Skocz do zawartości
1976wro

Domowy pecet rozbudowa do "serwera" - pilnie potrzebne opinie

Polecane posty

Witam,

 

po zapoznaniu się z ofertami na zakup serwera okazało się, że minimalna kwota potrzebna do zakupu sensownego zestawu to w zaokrągleniu 20 000 brutto.

 

W związku z powyższym chciałbym zasięgnąć u Was porady dotyczącej czy jest sens rozbudowanie swojego komputera i wstawienie go w obudowie Tower w kolokację ?

 

 

Zestaw jaki posiadam:

1. obudowa Chieftec BH-02B-B-B b/z - http://www.angela.pl/p2606,chieftec-bh-02b-b-b-b-z.html

 

2. płyta głowna Asus P8P67 LE http://www.arest.pl/produkt/Plyty-glowne/60,234,,,0,0,0,,/23775/ASUS-P8P67-LE-R3-0-ATX-P67-B3-4x-DDR3-2x-PCI-E-16x-RAID-S-1155/

 

3. Procesor Intel i5 2500K - http://www.arest.pl/produkt/Procesory/1,2,,,0,0,0,,/23183/INTEL-CORE-i5-2500K-3-30-GHz-BOX-s-1155/

 

4. Ram 8GB (2x4GB) DDR3 1600 CL9 Kingston - http://www.arest.pl/produkt/Pamieci/3,52,,,0,0,0,,/24306/DDR3-KINGSTON-8-GB-1600-2x-4-GB-CL9-HyperX-Grey/

 

5. SSD 120 GB Vertex 3 - http://www.arest.pl/produkt/Dyski-twarde/4,63,,,0,0,0,,/24289/SSD-OCZ-Vertex-3-120-GB-2-5-SATA3-VTX3-25SAT3-120G/

 

Komponenty do zakupu aby rozbudować komputer:

1. KONTROLER ADAPTEC RAID 6805 KIT SATA/SAS PCIe - http://olimp.sklep.pl/produkt/91958,kontroler-adaptec-raid-6805-kit-sata-sas-pcie lub KONTROLER ADAPTEC RAID 6405 Single SATA/SAS PCIe - http://olimp.sklep.pl/produkt/91950,kontroler-adaptec-raid-6405-single-sata-sas-pcie

w obu przypadkach chciałbym dokupić moduł z podtrzymania bateryjnego

 

2. Hdd 4x 3TB - chyba Hitachi deskstar 7200 obr.

 

3. 1x SSD Vertex 3 120GB w sumie by było 2x SSD 120GB

 

4. Chieftec zasilacz redundantny MRG-6500P 2x500W - http://www.angela.pl/p3246,chieftec-zasilacz-redundantny-mrg-6500p-2x500w.html

 

5, RAM - dodatkowe 8GB (2x4GB) - w sumie byłoby 16GB

 

 

Największy kłopot mam z wyborem Raida. chciałbym podłączyć 2 dyski SSD w Raid 1 oraz 4 dyski Sata w Raid 10 pytanie czy kontroler Adaptec 6405 mi to umożliwi wszędzie jest napisane, że można podłączyć 4 dyski ale może to kwestia dokupienia odpowiedniego kabla z rozdziałem na 6 dysków ?

 

Nie wiem też jak rozwiązać sprawę kontroli/zarządzania tego komputera via net tzn jakiś IPMI/KVM ? Czy to jest w serwerowni montowane w postaci jakiejś karty czy też jest to programowo rozwiązywane ?

 

Całość ma być uruchomiona na Debianie ewentualnie Ubuntu.

 

Jaka jest Wasza opinia w doborze komponentów czy ten zestaw ma możliwość obsłużyć portal z ogłoszeniami wielkości np. www.autogielda.pl lub aukcjami typu www.aukcjusz.pl ? Dodatkowo wszelkie uwagi w sprawie Radia mile widziane.

 

ps1. oczywiście w miarę rozwoju strony planuję przejście na serwery w obudowie Rack. Jednak ze względów finansowych pytanie czy tego typu zestaw jak podałem powyżej na początek tzn. obsługę 400-500 tyś ogłoszeń oraz około 6mln odsłon miesięcznie będzie wystarczający ?

