Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość thetox

Partycjonowanie dysku bez formatowania czy sie da?

Polecane posty

Gość thetox

Witam zakupiłem sobie laptopa firmy lenovo, i w standardzie fabrycznie jest w nim zainstalowany Windows home premium 7, wraz ze wszystkimi sterownikami itd... i innym potrzebnym oprogramowaniem, mam nawet styłu licencje.

 

Zrobiłem sobie programem OneKey Recovery który jest w systemie, kopie calego systemu która mieści 2 plyty dvd 4,7gb, dysk twardy tego laptopa ma 500gb, w tym ze jest tak podzielony ze nie odpowiada mi to tak jak powinno, są dwie partycje partycja C: 421GB Partycja D: 28,9GB.

 

Chodzi mi o to czy istnieje mozliwosc po partycjonowania dysku jakos bez formatowania? i bez utraty danych? tak zeby partycja C: miała 28,9Gb a partycja D: 421GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja kupiłem podobnego laptoka ( jakiś rok temu ) i próbowałem zmienić rozmiar partycji programem ze stajni Nortona to uwaliło mi to cały komp - musiałem odsyłać na gwarancji. Potem zacząłem czytać opinie na Internecie i takich przypadków było mnóstwo. Zatem zainteresuj się tym przed jakimikolwiek akcjami z partycjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Choćby partition magic.
kiedyś tak, dzisiaj nie (chyba że używasz XP), bo na viście i 7 rozwali tablicę partycji lub inne podobne ekscesy. Nie pamiętam co, ale w Viście i 7 nastąpiła jakaś zmiana i wszystkie stare dobre programy przestały być użyteczne. Wiem doświadczyłem na własnej skórze i nawet były o tym jakieś artykuły jak znajdę to podam link.

 

gParted
to co wyżej

Partition Magic może nie odpalić pod Windows 7, na Viscie nie odpala. Spróbuj ten program: Acronis Disk Director Suite

święta prawda, Acronis jest tutaj najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej w mojej ocenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź też Hiren's Boot CD. Tam masz sporo oprogramowania do partycjonowania i to bez względu na system operacyjny. Taka płytka jest często jedynym ratunkiem w wielu sytuacjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

BlueMan Tylko ze ja nie mam płyt zadnych wszystko jest wgrane fabrycznie, moge zrobic kopie całego systemu co juz zrobiłem, i np jak bym sobie wgrał linuxa i potem za chciało by mi sie z powrotem windowsa 7, to sobie przywracam z płyt dvd które nagrałem, nie moge od zera zrobiic formata i wgrac windowsa 7 bo nie mam plyty orginalnej, gdym miał płyte to bym tak zrobił.

 

http://a.imageshack.us/img687/170/beztytuucpq.png

 

Moje partycje tylko C i D są widziane w systemie pozostałe nie, pewnie tych co nie widać w systemie są ukryte i nie zalecane do usuwania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie moge od zera zrobiic formata i wgrac windowsa 7 bo nie mam plyty orginalnej,
A nie masz przypadkiem ukrytej partycji na której masz windowsa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

Są dwie ukryte tak jak widać beztytuucpq.png

 

OEM jest ukryta bo jej nie widać w systmie i

zdrowy system aktywna partycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinni dołączyć ci płytę z systemem.

 

Ja w HP miałem podobną sytuację. Ale po pół roku zadzwoniłem do nich, że zgubiły mi się te płyty z backupem.

To mi przysłali 2 płyty DVD - na jednej jest OS, na drugiej jakieś inny ich shit. Nigdy z nich nie korzystałem i tak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinni dołączyć ci płytę z systemem.

Nie powinni. Jeśli zepsujesz partycję recovery w przypadku Lenovo, to możesz sobie zakupić płytkę recovery. Mi zaśpiewali na infolinii za to jakieś ponad 100zł.

 

Natomiast HP jak najbardziej :) jeśli laptop jest na gwarancji, to za friko przysyłają płytki.

Z tym, że ja dostałem jedną - płytkę z czystym systemem i drugą - płytkę ze sterownikami, a nie autokonfigurator przywracający partycję rozruchową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz też ściągnąć czysty obraz Twojej wersji systemu z internetu i wklepać numer seryjny z naklejki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
a nie autokonfigurator przywracający partycję rozruchową.

Np. autokonfigurator ASUSa robi taki śmietnik, że lepszy czysty system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

A czy jak pobiore pirata z neta Windows home premium 7 i uzyje klucza licencji który mam na odwrocie laptopa, to bede miał legalnie Windowsa?

Bo wolałbym chyba jednak zrobic formata od zera i podzielic dysk przy instalacji systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Microsoft zaprzeczał przez wiele lat sam sobie. Z jednej strony słyszeliśmy wielokrotnie, że to sticker i klucz mają znaczenie, z drugiej strony nie raz czepiali się braku nośnika...

 

To, czy ściągniesz pirata czy nie nic w Twoim akurat przypadku nie zmienia. Masz sticker z kluczem i wystarczy. Oryginalnego nośnika i tak nie masz, więc co za różnica, czy zostawisz system, który masz zainstalowany, czy zrobisz reinstall z "pirata"? Klucz będzie ten sam, więc w sprawie legalności stan jest niezmieniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świadectwem legalności Windowsa są 3 rzeczy: nośnik, naklejka oraz faktura. Przy kontroli do wykazania się legalnością wymagane są 2 z nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej udowodnić legalność zakupu i posiadania samochodu, domu czy broni niż Windy. Paranoja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość thetox

Zainstalowałem od zera, pobieram teraz cale oprogramowanie ze strony lenovo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xtd

A czy jak pobiore pirata z neta Windows home premium 7 i uzyje klucza licencji który mam na odwrocie laptopa, to bede miał legalnie Windowsa?

Bo  wolałbym chyba jednak zrobic formata od zera i podzielic dysk przy instalacji systemu.

 

 

Problemem będzie znalezienie nośnika/pirata który zaakceptuje Twój klucz (zdarza się to w przypadku systemów dedykowanych lenovo/toshiba/itp.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×