Skocz do zawartości
crazyluki

[Pytanie] Jakie dyski pod raid 0

Polecane posty

Witam,

jakie dyski zastosować pod raid 0 ( fake raid na płycie intela DP55SB ) by cieszyć się zadowalającą szybkością działania ?

Zadowalająca - zapis około 150MB w najwolniejszym miejscu

 

Zastanawiałem się nad samsungiem f4 w wersji 320gb oraz samsungiem f3 w wersji 250gb. Wydajność bardzo dobra, f4 bardzo energooszczędny.

Seagate na pewno nie kupię - mam może stary model w wersji 7200.10 320GB i posiada na początku taką wydajność jak WD10ears na samym końcu. Wyczytałem że teraz się poprawiło, jednak biorąc pod uwagę awaryjność owych dysków w np OVH - nie dam się skusić.

 

Dyski takie zakupiłbym dwa bo robienie z trzech pod typowo domowe zastosowania (jakaś baza danych, parę prostych obliczeń, szyfrowanie w locie, wirtualizacja) byłoby zbytecznym burżujstwem.

 

Pozostałby mi po wyborze problem wyboru chunk size, ale słyszałem że w przypadku fake raid wybór chunk size dla raid nie robi aż takiej strasznej(zauważalnej) różnicy.

 

dzięki za odpowiedzi.

 

PS. znam wady tego rozwiązania (tj awaryjność) - dane na domowym sprzęcie mam regularnie backupowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepsze :D

RAID0 = prośba o kłopoty :D

A tak poważnie polecam;

np. Dysk Hitachi Ultrastar A7K2000, 3.5'', 500GB, SATA/300, 7200RPM, 32MB cache

 

Fajne, troszkę droższe niż zwykle ale będziesz zadowolony

 

ewentualnie;

WD RE4 - też nie pożałujesz.

 

Samsungi mi przyszły kiedyś 5 x 2TB z czego 4 były martwe, podobnie ostatnimi czasy jest z seagate-m ^^

 

p.s. nie baw się w fake raid dobrze Ci radzę ... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety na SSD mnie nie stać, raid 0 wydaje się być dobrą opcją szczególnie że mój aktualny dysk ma średni czas odczytu na poziomie przeliterowywania wyrazu mama przez dwulatkę (50MB/s).

Odnośnie fakeraid - niestety, nie ma kontrolerów SATA bez fakeraid do 100zł ;-) System gość to windows więc software raid linuxowy na 100% odpada;-)

Dysk Hitachi Ultrastar A7K2000 - to model z 2tb pamięci, mi na ilości nie zależy.

WD RE4 - wow;-) znalazłem aż 3 szt na allegro, cena powala.

 

Teraz dodam budżet - 300-350zł na dwa dyski. Taki max;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja z samsungami nie miałem nigdy problemów.

Sam mam samsunga i spisuje się bardzo dobrze.

Zobacz na ten model: http://www.yamo.pl/index.php?option=com_productlist&plgroup=SYHD&action=showDetails&Itemid=26&productIndex=1299

500GB, w kwocie się zmieścisz, a wydajnościowo ~110MB/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bałem się że o fakeraidzie mówisz, testy wydajnościowe dysków czytałem, wiem że z przystępnych cenowo f3/f4 się wyróżniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie nie, mówię o pojedynczej sztuce.

Dodatkowym atutem może być dla Ciebie to, że są bardzo ciche.

Do tego stopnia, że po przesiadce z 500GB WD musiałem zerkać na diodę, żeby upewnić się, że dysk pracuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem po poprzednim poście;-)

 

Kurcze, a może zamiast głupiego raid`u który mi się wymarzył w nowym komputerku, kupić po prostu jeden bardzo szybki dysk ? zysk powinien być znaczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem znaczny przyrost wydajności po przesiadce na ten szybszy dysk.

Natomiast nie sądzę, żeby udało Ci się osiągnąć to określone przez Ciebie minimum - 150MB na pojedynczym dysku (zwykłe SATA do desktopowego komputera).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×