Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tym

Pytanie dotyczące zakupu myszki w Media-Expert

Polecane posty

Hi, może ktoś z was jest obeznany w temacie. Kupiłem myszkę w Media-Expert, poszedłem po fakture (na firme). Pani w informacji oznajmiła mi, że jeśli otrzymam fakturę, to tracę automatycznie gwarancje (argumentowała to nowym prawem unii europejskiej?). Oczywiście wziąłem fvat, a teraz myszka zaczyna się sypać. Sytuacja zdarzyła się tydzień temu. Czy reguluje to jakiś zapis? Obsługa Uokik nie potrafi mi pomóc gdyż jest to faktura na firme i oni sie takimi rzeczami nie zajmują. Z góry dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
(argumentowała to nowym prawem unii europejskiej?).

Na twoim miejscu, prosiłbym o za argumentowanie podstawą prawną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu, prosiłbym o za argumentowanie podstawą prawną ;)

 

Dziś się tam wybieram i nie omieszkam zadać im tego pytania ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe na takiej zasadzie, jak np. przy zakupie sprzętu na firmę, 12 miesięcy gwarancji zamiast 24. Po prostu zakładają, że firmy bardziej eksploatują zakupiony sprzęt ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe na takiej zasadzie, jak np. przy zakupie sprzętu na firmę, 12 miesięcy gwarancji zamiast 24. Po prostu zakładają, że firmy bardziej eksploatują zakupiony sprzęt ;)

 

Wiem, spotkałem się z tym u HP, ale tu mi mówią o całkowitej utracie, więc jest to 'lekka' przesada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gwarancja != uprawnienia konsumenckie z tytułu niezgodności towaru z umową czy rękojmi za wady,

gwarancji być nie musi - dwa pozostałe masz zawsze konsument / przedsiębiorca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd

gwarancja != uprawnienia konsumenckie z tytułu niezgodności towaru z umową czy rękojmi za wady,

gwarancji być nie musi - dwa pozostałe masz zawsze konsument / przedsiębiorca.

 

Prawdopodobnie rękojmia została wyłączona (na fakturze). Dzieje się tak np. przy obrocie między firmami komputerowymi.

Niezgodność towaru z umową nie dotyczy sprzętu zakupionego na firmę. (związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gwarancja != uprawnienia konsumenckie z tytułu niezgodności towaru z umową czy rękojmi za wady,

gwarancji być nie musi - dwa pozostałe masz zawsze konsument / przedsiębiorca.

 

Nie ma czegoś takiego jak rękojmia jest tylko niezgodność towaru z umową.

 

Gwarancję daje producent natomiast niezgodności towaru z umową to kwestia sprzedawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak rękojmia jest tylko niezgodność towaru z umową.

 

Gwarancję daje producent natomiast niezgodności towaru z umową to kwestia sprzedawcy.

 

Niestety jesteś w błędzie (zmiana ustawy i usunięcie rękojmi za wady dla wszystkich miała miejsce);

rękojmi za wady nie ma w przypadku konsumentów (osób prywatnych)

niezgodność nie dotyczy zaś firm, jest jeszcze parę innych różnic - ale prawnikiem nie jestem

 

xtd rękojmia może być wykluczona o ile się nie mylę tylko w przypadku umów dystrybucyjnych np. hurtownia - > firma IT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety jesteś w błędzie (zmiana ustawy i usunięcie rękojmi za wady dla wszystkich miała miejsce);

rękojmi za wady nie ma w przypadku konsumentów (osób prywatnych)

niezgodność nie dotyczy zaś firm, jest jeszcze parę innych różnic

Dokładnie, rękojmię określa dział II Kodeksu Cywilnego (o tytule Rękojmia za wady).

Jednak oprócz niego istnieje jeszcze Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

W niej interesujący jest art.1 punkt 4:

4. Do sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się przepisów art. 556-581 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Więc w uproszczeniu można przyjąć, że dla osób fizycznych stosujemy niezgodność towaru z umową, dla firm mamy do dyspozycji rękojmię.

Ale...

xtd rękojmia może być wykluczona o ile się nie mylę tylko w przypadku umów dystrybucyjnych np. hurtownia - > firma IT
art. 558

§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.

§ 2. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Czyli - w obrocie między firmami jak najbardziej możemy sobie rękojmię umową wyłączyć.

Jednak jeśli udowodnimy, że została ona wyłączona umownie podstępem, bo sprzedawca wiedział, że jego towar jest niesprawny, to można dowodzić bezskuteczności tego wyłączenia.

 

Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to art. 11 Ustawy z 27 lipca(...) mówi

Art. 11. Uprawnień unormowanych w niniejszej ustawie nie można wyłączyć ani ograniczyć w drodze umowy zawartej przed zawiadomieniem sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. W szczególności nie można tego dokonać przez oświadczenie kupującego, że wie o wszelkich niezgodnościach towaru z umową, lub przez wybór prawa obcego.

Czyt. nijak nie da się pozbawić Konsumenta tych uprawnień.

 

Natomiast gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem, dokumentowanym i zapewnianymprzez Gwaranta.

A kto nim jest? Może być producent, może być sprzedawca, może być jakikolwiek inny podmiot.

Podmiot, który wystawi o tym "zaświadczenie" popularnie zwane kartą gwarancyjną.

 

Podsumowując - jeśli towar zakupiony był na firmę, klient nie ma dokumentu uprawniającego do skutecznej gwarancji, a na fv/umowie/etc. ma wyłączoną rękojmię, to obawiam się, że nie może zrobić nic... może poza zakupieniem sobie nowej myszki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×