Skocz do zawartości
Kamilosx

Portal społecznościowy a GIODO

Polecane posty

Witajcie,

 

Znalazłem tani skrypt do prowadzenia portalu społecznościowego, powiedzcie mi proszę czy jeżeli wymagam tylko od userów imienia, nazwiska, e-mail to czy muszę zgłaszać to czy nie reszta danych jest nieobowiązkowa i dobrowolne (część z nich kwalifikuje się jako dane wrażliwe), czytałem że nie muszę zgłaszać bo portal jest narzędziem a administratorem jest sam użytkownik, gdzie indziej czytałem że muszę zgłosić.

Druga sprawa jeżeli muszę zgłosić, a nie mam własnej maszyny tylko chce normalnie mieć w świecie hosting (z umową pisemną o wykonanie obowiązków zabezpieczenia tych maszyn fizycznie) i muszę spełniać poziom maksymalny jeżeli chodzi o zabezpieczenia to czy SSL i odpowiednie hasło wystarczy, czy możecie mi coś poradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda procedura?

Wiem że jak mam proste dane to po złożeniu wniosku mogę działać, ale mam też jako nieobowiązkowe/dobrowolne pola które podlegają pod dane "wrażliwe" co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem taki sam dylemat kiedyś i oficjalnie GIODO odmówiło mi rejestracji bazy danych z pełnym uzasadnieniem na piśmie.

 

Wnioski z ich pisma:

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą - musisz zgłosić bazę danych do GIODO. Jeśli jest to Twój prywatny serwer - nie musisz nic robi nawet, jeśli gromadzisz dane innych osób.

Edytowano przez DataBase (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz zgłosić.

 

ok to już wiem :)

 

Teraz pytanie jak i czy dane które użytkownik podaje sam od Siebie mam wpisać na ankiecie czy nie, bo tak naprawdę nie wiem czy ktoś nie napiszę że ma owsiki na d... a to już też dane wrażliwe i co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musisz podać wszystkie rekordy jakie mogą być przechowywane w bazie.

Radzę dokładnie przeczytać Ustawę i Rozporządzenie. Tam te informacje są podane. A dodatkowo znajdziesz informacje co w przypadku przetwarzania danych wrażliwych. To wcale nie jest taki prosty temat.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UPhost.pl: nie pogrążaj się. To że większość tego nie robi, nie znaczy że wszyscy nie robią. Większość poważnych firm posiada w ofercie hosting zgodny z wymaganiami giodo i pomagający w załatwieniu wszelkich formalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@crazyluki: nie chodzi o ofertę, tylko o dane klientów, które firmy hostingowe przechowują.

To samo dotyczy rejestratorów domen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak patrząc obok to każdy hosting powinien się zgłaszać...

 

Tak, jako firma musisz to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze pamiętać, że jeśli korzysta się z jakiegoś pośrednika (mam tu na myśli firmę hostingowa udostępniająca swoja infrastrukturę np: serwer dedykowany, serwer wirtualny) to wymagane jest zawarcie stosownej umowy ze swoim usługodawcą, która będzie regulowała zakres i zasady przetwarzania przez niego tych danych.

 

W praktyce jest to jedna z głównych rzeczy, którą sprawdza GIODO przy ewentualnej kontroli.

Tak więc samo zgłoszenie baz do GIODO nie wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak, jako firma musisz to zrobić.

 

 

Chyba, że zbiór przetwarzany jest wyłącznie w celach rozliczeń księgowych lub spełnia inne przesłanki wykluczające go z rejestracji (oczywiście te przesłanki są wymienione w ustawie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×