Skocz do zawartości

hemi

Użytkownicy
 • Zawartość

  81
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  6

hemi wygrał w ostatnim dniu 10 Luty 2017

hemi ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

20 Normalna

3 obserwujących

O hemi

 • Ranga
  Regularny użytkownik

Informacje osobiste

 • Imię
  Marcin
 • Nazwisko
  Jaworski

Informacje profilowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Elbląg
 1. Certyfikat SSL Rapid czy GeoTrust

  Zanim zakupisz nowy certyfikat najpierw przetestuj obecny na tej stronie: https://www.ssllabs.com/ssltest/index.html Prawdopodobnie to nie certyfikat jest problemem tylko konfiguracja SSL w serwerze www.
 2. Konfiguracja MySQL

  Wyłącz query_cache, performance_schema (o ile nie uzywasz, a pewnie nie uzywasz), zmniejsz key_buffer_size (skoro nie korzystasz z mysiam to po co az 768M na klucze myisam'a...). Do tego włącz slow_query_log, ustaw long_query_time na 0 sek (aby logowalo Ci wszystkie zapytania bez wzgledu na to ile sie wykonuja), zbierz dane z paru minut, potem long_query_time na 1 i np za pomocą narzędzia pt-query-digest (z pakietu percona-toolkit) przemiel slow log i zobacz które zapytania najbardziej Ci "zamulają". Tutaj bym głównie obstawiał źle napisane zapytania sql i/lub niepoprawne (lub w ogole nie ustawione) indeksy na bazie.
 3. Ewentualnie rozłożyć import na części i importować partiami. http://www.ozerov.de/bigdump/ zrobi to z automatu.
 4. Apache ModRewrite -> Nginx Rewrite

  Spróbuj coś takiego: location ~ \.html$ { if (!-f $request_filename) { rewrite ^/([^.]+)/([0-9]+).html$ /index.php?module=$1&page=$2 break; rewrite ^/([^.]+).html$ /index.php?module=$1 break; } }
 5. "Problemy" z serwerem VPS

