dość spora hala

-agregat

-ogólnie hala jest po firmie więc kable etc są położone takie, że sprostają tak samo agregat w razie awarii zasilania

 

zostaje tylko już przystosowanie hali

 

i pytanie do was?

 

Jaki internet trzeba podpiąć

 

Co jest najlepszym rozwiązaniem jaki sewer? WWW, dane?, gry?

 

Jakie można kupić serwery (Dobre)

 

Proszę o fachową poradę albo odesłanie do jakiegoś artykułu (jedyne jakie znalazłem to rok 2004 a to troche nie na czasie pewnie)

 

Z Góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po profesjonalne doradztwo branżowe przychodzisz i pytasz na forum... Nie obraź się, ale chyba sobie jaja robisz.

Taka inwestycja wymaga dokładnego przygotowania, rozpisania wymogów i kosztów, a przede wszystkim planu rozwoju. Ty nie masz nawet podstawowego pojęcia o tym co chciałbyś oferować. Zamiast zadawać takie pytania, lepiej podzwoń po firmach oferujących doradztwo teleinformatyczne, umów się na spotkanie z doradcą, przedstaw swój pomysł i dowiesz się co można zrobić dalej.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stawiał bym na www ale wydaje mi się, że jest to najmniej opłacalne pytanie proste czy w tej cenie jestem w stanie coś zdziałać i na to chyba każdy obeznany bardziej w temacie jest w stanie odpowiedzieć. Czy to się w ogóle opłaca czy taki budżet nie ma po prostu sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę o fachową poradę albo odesłanie do jakiegoś artykułu (jedyne jakie znalazłem to rok 2004 a to troche nie na czasie pewnie)

 

Tak jak D.V. napisał, Ty potrzebujesz zatrudnić doradcę biznesowego znającego ten temat, chyba nie liczysz na to, że post na forum rozwiąże Ci wszystkie pytania dotyczące tak dużej inwestycji.

 

Ja już nie wiem jak komentować takie posty. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własne DC za 300k bez żadnej wiedzy? Nie dasz rady. Za fachowców, którzy Ci to ogarną zapłacisz górę szmalu, niewiele zostanie na sam sprzęt (okablowanie, szafy, zabezpieczenia, chłodzenie, serwery), nie mówiąc już o dociągnięciu i opłacaniu łączy do netu (nie wiemy jaka to okolica, czy masz możliwość w ogóle coś sensownego podpiąć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

światło jest przecznice dalej. I nie oczekuje od was ze odpowiecie mi na wszystkie pytania tylko te zadane w pierwszym poście. I to mi pozwoli przemyśleć czy jest sens w ogóle się za to brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 300 000 to ty chyba sobie tylko kabelki kupisz ;) . Przystosowanie tego pomieszczenia +/- 1 malutki milionik ;) ( firma KLK ) pomoże Ci to zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pyt: "Jaki internet trzeba podpiąć" - Odp.: Jest tylko jeden. Chodzi Ci chyba o łącze. A na to odpowiedź jest jedna - takie, na jakie Cię będzie stać.

Pyt.: "Co jest najlepszym rozwiązaniem jaki sewer? WWW, dane?, gry?" - Odp.: Wszystko. Chcesz budować DC, to musisz mieć szeroką ofertę.

Pyt.: "Jakie można kupić serwery (Dobre)" - Odp.: Tak jak w przypadku łączy - takie, na jakie Cię stać.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 300k nie wiele zdziałasz, śmiem twierdzić, że nic... może gdybyś miał 10x tyle na inwestycje. Jak ktoś wyżej napisał, starczy może na kable... Może lepszym sposobem byłby wykup udziałów w jakiejś istniejącej firmie... ale jak nie masz o tym pojęcia, to lepiej się w to nie bawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Pytanie czy chcesz oferować serwery dedykowane i tworzyć własne DC czy chcesz po prostu sprzedać 500 serwerów WWW? Jeżeli to drugie to na kij ci własne DC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz tam miliony. Ja nie miałem nawet dziesiątków tysięcy a zrobiłem sobie małe DC :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Nie no za 300 tysięcy PLN to coś tam by szło zrobić. Nie będzie to jakaś rewelka, nie będzie to hektarowe DC. Prędzej mała klitka na kilka szaf. No i zalezy czy chcesz się budowac od zera czy masz jakiś budynek. Ale 300k to dość mało...

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej własne DC i tak jak mówi Miłosz nie muszę przecież od razu wypierdzielić serwera na całą hale. Pytanie czy opłaciło Ci się to małe DC

 

budynek mam tak jak powiedziałem nawet dość wielki zaplecze energetyczne zapewnione też (stałą sieć i agregator nawet nie jeden) więc te koszta odpadają

Edytowano przez alladyn21 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2EShLB.jpg

 

:D

 

Sorry za oftop

 

Tak jak mi się wydaje, z taką kwotą małe DC mogłoby powstać, ale nie starczyłoby ci na jakieś porządne serwery czy łącza (w Polsce ceny są tragiczne), więc na początek pewnie tylko kolokacja by wchodziła w grę.

Z drugiej strony, za te pieniądze mógłbyś kupić kilka serwerów, wstawić w kolokację u kogoś, a resztę wydać na adminów i call center / support i po paru latach, gdyby były jakieś zyski zbudować DC.

