Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Microo

Odliczenie VAT

Polecane posty

Planuję kupić komputer i sprawa wygląda następująco. Sprzęt jest nowy, sprzedający daje mi fakturę, którą otrzymał w sklepie oraz wypisuje umowę kupna-sprzedaży. Czy mając te dokumenty mogę sobie odliczyć VAT?

 

Jestem trochę zielony w sprawach DG, dlatego pytam smile.png

Edytowano przez Microo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak faktura jest na firme to tak, ale w razie kontroli mogą cię prosić o pokazanie licencji na cały soft co jest na kompie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję kupić komputer i sprawa wygląda następująco. Sprzęt jest nowy, sprzedający daje mi fakturę, którą otrzymał w sklepie oraz wypisuje umowę kupna-sprzedaży. Czy mając te dokumenty mogę sobie odliczyć VAT?

 

 

Nie możesz odliczyć VAT od faktury wystawionej na inny podmiot, niezależnie od umów dodatkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież to oczywiste, że, aby coś rozliczyć to musisz mieć wystawioną fakturę na siebie, a nie na kogoś innego. Według mnie to logiczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość trustcom

Pewnie Twój znajomy VAT odliczył, kompa sprzedałby Tobie...i Ty byś po raz kolejny VAT odliczył? No to Urząd Skarbowy na pewno by się ucieszył. W tym wypadku żeby odliczyć VAT to Twój znajomy musiałby wystawić fakturę na Ciebie (i siebie wpisać jako sprzedającego). Wtedy owszem możesz odliczyć VAT (a Twój znajomy musiałby VAT odprowadzić przy kolejnej deklaracji VAT-7).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, no to ja nie doczytalem :)

No to jak ty sobie to wyobrazasz? :D

Faktura nie na Ciebie, to na jakiej podstawie masz odliczyc cokolwiek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie na początku pytanie - czy TY zapłaciłeś przy tej transakcji podatek od towarów i usług (VAT)?

Raczej chyba nie... zapłacił go ten twój nieznajomy-sprzedający, no i pewnie go już sobie odliczył.

Jeśli więc nie ty go zapłaciłeś, to co chcesz odliczać?

 

Gdyby dało się takie machlojki robić, to niczym szczególnym nie było by stworzenie vatowego perpetum-mobile - firma X sprzedaje firmie Y ciasteczko za 123zł brutto, firma Y odlicza sobie vat i sprzedaje owe ciasteczko firmie X, która to odlicza sobie vat i sprzedaje ciasteczko do firmy X, która odlicza vat i dalej sprzedaje to do Y itd. w kółko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest tak, jak myślałem. Sprzedający zaproponował mi taką opcję, więc się trochę zdziwiłem. Dzięki za info, można zamknąć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To że ktoś inny dostał fakturę to Ciebie nie dotyczy, Ciebie dotyczy umowa kupna-sprzedaży.

Aby odliczyć VAT musisz: być płatnikiem VAT czynnym oraz otrzymać na kupowany przedmiot bądź usługę fakturę VAT, która zgodnie z przepisami musi zawierać pełne dane twojej firmy wraz z NIP oraz pełne dane sprzedającego / usługodawcy.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a komputer kupujesz na firmę (i na umowie sprzedaży zawarte są dane firmy) to oczywiście możesz zakup komputera potraktować jako inwestycję (będzie to koszt uzyskania przychodu).

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

To że ktoś inny dostał fakturę to Ciebie nie dotyczy, Ciebie dotyczy umowa kupna-sprzedaży.

Aby odliczyć VAT musisz: być płatnikiem VAT czynnym oraz otrzymać na kupowany przedmiot bądź usługę fakturę VAT, która zgodnie z przepisami musi zawierać pełne dane twojej firmy wraz z NIP oraz pełne dane sprzedającego / usługodawcy.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a komputer kupujesz na firmę (i na umowie sprzedaży zawarte są dane firmy) to oczywiście możesz zakup komputera potraktować jako inwestycję (będzie to koszt uzyskania przychodu).

 

Bardzo jasna odpowiedź, ale do odliczenia VATu nie trzeba być koniecznie vatowcem. Można się rozliczać na zasadach ogólnych, podatek dochodowy od osób fizycznych, pit-36 zał. B (tylko podmioty gospodarcze). Kiedyś z tego co pamiętam można było odliczyć sobie VAT od zakupu komputera na osobę fizyczną, a teraz już nie można, inna sprawa jest z internetem, ale nie będę zbaczał z tematu.

 

Łukasz wszystko Ci wyjaśnił ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku osób nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej koszty dostępu do internetu można odliczyć od podatku dochodowego, ale nadal nie ma to nic wspólnego z odliczaniem VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×