Skocz do zawartości
Change

Problem z komputerem [ pc]

Polecane posty

Moja sytuacja:

 

Czasami podczas odpalania gry, jakiegoś programu (np. TC), a dziś pierwszy raz odpaliłem 3dmark vantage i przy teście grafiki stało się to samo, komputer się zwiesza. Czasem jest to zwias na jakieś 10 sek, potem działa prawidłowo, zdarza się że kolory się odwracają w całym windowsie - tak jakbym ekran poddał obróbce graficznej - wszystkie kolory są przeciwne - czerwień=zieleń itd ;). Najgorszy przypadek - zdarza się, że monitor? jakby tracił zasilanie - po prostu gaśnie i przechodzi w taki stan jakby komputer był wyłączony - wtedy pomaga tylko reset. Najlepsze jest, to że nawet w tym przypadku gdy monitor całkiem zgaśnie, to np. odpalona w tle muzyka nadal działa. Na początku myślałem że chodzi o grafikę - jednak po wymianie na inny model (z rad4670 na 4850), którą i tak miałem robić - problem nadal występuje. Procesor to athlon II x3 (w tym momencie po odblokowaniu rdzenia i dokręceniu do 3.4ghz - ale przed jakimikolwiek zmianami działo się to samo). Zasilacz 430W. Nie wiem które jeszcze parametry sprzętowe się przydadzą.. 3gb ram 1333mhz, system to 64bitowy windows7 ultimate. Sterowniki grafiki najnowsze, przy poprzedniej karcie testowałem różne i bez zmian. Monitor to kilkuletni 19cal LCD marki BELINEA.

 

Spotkał się ktoś z czymś takim? Jakieś pomysły? Czy może to być spowodowane przez zbyt słaby zasilacz - miałem 400W [fortron] i zmieniony został na bequiet L7 430W w między czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w poprzednim wątku od razu poleciały informacje że to pewnie zasilacz. Pożycz od jakiegoś znajomego np 500W chiefteca i zobacz jak się będzie sprawować.

 

Ewentualnie: jaką masz wentylację w obudowie ? monitorujesz temperaturę podzespołów ?

 

U mnie dla przykładu karta graficzna (pasywny nv 9600gt) wymaga dodatkowych wentylatorów w obudowie, inaczej jest tam zbyt gorąco (temperatura karty graficznej, tj GPU dochodziła do 115-120oC.

Teraz mam zamontowany dodatkowy wentylator 12cm z tyłu i nawiew świeżego powietrza z przodu z 92mm wentylatora. Wszystkie wentylatory kontrolowane przez płytę, nie chodzą szybciej niż 600-700obrotów na minutę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur, tak , kontroluje, szczególnie gdy sprawdzałem stabilność przy podkręcaniu. Moja grafika poprzednia grzała się w stresie do 60st, ta przy 24% wentylatorach (najciszej jak się da) rozgrzewa się do ~55 stopni. Przy zwykłej pracy powyżej 40 nie wchodzi. Co do pożyczenia, spróbuję coś załatwić i sprawdzić. Czyli prawdopodobnie to o moc chodzi tak? ;) I jest możliwość żeby mechanicznie się karty uszkodziły przez zbyt słaby dotychczas zasilacz? Na innym forum tak mi ktoś sugerował ale wydaje mi się to idiotyzmem..

 