 

ps2. Dyski SSD - obsługa bazy i nginx a dyski Sata na fotki do ogłoszeń. Nie dokupuje specjalnych kieszeni Hotswap bo dojście w obudowie i ewentualna wymiana hdd jest prosta a dyski pracujące w trybie HOTSWAP nie powinny nastręczać problemów przy wyłączeniu ręcznym kabla z zasilaniem celem ich ewentualnej wymiany ?

 

Wszelkie dodatkowe rzeczy jak koszty kolokacji , opłaty za łącze proszę pominąć bo zależy mi na opinii wydajności i bezpieczeństwa takiego domowego zestawu w zastosowaniu jako serwera pod portal.

 

 

 

Z poważaniem

1976wro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 10-11 koła kupisz już wystarczający serwer. Serwerów zazwyczaj nie pakuje się w tower tylko rack, przemyśl to.

Nie lepiej skorzystać z wynajmu serwera dedykowanego, mocnego vps lub cloudu?

Edytowano przez Aimer (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Aimer za błyskawiczną odpowiedź. Co do Cloud to jest za drogi bo drogo wychodzi tam opłata za dysk natomiast co do wynajęcia to też jest nieopłacalne dla mnie już to przeliczałem. Natomiast proszę podaj swoją propozycję serwera do moich potrzeb w tej cenie.

Dodam tylko, że na bazę danych bezwględnie muszą być dyski SSD.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Vertex 2 w raid 1 na bazy i spisują się bardzo dobrze. Zobacz też na dyski z serii Agility.

To może dwa kontrolery? Jeden na 4 dyski i jeden na 2? Dla karty zarządzania serwerem będziesz potrzebował jedno IP dodatkowo. Serwerownia napewno udostępni Ci adres bez problemu - pewnie dostaniesz kilka sztuk do wykorzystania.

A może zamiast płyty Asusa jakąś od Supermicro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłosz płytę asusa akurat mam dlatego taka a nie inna. Wiem, że supermicro byłaby odpowiednia choćby na zapewne obsługę pamięci ECC. Niestety na ograniczone fundusze muszę się skupić na tym co mam i ewentualną rozbudowę.

Zastanawia mnie tylko z Raidem, że napisane jest iż w wyposażeniu adaptec daje kabel do podłączenia 4 dysków Sata a zarazem na stronie producenta jest informacja, że ten kontroler obsługuje więcej HDD "Supports up to 256 SATA or SAS devices" pytanie tylko jak ?

 

Gdybyś jeszcze mi Miłosz podpowiedział czy serwerownie taką kartę dają czy trzeba ją zakupić we własnym zakresie - mam na myśli kartę do zarządzania komputerem via net ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale taka karta raczej nie będzie chodzić z PCtowym Asusem - chociaż mogę się mylić. Ale i tak musisz ją nabyć na własną rękę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale taka karta raczej nie będzie chodzić z PCtowym Asusem - chociaż mogę się mylić. Ale i tak musisz ją nabyć na własną rękę.

Ma 10 dni na zwrot towaru, jeśli kupi przez Internet. Jak się mylę, to poprawcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma 10 dni na zwrot towaru, jeśli kupi przez Internet. Jak się mylę, to poprawcie smile.png

Jak stawiasz maszyne produkcyjną to też kombinujesz? A jak ci sie po dwóch dniach nie spodoba to kupujesz nową i wszystko przerzucasz? No ale każdy praktykuje jak uważa za stosowne.

 

IMO lepiej na początku przemyśleć sprzęt niż potem kombinować i wymieniać na żywym systemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma 10 dni na zwrot towaru, jeśli kupi przez Internet. Jak się mylę, to poprawcie smile.png

Możesz (aczkolwiek nie musisz) się mylić.

Jeśli weźmie to jako osoba prywatna, to tak - masz rację.

W przypadku, gdy kupi to na firmę, to nie - mylisz się.

 

Gdybyś jeszcze mi Miłosz podpowiedział czy serwerownie taką kartę dają czy trzeba ją zakupić we własnym zakresie - mam na myśli kartę do zarządzania komputerem via net ?

