Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jarosław Szmańda

nginx - jako serwer?

Polecane posty

A gdzie tu pytanie?

 

Rozwiń co masz na myśli bez dodatków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wydajność i zużycie pamięci względem apacza.

 

Rewelacja ; )

Ale co będę powtarzał treści już zawarte w internecie. Poszukaj jakiś benchmarków i będziesz miał na to pogląd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W statycznej treści jest o wiele wydajniejszy niż Apache (podobnie jak Lighttpd). z fastcgi (PHP) spisuje się równie świetnie ale mniej uniwersalnie, np żeby zrobić na tym shared to apache bardziej się nadaje ale pod jeden portal dla mnie będzie lepszym rozwiązanie. Lub jako proxy czy balance loader dla apache.

 

Ale wszystko od konkretnych zastosowań zależy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj się z tym bawiłem i muszę powiedzieć że ładnie to chodzi,ale nie obsługuje mod_rewrite przynajmniej takiego jak apache2. Zajmuje pamieci tylko 4mb na proces. Najwięcej zajmuje php-cgi (75MB)który jest potrzebny do uruchomienia php na stronie www.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj się z tym bawiłem i muszę powiedzieć że ładnie to chodzi,ale nie obsługuje mod_rewrite przynajmniej takiego jak apache2. Zajmuje pamieci tylko 4mb na proces. Najwięcej zajmuje php-cgi (75MB)który jest potrzebny do uruchomienia php na stronie www.

 

Obsługuje mod_rewrite, nawet w większym stopniu niż Apache2, jednak konfiguruje się go z poziomu pliku konfiguracyjnego nginxa.

Co do php-cgi, może warto potestować inne zestawienia ?

U mnie nginx z php-fpm startowo żrą raptem 4MB RAMu ( 2 nginx i 2 php );)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A no cfaniak bo ja na php-cgi jechałem :) To mówisz że dużo lepiej to chodzi ? A mod_rewrite masz może jakiś polski tutek ? bo nie skumałem tego ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Produkcyjnie korzystam z Litespeeda, a Nginx z php-fpm stoi sobie na domowym serwerze, także specjalnie ku wydajności się tutaj nie skłaniałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Litespeed w wersji darmowej ma kilka ograniczeń, np:

  • możesz zaimportować max 5 vhostów z konfiga Apacza
  • nie ma zarządzania pasmem dal konkretnych vhostów
  • nie ma chroot/jaila
  • brak obsługi wielu procesorów

i kilka innych ograniczeń (tu masz pełne zestawienie: http://www.litespeedtech.com/litespeed-web-server-editions.html ).

Sam nie używałem litespeeda, choć mam zamiar sobie po testować na jakiejś wirtualnej maszynce, natomiast jeśli chodzi o konfiguracje nginx+php-fpm to powiem, że wydajnościowo i obciążeniowo wypada naprawdę dobrze. Co prawda konfigurować to wszystko musisz ręcznie (nie znam żadnego panelu wspierającego nginx) ale tak czy siak polecam ci taki konfig. Dodatkowo rewrite'y z apacza (po drobnej modyfikacji) będą bezproblemowo działać na nginxie (z tym, że same rewrite'y będziesz musiał zdefiniować bezpośrednio w konfiguracji vhosta).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nginx spisuje się kapitalnie jeżeli chodzi o utylizację zasobów serwera i z powodzeniem jest stosowany nawet profesjonalnie w hostingu współdzielonym. Chociaż moim faworytem jest lighttpd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×