Skocz do zawartości
wesolak

Nieopłacona domena.

Polecane posty

Witam, mam pytanie odnośnie domeny. Jeżeli wygaśnie i jej nie opłacę to po jakim czasie będzie można ją znowu zarejestrować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch tygodniach. O ile ktoś jej nie przechwyci za pomocą opcji, albo po prostu będzie szybszy od Ciebie i ją zarejestruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może też trafić na sedo.

Ot tak? Najpierw musi zostać zarejestrowana: tak jak Miłosz napisał - z opcji, z palca lub z łapacza..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ot tak? Najpierw musi zostać zarejestrowana: tak jak Miłosz napisał - z opcji, z palca lub z łapacza..

Nie do końca.. :) Coraz częstszą praktyką jest rezerwacja domeny tuż po wygaśnięciu przez rejestranta, w celu odsprzedaży.. Nawet in PL już coś takiego funkcjonuje..

 

I koniec końców nie wiemy o jaki TLD chodzi.. 2tyg liczą się wyłącznie w przypadku domen polskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coraz częstszą praktyką jest rezerwacja domeny tuż po wygaśnięciu przez rejestranta, w celu odsprzedaży.. Nawet in PL już coś takiego funkcjonuje..

Nie widziałem.. Bo chyba nie o AM czy PPD piszesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku domen .pl - wygasłe domeny trafiają do kwarantanny - 15 dniowy okres prolongaty, w którym tylko dotychczasowy abonent ma prawo przedłużyć domenę na kolejny okres abonamentowy. Po tym okresie rezerwacja/rejestracja domeny jest blokowana na 4 do 5 dni.

Odpytując WHOIS dostaniesz konkretną informacje kiedy domena zostanie zwolniona do rejestracji - co do sekundy.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po tym okresie rezerwacja/rejestracja domeny jest blokowana na 4 do 5 dni.

Skąd tą informację wziąłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzią na to pytanie jest diagram przedstawiający cykl życia domeny .pl

 

http://toporowicz.com/wp-content/uploads/2010/01/schemat_domena_pl.jpg

 

Z tego co pamiętam na stronie NASK taki diagram też był dostępny, ale tu szybciej znalazłem ;)

 

Reasumując jeżeli domena wygasła Ci np. 10.12.2010 to przez 15 dni jest nieaktywna i w tym czasie możesz ją odnowić, po czym jest uwalniana. Jeżeli domena była zgłoszona do rezerwacji no to masz okres 14 dni rezerwacji + 5 dni book blocked, kiedy to u Partnera NASK, który świadczy taką usługę możesz dokonać rejestracji domeny [właściwie to partner NASK może to dla Ciebie zrobić]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam ten diagram i wiem jak to działa i dlatego zapytałem Bartosza Nowickiego skąd on wziął te 4-5 dni, bo po wygaśnięciu domena po dokładnie 15 dniach wraca do puli wolnych jeżeli jej nie odnowiliśmy.

 

PS. http://dns.pl/stanydomeny.html i po lewej jest diagram dodatkowo do ściągnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o domenę PL dzięki za pomoc:)

W takim przypadku 15dni od daty wygaśnięcia.. przy czym jeśli domena przed wygaśnięciem miała ruch lub tylko chwytiwą/generyczną nazwę, radzę ustawić przyjaciela łapacza :D tak na wszelki wypadek..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×