Serwerownie z całą pewnością takich kart nie dają. Właściwie... to takie karty chyba nawet nie istnieją. Większość IP-managementów to funkcje wbudowane w płytę główną (ewentualnie dokładany układ ale po wewnętrznym standardzie producenta serwerowej płyty). Od serwerowni możesz dostać co najwyżej zarządzanie "dopływem prądu" do swojej maszyny i podpięcie do urządzenia KVM.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ASUS sprzedaje moduł IPMI ale tylko do niektórych płyt głównych - nie do serii P8P67. Wydaje mi się, że jednak powinieneś kupić płytę serwerową, wtedy IPMI powinno się raczej tam znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Tak Vertex'y 3 wypadły nam z macierzy sw raid 1 na testach, wpierw jeden sypnął błędy i następnie wyleciał z systemu.

Drugi jak pamiętam po 2 dniach to samo, update firmware na dwóch dyskach i ruszyły, a nawet działają do dziś:

10:37:53 up 24 days, 20:38, 1 user, load average: 0,89, 1,78, 1,60

Więc polecam aktualizacje, bo potem mogą być nie potrzebne nerwy.

 

Co do tematu:

 

Największy kłopot mam z wyborem Raida. chciałbym podłączyć 2 dyski SSD w Raid 1 oraz 4 dyski Sata w Raid 10 pytanie czy kontroler Adaptec 6405 mi to umożliwi wszędzie jest napisane, że można podłączyć 4 dyski ale może to kwestia dokupienia odpowiedniego kabla z rozdziałem na 6 dysków ?

Musisz wziąć odpowiednik 8 portowy, 6805.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

faktycznie IPMI/KVM bez płyty serwerowej nie do obejścia. Zatem pomysł z rozbudową stacjonarnego komputera takiego jak mam staje się bezsensowne jak dla mnie.

Pozostaje zatem szukanie serwera poleasingowego za rozsądne pieniądze i nie będącego gratem z przebiegiem 8 letnim 24/7/365 :)

 

Co vertexów to wiem, że bez upgrade robią freezy i zawieszają system. Mam ten dysk i przerabiałem to a po upgrade dysk sprawuje się wyśmienicie.

 

Natomiast chciałbym Was zapytać jeszcze o wydajność zestawu jaki proponowałem do obsługi portalu wielkości/typu jak podałem wyżej.

Czy szukać serwera z szybszym procesorem , może większą ilością RAM ?

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
faktycznie IPMI/KVM bez płyty serwerowej nie do obejścia.

Albo Supermicro, albo taniej Intel vPro tylko przy płytach intela musisz patrzeć na procesor bo nie obsługuje wszystkich.

Czy szukać serwera z szybszym procesorem , może większą ilością RAM ?

Nie znamy obciążenia, może wytrzymać jeżeli będzie to z głową napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale taka karta raczej nie będzie chodzić z PCtowym Asusem - chociaż mogę się mylić. Ale i tak musisz ją nabyć na własną rękę.

 

Mam kartę IBM MR10i i działa na starej, budżetowej, pecetowej płycie MSI, która nawet nie rozpoznaje kości 2gb :) ale ma slot pcie, więc może i adaptec pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Natomiast chciałbym Was zapytać jeszcze o wydajność zestawu jaki proponowałem do obsługi portalu wielkości/typu jak podałem wyżej.

Czy szukać serwera z szybszym procesorem , może większą ilością RAM ?

 

Wszystko zależy jak jest napisany kod. Serwer ten może być i dużo za mocny i zbyt słaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwerownie z całą pewnością takich kart nie dają. Właściwie... to takie karty chyba nawet nie istnieją. Większość IP-managementów to funkcje wbudowane w płytę główną (ewentualnie dokładany układ ale po wewnętrznym standardzie producenta serwerowej płyty).

 

Dają i istnieją :-). Na przykład hetzner montuje różne wersje Erica i Lary od Pepoercona, które mają kvm, virtual media, zdalny reset itd i co najlepsze to wszystko funkcjonuje lepiej niż np. DRAC ;-).

 

Działa to z każdym PCtem: http://www.kvm-switc...om/eric-g4.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

IPMI jest na płycie, a "KVM over IP" to osobne urządzenie.

IPMI jest modułem który zawiera status sensorów, reseter i konsole kvm napisaną w jav'ie.

To tak najprościej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×