I od razu, prosiłbym o propozycje jakiś 500Watowców - czy 550 (liczę na cenę, no i jakość.. jakąś granicę miedzy nimi :D) Potrzebuję min. 4-5 złącz sata, a reszta to już ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z zasilaczem, ja mam Bi Quiet 370W do GTSa 8800GTS 640MB i C2D E6600 @ 3.25GHz i jeszcze nie zdażyło mi się, żeby komp głupiał albo wydawał dziwne odgłosy nawet przy maksymalnym obciażeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś może mi się uda pożyczyć 500Watówke i sprawdzę, ale też mi się zdaje że to nie o niego chodzi.. Co może być przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na 100% to wina zasilacza. Mam podobny problem z bardziej wymagającymi grami, jak Black Opps - odpalone przy dużej rozdzielczości wywala zasilanie od karty graficznej w momencie gdy kumuluje się większa ilość detali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już jak kto woli.. albo stabilność, cisza i dłuższa gwara o raptem dwa lata.. albo kilkadziesiąt zł tańszy ocz.. ;) Wolny rynek, więc wolny wybór.. : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o firmie bequiet? ;) Znalazłem na allegro fajny używany, praktycznie nowy bo raz odpalony, prawie o połowę tańszy od nówki. 500W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem który mam podejrzewać.. Nie mam pojęcia. Procesor podkręcony, sprawdzony 3dmarkiem, temp. i stabilność jest w stresie (Prime). Reszta.. nie wiem co może się popsuć żeby dawać taki efekt?

W tym momencie mam tak jak napisałem be quiet L7 430W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o firmie bequiet? ;) Znalazłem na allegro fajny używany, praktycznie nowy bo raz odpalony, prawie o połowę tańszy od nówki. 500W.

Jaaasne. I jeszcze pewnie dorzucają do tego frytki i ketchup Heinz-a w saszetce?

NIGDY nie kupuj używanych zasilaczy, bo nigdy nie wiesz, co tak naprawdę się z nimi działo (i dlaczego są sprzedawane). Sprzedawcy łatwo napisać, że "kupił przypadkiem za słaby, więc go teraz sprzedaje". Widziałem parę takich zasilaczy, "odpalanych raz czy dwa"... Wszystkie miały wymieniane kondensatory, co nie najlepiej świadczy o ich historii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilaczy, jeśli chcesz wymieniać, to zobacz: Tagan, Antec, Chieftec, albo z tańszych Amacrox.

Ja sprawdziłbym jeszcze, czy to przypadkiem RAM się nie uszkodził.

Ściągnij sobie Hiren's Boota i odpal test pamięci. Po 20 minutach będziesz miał pewność czy to ram, czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem - nigdy nie testowałem tego narzędzia.

Natomiast Memtest86 nigdy mnie nie zawiódł.

Tu możesz ściągnąć obraz płytki: http://www.memtest86.com/

...lub, jeśli taką posiadasz, to odpal bootowalną płytkę instalacyjną którejkolwiek popularnej dystrybucji linucha (np. Ubuntu) i z menu startowego wybierz test pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pod ręką płyty a o linuxie niestety napisałeś później, więc użyłem memtesta - usb. Brak errorów :) Więc co jeszcze mogło zawieść? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asrock m3a770de

Hehe, asrocki, szczególnie starsze modele, lubią cierpieć na dosyć szybkie pady kondensatorów, na czymś w końcu ASUS musiał oszczędzić.

Przypatrz się na wszystkie kondensatory na plycie, czy nie są wypukłe na wierzchu, czy nie są odkształcone.

 

PS: Ile czasu mniej więcej masz tą płytkę już ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ją od stycznia 2010 i od stycznia występują problemy.. Próbowałem poszczególne części sprawdzać na swoją rękę, dokupiłem w między czasie kostke ramu, dysk, zmieniłem grafikę, zasilacz. Teraz czułem się bezsilny i szukam pomocy :). Sprawdzę kondensatory dziś. Te które są "na wierzchu" nie zasłonięte troszkę przez podzespoły wyglądają prawidłowo, a wyjmować grafy, radiatora etc na razie nie mam czasu - może wieczorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.dobreprogramy.pl/ImageProxy.ashx?file=Blogs/20100826182912_2.jpg

Tak mniej więcej mogą wyglądać spuchnięte kondensatory.

Patrzysz na to nacięcie na górze. Jeśli jest wybrzuszone lub widać, że elektrolit wypłynął na wierzch, będziesz wiedział, iż nadszedł czas ich przelutowania lub wymiany płyty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×