Skocz do zawartości
maus

Grzanie procka w PC

Polecane posty

Cześć, od wczoraj (zacząłem grać w gry od dawien dawna) w gry.

Pierwsze moje zdziwienie że po ~5minutach komputer się wyłączał.

Krótka diagnostyka i powód znany, temperatury na rdzeniach ~90*C. Jak odpoczął to wracało do 30*C. Wczoraj zdjąłem starą pastę i dałem nową.

Dziś rano włączyłem grę, (ciągle mierzyło temperatury) 5minut i co? Ponad 90*C. Niżej screen, co jeszcze może być tego przyczyną, dodam że lewa cześć obudowy zdjęta dla lepszej cyrkulacji powietrza.

 

PS: Aero i inne wodotryski typu gg, skype, do gry wyłączone.

PS2: Screen zrobiony około minuty po wyjściu z gry

 

ssszk.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może nie masz pasty pomiędzy prockiem a radiatorem lub jest już stara i nie przewodzi dobrze temperatury. Możesz mieć też wentylator zapchany.

 

Sprawdź wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że zdjąłem starą pastę i nałożyłem nową.

Wentylator okej, wczoraj również cały komputer odkurzyłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pasta Manchattanu, jest srebrna (mogę zrobić fotkę).

 

Mam ten sam procesor i ten sam problem :-) Dałem sobie z tym spokój :-)..

ehh, może są jeszcze jakieś rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Chłodzenie wodne :)

 

Może dałeś za dużo albo za mało pasty? Musisz odczekać trochę aż dobrze złapie i w tedy robić testy. Nawet olej w samochodach lepiej działa jak trochę pochodzi niż od razu po wlaniu nowego :)

 

 

Zdjęcie lewego skrzydła obudowy nie zawsze poprawia cyrkulację powietrza. Lepiej domontować wentylatory na tył i na przód obudowy.

 

 

Kręciłęś procesor i bawiłeś się napięciami? Może dałeś coś za dużo.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może uszkodzony czujnik temperatury w procku?

Sprawdź "organoleptycznie" czy faktycznie radiator jest taki gorący jak mówi program, ja u siebie w PC też miałem X2, tyle że 4200+ i miał podobne objawy, potrafił nawet pokazywać różne temperatury rdzeni (55/68*C na przykład)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radian jest tak samo chłodny w trakcie obciążenia jak i bez niego, po wyłączeniu 'ciężkich' aplikacji temperatura w 10s spada do 40*C.

Co w takim razie uczynić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A masz jakąś porządną kartę graficzna z radiatorami, czy wszystkie idzie przez układ graficzny na płycie głównej?

 

Pograj przy otwartej obudowie, może nie ma poprawnej cyrkulacji powietrza w środku?

 

Warto zamontować w obudowie jakieś dwa wentylatorki, to kosztuje grosze lub co droższe chłodzenie wodne, ale to już naprawdę pomaga.

 

 

Pierwsze moje zdziwienie że po ~5minutach komputer się wyłączał.

 

Możesz zmienić ustawienia w BIOS, ale raczej nie radziłbym Ci tego robić. Możesz przegrzać CPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest ciągle otwarta. Dziś Aida64 zaskoczyła, na jednym rdzeniu było 117*C po czym komputer się wyłączył.

Karta Graficzna: GeForce 430GT, 2 wentylatory.

Co do dodatkowych wentylatorów, są pod zasilaczem gdzie była kratka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aida nie musi poprawnie podawać wartości, jak widzisz taka wysoką temperaturę zaloguj się na BIOS i tam sprawdź. Może masz zafałszowane trochę, chociaż w Athlonach wysoka temperatura jest dosyć często spotykana.

 

Przy oryginalnym wiatraku może się grzać, może coś takiego pomoże 2000 RPM: http://www.ashdistribution.co.uk/product/show/470-5160

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem co tam masz w kompie, ale:

 

1. Rzekomo tamte AMDki wolą białą pastę niż wypasy jakieś.

2. Nie za dużo pasty, tak tylko dla dopełnienia ew. pofałdowań proc - radiator.

3. Mega przeczyścić pudło w środku, żeberka w radiatorze, wiatrak itd.

4. Upewnij się, czy nie masz za słabego sprzętu chłodzącego, ja kiedyś tak zrobiłem, że dziwiłem się, a przypomniałem sobie, że z czasów Athlona 1 miałem jeszcze chłodzenie.

5. Porządnie to wszystko zrobić i powinno być OK.

6. Skoro komp się zamyka to raczej płyta nie podbija (no i nie aż tak) samodzielnie temperatury (w sensie walnięte sensory). Raczej.

 

Napisz w jednym miejscu to wszystko jeszcze raz, bo ciężko ogarnąć co tam masz:

 

1. Procesor w sumie jaki to wiadomo, ale też napisz.

2. Jaka płyta i chłodzenie (box do proca, czy inne? - patrz też punkt 4 wyżej)

3. Co do tego w kompie masz (podzespoły i dodatkowe elementy). Jaki zasilacz?

4. Czy w trybie awaryjnym jest też nieciekawie (może masz jakieś rootsyfy?)

5. Czy przechuchałeś wszystko od kurzu i czy totalnie na czysto wszystko zrobiłeś (że proc wyczyszczony i radiator i dopiero potem pociągnięte pastą? patyczkami do uszu to zrób, fajnie schodzi : )

6. Nie ufam Manhattanowi jako marce, kup białą normalnej firmy porządnej i git.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I warto dodać, że otwarta obudowa to największe zło, jakie można uczynić dla peceta.

Wyczyścić dokładnie, wymienić pasty i przede wszystkim, zapewnić pecetowi cyrkulację powietrza poprzez minimum wiatrak frontowy i wyjściowy na tyle obudowy.

 

Warto zamontować w obudowie jakieś dwa wentylatorki' date=' to kosztuje grosze lub co droższe chłodzenie wodne, ale to już naprawdę pomaga.[/quote']

Trzeba to robić z głową, a nie nawalić zbędnych gadżetów i myśleć, że wszystko się zrobi - komputer jest jak samochód, prócz tego, że się go kupi, trzeba jeszcze o niego dbać i konserwować, ale w przypadku pecetów nikomu się nie chce niczego dotykać ;]

Edytowano przez ^^KaMaZZ~.^ (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×