  http://www.linuxatemyram.com/
 6. WordPress - images /upload z chmury CDN

  Najprostsza opcja - cloudflare. Praktycznie zerowy konfig (jedyny wymóg - trzeba wydelegowac domene do cloudflare). Z wtyczek https://pl.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/ ma obslugę CDNów jednak osobiście nigdy z tego nie korzystałem.
 7. Istnieje ale czy użytkownik wpisany w wp-config ma uprawnienia do niej? SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE, DROP, INDEX - to są bodajże najbardziej podstawowe uprawnienia potrzebne do instalacji wordpressa.
 8. Po instalacji mysql, najczesciej paczek mysql-server oraz mysql (klient CLI) warto zacząć od zabezpieczenia konta root, które bezposrednio po instalacji nie posiada nałożonego hasła. Można to zrobić ręcznie poprzez mysql clienta, w PMA (phpMyAdmin) lub korzystając z gotowego skryptu mysql_secure_installation który jest dostępny przy standardowej instalacji mysql. Sqlite i mysql to są 2 osobne systemy baz danych, nie związane ze sobą (poza tym, że obydwa korzystają z języka SQL). Najpierw wymyśl sobie jakiś prosty projekt (formularz z ankietą jest jednym z przykładów), cokolwiek, na przykład własnie ankietę lub prosty system newsów. Napisz do tego kod, zaprojektuj tabelki w bazie danych, naucz sie korzystać w kodzie z funkcji łaczących się z bazą (mysqli, pdo w przypadku php). Jak uda Ci się to zrobić to spojrz na projekt od strony zwyklego, "szarego" internauty i spróbuj coś popsuć korzystając tylko z formularzy, które sam wczesniej napisałeś. Jak Ci sie uda popsuć - szukaj przyczyny dlaczego udało Ci się dodać np nie takie dane jak zakładałeś w projekcie. I tak do momentu aż uzyskasz okreslone przez Ciebie cele. Potem wyrzuć to i napisz coś podobnego od podstaw. Za każdym podejsciem do tematu całośc będzie wyglądać coraz lepiej. Co prawda pytałeś głównie o mysql ale wymienione powyzej kroki pomogą także nauczyć się poprawnego pisania kodu oraz projektowania wlasnie tabel w bazie. Tyy danych są bardzo wazne przy projektowaniu tabel ze względu na to, że rózne typy danych w róznym stopniu ułatwiają filtracje i obróbkę danych na poziomie bazy.
 9. Zadałeś dość ogólne pytanie... Do czego wykorzystać bazę danych? Załóżmy, że chcesz zrobić prostą aplikację np php z formularzem, na przykład jakąś ankietę. Zbierasz jakieś dane, dajmy na to adres email + odpowiedź na pytanie w ankiecie. Zbierane dane mozesz zapisywać do prostych plików txt - ok, można, tylko po co? Ani tego łatwo nie przeszukasz, ani w prosty (i wydajny) sposób nie wprowadzisz np ograniczenia 1 email - 1 odpowiedź, ponadto aby dodawać nowe pozycje do ankiety za każdym razem będziesz musiał edytować kod formularza dodając kolejne pola wyboru. Z bazą danych jest inaczej. Tworzysz sobie tabele, dla podanego wyżej przykładu robisz przykładowo 2 tabele. Jedna zawiera pozycje ankiety (id pozycji, pytanie), druga zbiera poszczególne odpowiedzi (email, id pozycji z poprzedniej tabeli). Chcesz teraz łatwo sprawdzić ile dana pozycja z ankiety miala odpowiedzi - robisz proste zapytanie do bazy danych, przykładowo: SELECT id_pozycji, count(id_pozycji) FROM tabelka_z_mailami GROUP BY id_pozycji; I już masz policzone ile odpowiedzi było na poszczególne pozycje z ankiety. Równie dobrze możesz założyć klucz unikalny na pole email co spowoduje, że nie wypełnisz drugi raz ankiety podając już wcześniej uzyty email - baza danych "sama z siebie" nie zezwoli na taką operację. To jest oczywiście jakiś naprostszy, banalny przykład. Teraz wyobraź sobie, że forum takie jak webhostingtalk nie korzysta z bazy danych a np prostych plików tekstowych. Da się? Da, tylko po co marnować moc obliczeniową serwera na przeszukiwanie plików txt, sortowanie i fitrowanie danych w php skoro możesz skorzystać z bazy danych, która z definicji jest stworzona własnie do składowania i obróbki danych w sposób najbardziej optymalny (oczywiście to też zależy od tego jak zaprojektujesz bazę ale to temat na później jak już ogarniesz chocby podstawy).
 10. Tak, wpisujesz rpool/data. W ten sposób każdy zvol utworzony na tym datasecie będzie dziedziczył to ustawienie.
 11. Chodzi o to, że wirtualki tak czy siak będą sobie keszować filesystem w wolnej pamięci (tak, jak to sie dzieje w kazdym linuksie) dlatego nie ma sensu dodatkowo keszować danych w ARCu. Nic na tym nie zyskasz a niepotrzebnie będziesz zawalać sobie pamięć na maszynie-matce.
 12. Przy defaultowej konfiguracji ZFS faktycznie może pożerać większość ramu. Jeśli ZFS ma być używany głównie do hostowania wirtualek to warto dla datasetu utrzymującego zvole wirtualek ustawić parametr primarycache na wartość metadata (domyślnie jest bodajże all). Ponadto można ustalić minimalną i maksymalną ilość pamięci jaką może zająć zfs poprzez parametry zfs_arc_min i zfs_arc_max w /etc/modprobe.d/zfs.conf
 13. Problem z mariadb

  Spróbuj całkowicie usunąć mysql z systemu. Oczywiście zrób kopię całego katalogu /var/lib/mysql lub mysqldump całej instancji jeśli masz już tam jakies dane. apt-get remove --purge mysql-server mysql-client mysql-common
 14. Mozna też postawic PMA na porcie innym niz 80 i filtrowac na firewallu.
 15. podpiecie rekordów MX pod poczte email

  W zasadzie każdy hosting wystarczy Ci w tym celu. Kupno konta hostingowego nie oznacza, ze musisz stawiać tam stronę. Możesz takie konto wykorzystać np tylko do poczty a jeśli kiedyś zechcesz postawić gdzieś stronę to będziesz już miał na to miejsce
×