Skocz do zawartości
kamjot

Konfiguracja pamięci w serwerze

Polecane posty

Witam. Zakupiłem właśnie serwer IBM System X3250 M3. Serwer w domyślnej konfiguracji posiada 2 GB ramu, więc stwierdziłem że dokupię jeszcze 2.

 

No i domyślnie serwer miał 2x1GB a ja kupiłem jedną kostkę 2GB. Po jej zainstalowaniu serwer w logu uruchamiania wykazuje błędy i w efekcie wykrywa tylko 1GB RAMu.

 

Czy ta się to jakoś pokonfigurować żeby działało, czy po prostu wtopiłem z tą kostką 2GB?

 

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokup jeszcze drugą 2 GB (lub wymień na 2 x 1 GB, tak żeby było "dual channel") i będzie wtedy działać :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokup jeszcze drugą 2 GB (lub wymień na 2 x 1 GB, tak żeby było "dual channel") i będzie wtedy działać :-).

 

 

Czyli że konfiguracja:

 

2x2 GB + 2x1 GB

 

Czyli łącznie 6GB będzie działać NA PEWNO bezproblemowo? (nie chcę znowu wtopić kasy :D )

 

I ogólnie to o co chodzi, że w serwerach musi być parzysta ilość kości czy jak? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bedzie dzialac ale sprawdz manual czy szybkosc bedzie ta sama i jak obsadzic banki gdzie wieksze pamieci gdzie mniejsze to MA znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak (na tym serwerze się nie znam)... .

 

Wyciągnąć te 2x 1GB, zostawić 2GB (wpiąć w pierwsze gniazdo wg. numeracji) i w biose wyłączyć opcje Dual RAM?

 

Wtedy będziesz mieć pewność, czy ta kość faktycznie jest dobra, a nie rąbnięta. I możesz ewentualnie kupować kolejne kości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BlueMan - do serwerów pamięci (szczególnie te z korekcją błędów) montuje się parami, i to nie w byle-jakie sloty, a ściśle zgodnie z załączonym manualem (który mówi, gdzie, w zależności od ich ilości, należy wetknąć poszczególne kostki).

 

I to nie ma nic związku z desktopowym DualDDR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie widziałem, że serwery mają tak ściśle określoną politykę wpinania RAM w gniazda :D fajnie.

Fajnie jak się ma manual, gorzej jak nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajdz w necie manual od płyty z tym samym chipsetem

alternatywnie w dzisiejszych czasach, płycie z tym samym chipsetem i kontrolerem w procesorze

Teraz kontroler pamięci jest w procku (XEON OPTERON) a ram obsadza się po 3 lub po 4 kości na procesor, ciesz sie że masz jedne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BlueMan - do serwerów pamięci (szczególnie te z korekcją błędów) montuje się parami, i to nie w byle-jakie sloty, a ściśle zgodnie z załączonym manualem (który mówi, gdzie, w zależności od ich ilości, należy wetknąć poszczególne kostki).

 

I to nie ma nic związku z desktopowym DualDDR

 

O ile zgodzę się co do tego, że pamięci w serwerach nie należy wkładać w byle-jakie sloty, to z resztą już nie. Serwery obecnej generacji, bez problemu działają z jedna kością pamięci, zaś jak już obsadzać, to nie parami, tylko trójkami (dla serwerów 2 procesorowych):D... Gdyż, procesor jest wyposażony w kontroler 3 kanałowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak nie spłycaj, instrukcja INTELA do obecnych procesorów jak obsadzac pamieci ma cos kolo 60 stron... z rozpisem jak konkretne obsadzenie wplynie na serwer

 

Nie pomijaj AMD w zestawieniu tam jest pamięc cztero kanałowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skrócony manual powinien być gdzieś na klapce zamykającej serwer ;)

 

A do autora - to upewnij się tylko, czy przypadkiem nie mieszasz UDIMMów z RDIMMami ;)

 

@Sebak - to jest jednoprocesorowy serwer ;) przynajmiej tak z datasheetu wynika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak nie spłycaj, instrukcja INTELA do obecnych procesorów jak obsadzac pamieci ma cos kolo 60 stron... z rozpisem jak konkretne obsadzenie wplynie na serwer

 

Nie pomijaj AMD w zestawieniu tam jest pamięc cztero kanałowa

 

W przypadku intela, da się obsadzać pamieci w konfiguracji dowolnej pod względem ilości kości pamięci. Przy czym, chcąc zachować największą wydajność tego podsystemu, montujemy pamięci trójkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1,2,3,4 się da, jeżeli dobrze pamiętam 5 nie zadziała w częsści płyt (5ta kość nie ruszy) , 6 się da 7 znowu nie, 8 zadziała (kości) itd

Dodatkowo kości wpięte w jeden kanał muszą spełniać odpowiednie wymagania jeżeli chcemy mieć pełną wydajność

Bez obsadzenia pierwszego banku pierwszego procesora nie powinno nic ruszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×