Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jarosław Szmańda

Uprawnienia do plików

Polecane posty

Cześć,

 

Mam taki problem:

 

w ~/jarek/ mam katalogi pliki, jak zrobić żeby użytkownik 'max' miał dostęp do wybranych katalogów i możliwość zmiany plików w nich?

 

Dodawanie do gruby nie pomaga. Chodzi o to abyśmy obaj mieli dostęp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, ale albo mój kernel nie obsługuje acl albo trzeba faktycznie dodać mu opcję podczas montowanie aby można było tego używać.

 

$ setfacl -d -m group:jarek:rwx ftp.pl

setfacl: ftp.pl: Operacja nie obsługiwana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki - no rzućcie złotą myślą...

 

czy jedynym wyjściem jest nadanie chmodów 775 i 664? nie da rady tego zrobić przy 755 i 644?

Chociaż jeśli do tej grupy należą tylko 2 osoby to nie powinno być problemu - prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No domyśl się - jak masz zamek szyfrowy na karty, i do pewnego pomieszczenia uprawnienia na wejście pozwalają na dostęp tylko tobie, a nie twoim współpracownikom, to z jakiej okazji niby ma ich system tam wpuścić?

 

To, co chcesz zrobić, da się wykonać tylko w jednym przypadku - jeśli użytkownik A i użytkownik B mają ten sam UID. Tylko po co wtedy dwóch użytkowników :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtedy dodaje ich do jednej grupy, lub tworze nową o specyficznych uprawnieniach :P Do tego pewnie ACL...

 

Na razie porodziłem sobie zmianą chmodów - ale średnio mi się to podoba.

 

 

Po za tym tak sobie myślę, jeśli dodam www-data do mojej grupy będę mógł zrezygnować z chmodów 777 i 666, tak? Jest w trym jakiś sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak - jeśli www-data będzie mogło odczytywać pliki, to jak najbardziej chmod dla others może być i nawet na none(0) ustawiony.

 

Tylko żeby uniknąć zbędnego bajzlu, to polecał bym stworzyć nową grupę zawierającą trzech użytkowników, a nie mieszać w pseudogrupach użytkowników :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem użytkownika i grupę apacza w sumie na swojego użytkownika - śmiga poprawnie i dla zapewnienia dostępu 2 użytkownikowi pliki mają chmod 664 - katalogi 775.

777 i 666 znika. Czy na pewno bezpieczniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×