Skocz do zawartości
Mondo90

Wybór systemu operacyjnego... co wybrac ?

Polecane posty

Witam, jaki system wybrać centos 32 czy centos 64 i czym to się różni mam jeszcze do wyboru takie systemy jak ubuntu, fedora, czy centos lxadmin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro zadajesz takie pytanie, to pewnie nie masz zbyt dużego doświadczenia. Dlatego polecałbym Ci CentOS lxadmin, czyli z panelem administracyjnym LxAdmin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CentOSa ( i wszelkich RedHatów ) nie poleciłbym nikomu, kto lubi w spokoju popracować na serwerze.

Tylko i wyłącznie Debian i pochodne, nawet mnie CentOS odrzuca i zniechęca swoim yumem ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, Centos nie jest taki straszny. Chociaż do tego lxadmin nie jestem jakoś przekonany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia również poleciłbym Ci Debiana (aktualnie wersje 6 squeeze). CentOS a tym bardziej z LxAdmin osobiście nie podpadł mi do gustu, choć to wyłącznie moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz zbytniego doświadczenia, to zainteresuj się Debianem i pochodnymi, szczególnie ubuntu. Bez większego problemu powinieneś sobie poradzić z instalacją tego co potrzebne, a nawet jeżeli nie, to zawsze ratują Cię takie panele jak np. EHCP.

Są jeszcze takie dystrybucje jak SME Server, ale na podstawie zasłyszanych opinii nie polecam. W każdym razie i tak widzę, że nie ma tego na Twojej liście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wood

Debianem nie koniecznie muszą się interesować osoby bez doświadczenia. Ja osobiście umiem konfigurować i obsługiwać kilka innych dystrybucji. Ale Debian jest dla mnie najwygodniejszy a i o stabilności nie mogę złego słowa powiedzieć. Problematyką tej dystrybucji są stare paczki, ale zawsze można coś nowego sobie skompilować. Naturalnie również radzę autorowi skorzystanie z innych rozwiązań, ale moim zdaniem powinien "spróbować" Debiana.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez HyperHost - Support (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle. Nie chodziło mi o to, że Debian itp. są dla osób niedoświadczonych. Po prostu moja subiektywna opinia jest taka, że początkującemu użytkownikowi będzie łatwiej się odnaleźć w tej dystrybucji. Poza tym pod Ubuntu powstaje coraz więcej tutoriali i paneli, przeznaczonych dla "zielonych".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CentOSa ( i wszelkich RedHatów ) nie poleciłbym nikomu, kto lubi w spokoju popracować na serwerze.

Tylko i wyłącznie Debian i pochodne, nawet mnie CentOS odrzuca i zniechęca swoim yumem ;-)

 

Za to powinieneś klapsa dostać!

Chociaż sam uważam, że apt jest lepszy niż yum - to uważam, że nie można przekreślać CentOS`a, chociażby z tego względu że różni developerzy szczególnie różnorakich panelu administracyjnych u lubowali sobie ten system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu niby od razu klapsa? ;-)

yum nie nadaje się, moim zdaniem, do szybkiej i "bezbolesnej" pracy przy systemie, gdyż jego wybrakowane repozytoria i nieco idiotyczne podejście do powiązań między pakietami na start psując całą zabawę z instalacją nowych programów, jednakże dla kogoś, kto lubi "raz załatwić i mieć z głowy", takie rozwiązanie może się podobać, mnie osobiście bije to po oczach i chyba tylko Slack odrzuca mnie jeszcze bardziej ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Ja ze swojej strony polecę CentOS x86_64 :)

 

Czemu niby od razu klapsa? ;-)

Na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony polecę CentOS x86_64 :)

 

Od kiedy tak 64bit polubiłeś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×