Skocz do zawartości
Negatyf

PC jako serwer?

Polecane posty

Cześć,

 

chciałbym się zapytać, czy złożony PC może pełnić funkcje serwera WWW. Przypuśćmy, że złożyłbym komputer o następującej konfiguracji:

 

  1. Intel Core i5 650 2x3,2GHz 4mb cache,
  2. OCZ DDR3 3x2gb 1333MHz,
  3. ASUS P7H55 16GB H55,
  4. Seagate 2TB 32mb SATAII, (może 2x1TB i RAID?),
  5. Corsair VX450,
  6. Przewiewna, mała obudowa, żeby nie grzało się.

Cena całego komputera to około 1300zł. Zainstalowany na tym komputerze Debian, żadnych serwerów gier, tylko pod stronę WWW. Byłby podłączony do internetu 10/10mbit albo 20/20mbit poprzez światłowody. Chciałbym usłyszeć czy to w ogóle ma sens takie domowe trzymanie serwera. Rachunki jakie bym płacił miesięcznie to jedynie za internet i prąd, ale to groszowe sprawy. Komputer oczywiście by stał u mnie w domu.

 

Co o tym sądzicie? Wszelkie propozycji odnośnie konfiguracji, żeby ładnie to działało a przy tym tanio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Drożej Cię wyniesie zasilanie + opłaty za internet niż jakbyś kupił dedyka w dc w którym masz zapewnione zasilanie, chłodzenie itp.

 

Na forum kiedyś to było chyba obliczane i wyszło, że się nie opłaca.

 

Inna sprawa jest jak masz strych, piwnice i ktoś Ci płaci za rachunki to wtedy ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sens jest zawsze ; )

Bo zawsze się nauczysz czegoś. Taki PCet z pewnością da radę, jednak jego koszt to raczej trochę więcej niż 1300 zł ; D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie Ty płacisz za prąd, dostawcza łącza jest OK (gwarantuje jakieś SLA?), to dlaczego nie.

 

Dyski lepiej 2 sztuki po 1TB - czytałem że te 2TB nadają sie pod backup tylko, mają tragiczną wydajność.

 

1300zł za to co napisałeś to dość mało - skąd masz tak niskie ceny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj żeby kupić dobry zasilacz, spełniający normę 80plus czy jakoś tak ( może ta cyferka jest większa). Słowem - im sprawniejszy zasilacz, tym mniejszy rachunek co miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prąd do opisanego PC pracującego 24/7 bedzie kosztawał miesięcznie ponad 200zł

(wg srednich cen detalicznych za kWh). Oczywiście wytworzone ciepło "podgrzeje" mieszkanie

i zmniejszy nieco rachunek za ogrzewanie - będzie to rodzaj "green IT" ;) ale i tak już w pierwszym roku koszt prądu znacznie przekroczy koszt zakupu sprzętu, to nie są "groszowe" sprawy jak napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o panie

Prąd do opisanego PC pracującego 24/7 bedzie kosztawał miesięcznie ponad 200zł

(wg srednich cen detalicznych za kWh).

EEEEEEE 220 W to po stawce 20 gr/kWh wychodzi 32 zł / miesiąc a to i tak stawka z kosmosu za domowy prąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w domu? różnica wynosi może z 10% nie ma szans dobrnąć do 200 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A tak podpinając się pod temat ile by wyniosło utrzymanie takiego komputera 24/7 :)

 

AMD Athlon 1700 1.4

512MB-1GB DDR

40GB HDD ATA :)

Zasilacz 300W

 

??? Taki aby sobie postawić php+sql+ssh+ftp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz tutaj wzór.

Moc zasilacza liczona w KW (1KW - 1000W) * 24 h * 31 dni w miesiącu * stawka za 1kWh.

 

Spytaj rodziców w domu ile wychodzi za 1kWh po wszystkich opłatach. U mnie to jest w granicach 40groszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

No to pewnie podobnie :) U mnie koło stówki by wyszło miesięcznie :) W sumie dobrze bo jak w domu mam sieć a brat chce kompa swojego przywieźć i wpiąć w sieć dodatkowo laptop to chcę zrobić jako dysk sieciowy + php i ssh :)

 

Oczywiście do "nauki" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w domu? różnica wynosi może z 10% nie ma szans dobrnąć do 200 zł

 

Tak, w domu. Na pewno nie 10% więc Wy mówicie za mało a PCPD za dużo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

Wy się tam kłócicie o drobne 200 PLN a tu przecież

 

Byłby podłączony do internetu 10/10mbit albo 20/20mbit poprzez światłowody.

 

tu się rodzą koszty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może nie koszty a marzenia... :)

 

 

Jak masz wolne 10 tysięcy na na internet + dodatkowo na infrastrukture światłowodową to rób własne DC :) Jeżeli mieszkasz daleko od jakiegoś węzła to nie masz co liczyć na mega internet :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz tutaj wzór.

Moc zasilacza liczona w KW (1KW - 1000W) * 24 h * 31 dni w miesiącu * stawka za 1kWh.

Spytaj rodziców w domu ile wychodzi za 1kWh po wszystkich opłatach. U mnie to jest w granicach 40groszy.

 

Ludzie, nie piszcie głupot. Moc pobierana przez serwer a moc jego zasilacza to zupełnie inne sprawy. To nie jest żarówka. Poza tym jeszcze dochodzi współczynnik mocy.

Taki serwer z opisu serwując stronki www zeżre ok 100 W - 150 W maksymalnie.

(0.15 / 0.7 ) * 24 * 30 * 0.35

Koszt energii wychodzi pomiędzy 35 a 55 złotych miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko że np ja pisząc post, miałem na myśli maksymalny hipotetyczny pobór mocy przez zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale zasilacz spelniajacy norme 80 plus spelnia ja przy poborze mocy rownej polowie maksymalnej przy innych nie trzyma tego paramteru i nie wiadomo jaki trzyma...

 

a maksymalna moc to komp pobiera tylko na starcie kiedy laduje wszystkei kondensatory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale zasilacz spelniajacy norme 80 plus spelnia ja przy poborze mocy rownej polowie maksymalnej przy innych nie trzyma tego paramteru i nie wiadomo jaki trzyma...

 

Ależ wiadomo jak trzyma, norma ma 3 wymogi, dla 20%, dla 50% i dla 100% mocy zasilacza.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/80_PLUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×