A z hali możesz zrobić dyskotekę na jakiś czas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Jakiś czas temu interesowałem się cenami nowych serwerów typu rack. Dobry DELL R410 wyszedł mi z 26 tysięcy PLN. Tylko jeden serwer, resztę kosztów pomijam. Używane można pewnie dostać taniej, o wiele taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Koszt strony www, aplikacji, licencji około 5 000zł

Koszt pierwszych serwerów to koszt około 30 serwerów x 5 000 (w miarę optymalne) = 150 000

Łącze i jakieś pierdoły sieciowe to znowu koszt około 30 000 (zaczynając od podstawowych rzeczy)

Monitoring koszt znowu z 10 000

Ludzie którzy ci to zrobią i przypilnują to pewnie kolejny wydatek 50 000 do 150 000 (zależnie od twoich wymagań)

 

Dolicz koszty przystosowania budynku, dokupienia pierdół typu klima, gaśnice, system alarmowy, system przeciwpożarowy itd.

 

 

Oczywiście mogę się mylić bo nie znam Twoich planów i do końca realiów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Alladyn21, po prostu niektórzy mają jakąś dziwną manie wielkości i robili by odrazu DC za 100 mln, bo za 99 mln będzie syf i szkoda roboty. Mam swoje pare klocków, działają. I jest ok smile.png

Usiądź, pomyśl, policz. Nie musisz rzucać zaraz się na HPki czy Delle za xx xxx plnów. Tak samo ze sprzętem sieciowym czy łączami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...stałą sieć i agregator nawet nie jeden) więc te koszta odpadają

 

Tak jak Miłosz napisał, nie trzeba milionów na małe DC, jednakże jak nie masz wiedzy to będziesz "kiwany" na każdym etapie więc koszty wzrosną wielokrotnie...

 

Małe DC to mała skala, a jak skala mała to ceny wysokie, a jak ceny wysokie to mało klientów i bardziej wymagający co w konsekwencji może się przełożyć na powodzenie i opłacalność

 

PS. agregat, nie agregator ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz taką gotówke z tego co wiem jest możliwość wykupienia miejsca w 3SF (wlasne małe DC) - masz wszystko czego potrzebujesz dodatkowo monitoring / klimatyzacja / ochrona itd itd - nie lepiej sprzedać biuro / agregaty i przesnieść się w inne dc? (ewentualnie jak napisano wyżej wykupić kilkanaście akcji jakiegoś DC...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale się daliście podpuścić.

Toż to ten pan nawet agregatu od agregatora i serwera od serwerowni nie rozróżnia (patrz temat), już widzę te 300k na inwestycje...

Coś czuję, że ta "hala" to jest po produkcji kurczaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koszt strony www, aplikacji, licencji około 5 000zł

Koszt pierwszych serwerów to koszt około 30 serwerów x 5 000 (w miarę optymalne) = 150 000

Łącze i jakieś pierdoły sieciowe to znowu koszt około 30 000 (zaczynając od podstawowych rzeczy)

Monitoring koszt znowu z 10 000

Ludzie którzy ci to zrobią i przypilnują to pewnie kolejny wydatek 50 000 do 150 000 (zależnie od twoich wymagań)

 

Dolicz koszty przystosowania budynku, dokupienia pierdół typu klima, gaśnice, system alarmowy, system przeciwpożarowy itd.

 

 

Oczywiście mogę się mylić bo nie znam Twoich planów i do końca realiów.

 

A po co komu 30 serwerow na start? Zeby prad zuzywaly czy powietrze mielily? Przeciez zanim je wydzierzawi czy sprzeda na nich uslugi to beda warte po 500zl. Nie lepiej kupic 5 serwerow i odpalic www, vps i cos na zapas miec, a jak sie biznes rozwinie to dokupic nowe? Sam dobrze wiesz, ze po pol roku juz wyjda nowe modele w tej samej cenie albo mozna kupic stare taniej.

 

To jest biznes i sie kalkuluje koszty wedlug potrzeb. Jak chcesz hostowac 30 domen to nie kupujesz Xeona E3 i macierzy zeby bylo trendy tylko serwer z i3, a i tak bedzie mial zapas mocy.

 

Z reszta sie mniej, wiecej zgadzam o ile koszty pilnowania serwera sa w skali roku. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A po co komu 30 serwerow na start? Zeby prad zuzywaly czy powietrze mielily? Przeciez zanim je wydzierzawi czy sprzeda na nich uslugi to beda warte po 500zl. Nie lepiej kupic 5 serwerow i odpalic www, vps i cos na zapas miec, a jak sie biznes rozwinie to dokupic nowe? Sam dobrze wiesz, ze po pol roku juz wyjda nowe modele w tej samej cenie albo mozna kupic stare taniej.

 

To jest biznes i sie kalkuluje koszty wedlug potrzeb. Jak chcesz hostowac 30 domen to nie kupujesz Xeona E3 i macierzy zeby bylo trendy tylko serwer z i3, a i tak bedzie mial zapas mocy.

 

Z reszta sie mniej, wiecej zgadzam o ile koszty pilnowania serwera sa w skali roku. smile.png

 

 

Słuchaj to on otwiera biznes nie ja. Jeżeli by chciał sprzedawać serwery dedykowane to musi mieć kilka w "zapasie". Jeżeli usługi WWW to i VPS styknie... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×