Skocz do zawartości
domik123

Przepustowosc ovh

Polecane posty

Witam,

 

Chcę na wstępie zaznaczyc, ze w temacie jestem swieży i zielony, więc za ewentualne bzdury z góry przepraszam ;).

 

Interesuje mnie temat przepustowosci łącza ( upload łącza to, to samo ?.). W ovh jest oferta dedyka ssd, który ma dysk pozwalający mu na odczytywanie danych maksymalnie na poziomie 250MB/sec i zapisu 70MB/sec.

 

Do czego zmierzam, ovh daje nam przepustowosc ( upload ?) 1 Gbps, co jest 128 MB/sec. Czyli z założenia serwer NIE będzie mógł wykorzystywac calej swojej mocy, poniewaz jego przepustowsc to 128MB.

 

Dobrze rozumuje, czy jednak jest trochę inaczej ?. Rozumiem, że 128MB to dużo ale rozpatruje tutaj maksymalne zuzycie serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znając życie, to z tego jednego gigabita też wszystkiego nie wysycisz, bo albo łącze nie pozwoli, albo jakieś punkty na trasie nie pozwolą na przerzucenie jednym ciągiem 1Gbit/s, albo w końcu sam serwer serwujący kontent się przytka albo ograniczy przesył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapis/odczyt do przepustowości łącza nic nie ma.

Ktoś ostatnio na forum pisał o obrabianiu przez serwer dużych zdjęć przesłanych przez użytkowników - wtedy operacje na dużych plikach bardzo przyspiesza szybki dysk.

A szybkie łącze jest potrzebne dopiero w momencie serwowania kontentu.

 

Edit: Źle ująłem to, że zapis/odczyt do przepustowości łącza nic nie ma.

Problem może pojawić się wtedy, gdy mamy wolniejsze dyski niż łącze.

 

@dominik123, upload to nie to samo co przepustowość. To jeden z dwóch parametrów opisujących prędkość przesyłu danych dla danego łącza.

Upload to prędkość wysyłania, download to prędkość ściągania.

Edytowano przez behemoth (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapis/odczyt do przepustowości łącza nic nie ma.

Ktoś ostatnio na forum pisał o obrabianiu przez serwer dużych zdjęć przesłanych przez użytkowników - wtedy operacje na dużych plikach bardzo przyspiesza szybki dysk.

A szybkie łącze jest potrzebne dopiero w momencie serwowania kontentu.

 

Edit: Źle ująłem to, że zapis/odczyt do przepustowości łącza nic nie ma.

Problem może pojawić się wtedy, gdy mamy wolniejsze dyski niż łącze.

 

@dominik123, upload to nie to samo co przepustowość. To jeden z dwóch parametrów opisujących prędkość przesyłu danych dla danego łącza.

Upload to prędkość wysyłania, download to prędkość ściągania.

 

Czyli rozumiem, że przepustowosc to download i upload ?. Mam np internet z 4mbity download i 600 kbitów uploadu, czyli przepustowsc jest na poziomie 4,6 mbitów?.

 

Dobrze rozumuje ?. Pytanie głupie ale lepiej wiedziec na czym to polega niż szpanowac ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4,6mb z 1Gb? To nie Neostrada czy inne sieci domowe.

To jest łącze operatorskie.

 

Ehh, zostawmy to ovh. Mówiłem o własnym łączu, czy tak się to liczy itp. Bo nie wiem i pytam "śpeców".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 Mbit/s=125.000 B/s

1 KB/S = 1.024 B/S

125.000 B/s: 1.024 B = ok. 122 KB/S

 

Nie wiem skąd te liczby wziąłeś, chyba ulęgły Ci się w głowie, bo na pewno nie mają wiele wspólnego z matematyką.

 

 

1Mbps = 1024kbps = 1048576 bps / 8 (8 bitów w bajcie) = 131072 B/s (128kB/s). A łącze 1-gigabitowe ma 1000Mbps...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że przepustowosc to download i upload ?. Mam np internet z 4mbity download i 600 kbitów uploadu, czyli przepustowsc jest na poziomie 4,6 mbitów?.

 

Dobrze rozumuje ?. Pytanie głupie ale lepiej wiedziec na czym to polega niż szpanowac ;).

 

 

Czyli masz 4 Mbps na downloadzie a 0.6 Mbps na uploadzie

 

w ovh itp dosjtajesz 100/100 symetryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chcę na wstępie zaznaczyc, ze w temacie jestem swieży i zielony, więc za ewentualne bzdury z góry przepraszam ;).

 

Interesuje mnie temat przepustowosci łącza ( upload łącza to, to samo ?.). W ovh jest oferta dedyka ssd, który ma dysk pozwalający mu na odczytywanie danych maksymalnie na poziomie 250MB/sec i zapisu 70MB/sec.

 

Do czego zmierzam, ovh daje nam przepustowosc ( upload ?) 1 Gbps, co jest 128 MB/sec. Czyli z założenia serwer NIE będzie mógł wykorzystywac calej swojej mocy, poniewaz jego przepustowsc to 128MB.

 

Dobrze rozumuje, czy jednak jest trochę inaczej ?. Rozumiem, że 128MB to dużo ale rozpatruje tutaj maksymalne zuzycie serwera.

 

Zwykle serwer robi coś więcej niż tylko odczytuje dane i wysyła (a i samo przygotowanie do wysyłki zajmuje nieco czasu).

Serwer odczytuje dane z dysku, przetwarza je sobie jakoś i wysyła. Zwykle aplikacje sieciowe w znacznym stopniu wykorzystują bazy danych. Serwer baz danych też zjada trochę czasu na obsługę (poza samym czasem odczytu danych z dysku).

 

Proces wygląda tak: serwer przyjmuje żądanie z zewnątrz, odczytuje jakieś pliki, łączy się z bazą (baza też coś tam odczytuje) serwer przetwarza wyniki z bazy i pliki aplikacji (np. php) i składa odpowiedź w całość i dopiero wtedy wysyła (może też wysyłać dane częściowe ale to nieistotne.

 

Jak widzisz sam odczyt z dysku jest tylko częścią całego procesu.

Szybki dysk ma znaczenie bo procesorów przetwarzających można mieć kilka (kilkanaście) a dysk jest jeden (lub kilka, ale to też nie ma znaczenia). Chodzi o to, żeby dysk nie spowalniał całego procesu.

 

Opisana przez Ciebie konfiguracja wydaje się logiczna, bo to nie dysk będzie wąskim gardłem całego serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że zapominacie że systemy które wymagają takie przepustowości posiadają częstokroć spore cache w ram, co drastycznie przyspiesza serwowanie treści. A z jaką prędkością można czytać z ramu (memcache) to chyba każdy potrafi sobie znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×