Skocz do zawartości
bl00keRs

Kilka pierdołowatych pytań

Polecane posty

Hej.

 

Na wstępie napiszę, że dopiero zaczynam zagłębiać się w dziedzinie hostingów oraz programowania, także proszę mnie zrozumieć, nie wiem jeszcze dużo i "jestem jeszcze żółtodziobem w tej dziedzinie" także proszę o pomoc w objaśnieniu pytań, które sprecyzuję niżej.

 

1. Po wejściu na ftp są następujące pliki: domains, imap, Plik SHADOW, .bash_logout, .bashrc oraz .profile.

a.) Dowiedzieć się chciałbym co to jest Plik SHADOW (zawarty jest w nim kod w 1 linijce, podobny do kodu MD5) i jak go używać oraz jakie jest jego wykorzystanie, podobnie tyczy się .bash_logout, .bashhr oraz .profile i czy lepiej nie tykać tego wcale i zostawić tak jak zostało to zrobione przy kupnie konta www?

b.) Folder domains jak się domyślam zawiera moje wykupione domeny i wszystkie ustawienia odczytu na zewnątrz do nich i na tym powinienem się skupić jedynie?

c.) Folder imap jak już również zauważyłem jest związany z przypisanymi kontami pocztowymi do danej domeny i również lepiej tam nic nie tykać?

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powinienes chyba te pytania zadac swojemu supportowi ale na zdrowy rozum

 

1) w shadow beda trzymane hasla, w pozostałych różne ustawienia, zostaw te pliki jeżeli nie wiesz co robia (bo potem nie bedziesz mogl sie zalogowac), poczytaj sobie jak dziala linux/unix

2) tak

3) jezeli nie wiesz co robisz to nie bo rozwalisz sobie poczte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wolałbym nie zadawać takich pytań do supportu, gdyż takie rzeczy jak obsługa konta www powinienem załatwić chyba we własnym zakresie, bynajmniej tak mi się wydaję, tak czy siak dzięki za pomoc.

 

1. Odnośnie tej poczty (folderu imap), to rozumiem, że tam nie edytuje się plików html/css aby mieć własny wygląd panelu logowania itd. ponieważ chciałbym mieć własny wygląd, lecz z tym folderem nie ma to nic wspólnego i wszystko dzieje się poprzez public_html?

 

2. Następna sprawa to chmody, czytałem na wikipedia.org o tym, lecz nie napisane jakie jest wskazane ustawianie praw dostępów do poszczególnych plików.

Oczywiście nie mam na myśli skryptów typu Joomla, phpBB3 itp., gdyż tam z pewnością trzeba ustawiać chmody na zalecane przez nich.

Czy ustawienie 755 dla folderów oraz 444 dla plików to dobry wybór?

 

Nauka linuxa/unixa przyjdzie z czasem, nie planuję tego zrobić w najbliższym czasie, lecz z pewnością zainteresuję się tym również :(

 

Dzięki jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale support chyba ci powinien powiedziec co jest gdzie an twoim koncie... z drugiej strony jak kupujesz usluge wymagana jest pewna wiedza

 

2) Bo nie ma wskazanych, to zalezny od tego kto ma miec dostep do pliku (do tego sa chmody) i nie ma zalecanych, to jak z drzwiami, jak masz sklep to kazdy ma prawo je otworzyć, jak hurtownie niektórzy a do domu wchodzisz tylko sam, nie ma jednej reguły trzeba pomyśleć jak powinno być w danym przypadku

755 to odczyt dla wszystkich zapis dla ownera tak chciales miec? (sam musisz wiedziec co chcesz uzyskac)

444 to odczyt dla wszystkich tak chciales miec? (sam musisz wiedziec co chcesz uzyskac)

 

1) raczej zostaw ten folder i go nie ruszaj, pliki od strony powinny lezec gdzie indziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupując usługę nie wiedziałem jeszcze, że zaciekawi mnie ten temat, planowałem jedynie do trzymania na nim własnych plików, nic poza tym, więc wiedza nie była potrzebna aż tak duża, bo wgrywać pliki przez ftp:// to chyba każdy jeden potrafi, również wiedziałem, że wszystko do public_html ładować trzeba, zaś nie wiedziałem do czego jest to inne i czy trzeba to użytkować czy jest to po prostu od systemu, stąd te pytania.

 

1. Zrobię tak jak napisałeś i nie będę tego ruszać, a w momencie gdy zechcę zainstalować własny skin lub webmail to zapytam support.

2. Ok, dzięki czaje już teraz po przykładzie domu, sklepu i hurtowni :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×