Skocz do zawartości

Polecane posty

Ostatnio naszlo mnie zeby moze dokupic switche do serwerowni. No i na poczatku chcialem kupic jakiegos wypasionego zarzadzalnego gigabita. Z racji, ze Cisco jest dla mnie nieodgadnione pomyslalem o Dellu. W sumie jest calkiem fajny model, czyli Dell PC2824 - cena do przyjecia. Oprocz niego slinilem sie jeszcze do Linksysa SRW2024-EU (model pisze z pamieci, wiec moglem cos pomieszac).

 

Zaraz potem zaczalem sie zastanawiac co mi z tego gigabita? Przeciez na serwer i tak nie puszczam wiecej niz 100 Mbit, a switche FastEthernet + 2 porty Gbit sa prawie 3x tansze (rowniez zarzadzalne). Waskie gardlo mialbym tylko w przypadku przerzucania kopii zapasowych, ale moze warto by ten ruch puscic juz niezarzadzalnym gigabitem? Serwery i tak maja po 2 sieciowki, wiec przerzucania backupu w ogole nie wplywaloby na komunikacje z zewnatrz co jest kolejnym plusem.

 

No i kwestia chyba najbardziej kontrowersyjna - marka. Rynek IT charakteryzuje sie tym, ze jest kilka uznanych i drogich producentow i cala masa tych mniejszych. Pytanie brzmi - czy na pewno gorszych?

 

Kiedys kupilem do sieci osiedlowej switch Pentagram 16p (w obudowie rackowej). Wsadzilem go do puszki i zapomnialem w ogole, ze istnieje. Pracuje ze 4 lata i ANI RAZ sie nie zawiesil. Cena jego byla jakas smieszna jak na tamte czasy. Podobnie bylo z urzadzenami TP-Linka. Switche czy routery dzialaja swietnie.

 

W zwiazku z tym zastanawiam sie czy moze rozejrzec sie za jakims Netgearem, TP-Linkiem, Asusem czy innym Signamaxem? Wiem, ze zamontowanie Cisco w szafie jest bardziej trendy, ale ja chce zeby infrastruktura dzialala szybko i niezawodnie. Logo mnie malo obchodzi.

 

Konczac ta przydluga wypowiedz chcialbym Was prosic o opinie w tej kwestii. Napiszcie jakich switchy z jakim skutkiem Wy uzywacie jesli to oczywiscie nie jest tajemnica. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisz, jakich funkcji oczekujesz od tego switcha.

Na początek, czy ma być on w L2 czy L3?

 

PS: Mr Miodek, autor tematu prosił o opinie, a nie wciskanie mu swojego złomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Tak jak fiercio napisał.

Napisz czego oczekujesz, jakich ficzerów itp itd.

 

Dobrze było by też (o ile posiadasz) przedstawienie topologi własnej infrastruktury.

 

Pamiętaj iż podczas wyboru urządzenia w warstwie dostępowej, miej też na uwadze pewne aspekty bezpieczeństwa.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wedlug mojego pomyslu potrzebuje 2 switche.

 

1. Switch nazwijmy go od strony "internetu" - bedzie sie znajdowal zaraz za routerem:

- 24 porty FE + 2 porty GE,

- mozliwosc wylaczania i wlaczania portow,

- autoryzacja po MAC dla danego portu,

- autoryzacja po IP dla danego portu (opcjonalnie),

- zarzadzanie przez SNMP (opcjonalnie),

- ograniczanie pasma (opcjonalnie).

 

2. Switch od strony "lanu" - przez niego beda przechodzic backupy i dane z wewnetrznego serwera SQL:

- 16 lub 24 porty GE,

- niezarzadzalny,

- tani :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może ile PPS powinny obsłużyć?

Jakie już masz Switche

Czy znasz się na zarządzaniu konkretnych lub miałeś doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może ile PPS powinny obsłużyć?

Jakie już masz Switche

Czy znasz się na zarządzaniu konkretnych lub miałeś doświadczenia?

 

Aktualnie mam wszystko wpiete w Mikrotiki i najchetniej bym przy tym rozwiazaniu zostal, ale maja poprostu malo portow. RB1100 ma 13 portow i wiekszych nie ma niestety. Podobno sa w planach 24 i 48 portowe, ale nie wiadomo kiedy te plany zostana zrealizowane (w domysle nie predko).

 

Jest jeszcze zwykly switch FE SOHO Planeta, ale nie pamietam modelu. Zreszta jest na wylocie. :D

 

Doswiadczenie mam wlasnie z Linksystem. Cisco chcialbym uniknac, zreszta cena jest ogromna. Przechodzone uzywki z piatej reki na Allegro jakos mnie nie przekonuja. :)

 

Co do PPS to maksymalnie mialem 70k, ale to bylo w chwili ataku DoS na jeden z serwerow. Nic sie wtedy nie zamulilo poza laczem oczywiscie. Ale to juz insza inszosc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Witaj.

 

Jaki masz budżet ?

Czy urządzenia mają być nowe czy używane ?

Czy potrzebujesz w pierwszym etapie certyfikowanego inżyniera który obejmie opieką twoje urządzenia ?

Czy w gre wchodzą ewentualne szkolenia ?

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogą być używki byleby nie były starsze ode mnie. :D Nowe jednak bardziej miłe widziane. Wszystko zależy od ceny i możliwości.

 

Chciałbym się zmieścić w kwocie 1500zl za zestaw dwóch switchy o których pisałem wcześniej.

 

Inżyniera ani szkolenia nie potrzebuje. Myśle, ze jestem w stanie ogarnąć kofiguracje swich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Ok. Przygotowałem dla ciebie ofertę, Proszę sprawdź PW. Chciałbym nadmienić iż moja oferta spełnia 100 % twoich wymagań technicznych.

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym jeszcze prosic Was o opinie w kwestii tanszych switchy mniej renomowanych marek. Bo ta sprawa mnie najbardziej nurtuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym jeszcze prosic Was o opinie w kwestii tanszych switchy mniej renomowanych marek. Bo ta sprawa mnie najbardziej nurtuje.

 

Pewnie rufik znów zaspamował, tym razem ciebie, ofertą 3 x wyższą cenowo niż oczekiwałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Pewnie rufik znów zaspamował, tym razem ciebie, ofertą 3 x wyższą cenowo niż oczekiwałeś?

 

Nie. Oferta która przedstawiłem koledze jest przemyślana i dostosowana do potrzeb.

Skala cenowa 700 - 3500 brutto

 

W tym sie mieszcza urzadzenia nowe/używane

 

Pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co najważniejsze jest przygotowana przez "certyfikowanego inżyniera który obejmie opieką twoje urządzenia" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisac uszczypliwe uwagi to byscie powiedzieli cos na temat tanich switchy. ;)

 

A ceny chyba nie byly takie najgorsze. Z uzywakmi sie zmiescilem w kasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem nastepujaca pare urzadzen:

 

1. Zarzadzalny switch TP-Link 24xFE + 4xGE: http://www.tp-link.com/pl/products/productDetails.asp?class=switch&content=spe&pmodel=TL-SL3428

2. Smart switch TP-Link 16xGE: http://www.tp-link.com/pl/products/productDetails.asp?class=switch&content=spe&pmodel=TL-SG2216WEB

 

Co sadzicie o takiej parze? Koszt obu w sumie nie powinien przekroczyc 1000zl brutto choc sie jeszcze dokladnie nie orientowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×