Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
GMaziarka

Firma hostingowa i wirtualizacja - trudne poczatki...

Polecane posty

Witam,

Chciałbym Was prosic o pomoc w rozwiazaniu paru problemów technicznych ktore napotkalem przygowowujac sie do otworzenia firmy - pisząc dokładniej - rozszerzając działalność o hosting.

 

Za pare dni bede miał wolne parę serwerów które teraz wykorzystuje w innych celach. Są to dość dobre maszynki z 12GB i 16GB RAM na DDR3 i 4 lub 8 core CPU i dyski SATA z soft raid 5 / 6 / 10.

 

Hosting będzie z CPanel - rozważamy tez możliwość DirectAdmin.

Jak większość początkujących firm staram się zminimalizować koszty zwłaszcza na starcie.

Moje główne pytanie jest takie czy użyć Esxi / XenServer / KVM aby lepiej wykorzystać serwery. Korzystacie z takich rozwiązań w Waszych firmach ? Co z wydajnością ? Myślałem dać po 2 VM / serwer.

 

Od strony HA dało by mi możliwość łatwej migracji VM na nowy serwer przy jakiś problemach z hardware itp.

 

Musze też przygotować ofertę pracy i chciałbym określić dokładnie co wymagamy - dlatego muszę wcześniej się zdecydować czy będzie to z wirtualizacja czy bez a jak tak to czy esxi czy xenserver a możne proxmox + kvm.

 

 

Za każda pomoc / wskazówki będę ogromnie wdzięczny.

 

Pozdrawiam

GM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ESXi (czy tam teraz VMware vSphere Hypervisor) żeby ładnie wspierać HA i livemigration, musi być podpięty pod vCenter Server - a to robi się kolejny koszt maszynki pod to + systemu operacyjnego (Windows Server wraz z AD).

 

Biorąc proxmox'a - to polecał bym jednak nie korzystać z modułu KVM a wirtualizacji kontenerowej. Po zapięciu w klaster może to całkiem nieźle działać i umożliwiać migrację via panel. Wada: ten sam kernel na wszytkich vm, część opcji nie za bardzo dostępna (aclki, niektóre funkcje iptables).

 

Możesz też spojrzeć na OracleVM - solucję opartą na Xenie wspieraną przez giganta Oracle.

 

PS: Używając owych systemów wirtualizacyjnych może uda ci się dostać tańszą licencję na np. cPanel VPS Edition.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ESXi (czy tam teraz VMware vSphere Hypervisor) żeby ładnie wspierać HA i livemigration, musi być podpięty pod vCenter Server - a to robi się kolejny koszt maszynki pod to + systemu operacyjnego (Windows Server wraz z AD).

 

no fakt... zostaje XenServer / KVM

 

Biorąc proxmox'a - to polecał bym jednak nie korzystać z modułu KVM a wirtualizacji kontenerowej. Po zapięciu w klaster może to całkiem nieźle działać i umożliwiać migrację via panel. Wada: ten sam kernel na wszytkich vm, część opcji nie za bardzo dostępna (aclki, niektóre funkcje iptables).

 

Na ten moment przy paru projektach wykorzystuje Proxmox / OpenVZ - tak jak napisałeś ma to parę minusów. Wydajność jest bardzo dobra ale brak możliwości podzielenia dysku na partycje / dodanie rożnych dodatków do fstab itp jest dużym minusem. Przy zastosowaniach dla hostingu dużo zabezpieczeń nie jestem wstanie tam wprowadzić.

 

Wcześniej pisząc o HA nie sprecyzowałem dokładniej o co mi chodziło. Przykład - pad dysków i odbudowa macierzy raid jest czasochłonna i obciążająca serwer. Na ten czas mógłbym przenieś VM na inny serwer. Nie musi to być automatycznie.

 

Boje się tylko co z wydajnością takich rozwiązań. Nie chciałbym po dodaniu np. 20 stron na serwer dowiedzieć się ze to już za dużo a bez wirtualizacji takich samych stron dodam po 100 / serwer.

 

Możesz też spojrzeć na OracleVM - solucję opartą na Xenie wspieraną przez giganta Oracle.

 

PS: Używając owych systemów wirtualizacyjnych może uda ci się dostać tańszą licencję na np. cPanel VPS Edition.

 

OracleVM - ciężej będzie o dobrego administratora ;)

cPanel VPS edition dostępny jest chyba tylko dla Virtuozzo/OpenVZ. KVM/XEN traktuje jak prawdziwe serwery - ale mogę się mylić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×