Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
theONE

Jakie procesory w polsce?

Polecane posty

Porównuje różne oferty w .pl na VPSy i mam wrażenie że klienci mają kompletnie w tyłku co kupują.

 

Co bym brał pod uwagę wybierając VPSa

- Procesor rodzaj

- Procesor jaką część mocy dostaje

- RAM ilość na sztywno

- Łącze/transfer jakość i ilość

- Rodzaj wirtualizacji jaka jest przeprowadzona

- Miejsce na dysku i szybkość dysku

 

To w skrócie jest masa innych czynników ale te są podstawowe.

 

Szukałem długo, porównywałem i jak to wygląda:

- Procesor rodzaj

Totalnie nic nie wiadomo, chyba dwie firmy napisały jakiego procesora mogę kupić jeden rdzeń 2,4... jest to krytyczny parametr decydujący o mocy obliczeniowej, 2,4 Celerona i 2,4 nowego Xeona a 2,4 nowego Opterona robi bardzo dużą różnicę (2,4 Celerona ma w porywach 1/5 mocy obliczeniowej rdzenia Opterona, Xeon ma mocniejsze rdzenie od Opterona ale jako że na jednym procesorze jest ich mniej będą droższe) totalny kosmos.

 

- Procesor jaką część mocy dostaje

Najczęściej wyrażone w prędkości zegara ale często spotyka się inne jednostki co uniemożliwia porównanie

 

- RAM ilość na sztywno

Podawane

 

- Łącze/transfer jakość i ilość

Ilość jest jakość nikt nie pisze (prawda jest brutalna nikt nie będzie pisał że ma 2j a na im 100 mb bez redundancji... wszyscy wolą ściemniać)

 

- Rodzaj wirtualizacji

To ważne, czy jest bezpośredni dostęp do rdzeni i widzialność procesorów czy też są tworzone procesory wirtualne, czy całość odbywa się w dynamicznej dużej chmurze czy też jest porozdzielana na małe maszyny itd, to są krytyczne parametry jeżeli chodzi o działanie naszego systemu

 

- Miejsce na dysku i szybkość dysku

Raid? (powinien być obowiązkowo zwykle nie ma przez koszta) Swap? (fajnie mieć ale inni klienci hostowani na tej samej maszynie mogą zabijac dyski), Prędkości transferu i czasy dostępu.

 

 

Dobra przeleciałem po parametrach, napisałem co o nich myślę, teraz do celu całego tego postu

 

Chciałbym stworzyć listę takich danych, wyciąganie ich od firm to droga przez mękę (chociaż dobrze wiem czemu część ich nie chce podać). Czy ktoś ma może dane o używanych procesorach i dyskach w polskich firmach i mógłby się podzielić?

 

Chciałbym zrobić ranking wydajności polskich firm od VPSów oparty na merytorycznych kryteriach (moc, cena, jakość łącz, niezawodność) i będę go robił w wolnych chwilach, jeżeli ktoś chciałby pomóc zapraszam na prv.

 

Sugestie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasami firmy mają kilkanaście lub kilkadziesiąt serwerów, każdy serwer posiada/może posiadać inną konfigurację sprzetową.

Chcesz znać dane wszystkich serwerów? Z serwerowni Onet także?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że kupując usługę u ciebie w firmie mogę dostać w zależności od wolnych zasobów w firmie maszynę o różnych parametrach? Czy to fer?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że kupując usługę mogę dostać w zależności od wolnych zasobów w firmie maszynę o różnych parametrach? Czy to fer?

 

Nie, otrzymasz maszynę, którą zamówiłeś i specyfikację masz w cenniku. Jednak pamiętaj o tym, że VPS to np serwer wirtualny, nie jest fizyczna maszyna stojąca w DC (jak np jest w przypadku serwera dedykowanego). Dedyka zmawiasz w konretnej konfiguracji, VPS zamawiasz o konkretnych parametrach.

 

Firma oczywiście da Ci pakiet taki jak jest napisany na stronie w ofercie.

Uwierz mi, naprawdę trudno jest przedstawić całą specyfikację serwera, dlatego podaje się najważniejsze parametry.

 

Równie dobrze możesz porównać to do jazdy autobusem, którym codziennie jeździsz do pracy. Płacisz tą sama cenę za bilet, czasami jednak jedziesz starym "Ogórkiem", czasami masz nowego "Jelcza". To oczywiście przenośnia, ale można to do tego porównać. Każda usługa czy to hosting, czy tez jazda autobusem mają podobną zasadę. Jedziesz czasami autobusami z różnymi silnikami, o różnej mocy. Pokonujesz jednak tą samą trasę, w tym samym czasie i w tej samej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że kupując usługę u ciebie w firmie mogę dostać w zależności od wolnych zasobów w firmie maszynę o różnych parametrach? Czy to fer?

Zwykle tak naprawdę i tak nie ma różnicy: na słabszej maszynie ulokujesz mniej kont, na mocniejszej więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że kupując usługę u ciebie w firmie mogę dostać w zależności od wolnych zasobów w firmie maszynę o różnych parametrach? Czy to fer?

Zdecyduj się, czy mówisz o fizycznych serwerach (tzw. dedykach), czy też wirtualizowanych.

Bo VPSa nijak "maszyną" (nawet i wirtualną) to nazwać raczej nie można.

 

Parametry swojego kontenera wirtualizacyjnego masz wyszczególnione - ilość MHz CPU, ilość MB pamięci RAM, ilość GB miejsca na wirtualnym dysku no i jeszcze ewentualnie (w zależności od technologii wirtualizacyjnej) SWAP.

Cała reszta nie powinna cię interesować i jak najbardziej nie musi być wszędzie taka sama.

 

To, że kupujesz coś określone jako dżem truskawkowy, mający na etykiecie określony skład - w tym np. procentową zawartość truskawek, to wcale nie oznacza, że masz prawo domagać się od producenta na infolinii, albo co gorsza na każdym słoiku natychmiastowej informacji, jakie odmiany truskawek zawiera twój słoik dżemu.

Inny przykład to keczup - też nie wymagaj, żebyś uzyskał z jakich odmian jest akurat twoja butelka. Możesz na etykiecie (i to nie każdej ;p) jedynie zaobserwować procentową, albo wagową zawartość pomidorów.

 

PS: Żaden system wirtualizacyjny nie da ci bezpośredniego pełnego dostępu do rdzenia.

Bo jak niby miał by wtedy QoSa kontrolować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tytułem wyjaśnienia virtualne serwery są umiejscowione na jak najbardziej fizycznych maszynach, parametry tych fizycznych maszyn decydują o mocy wirtualnego serwera, opisanie podstawowego parametru serwera jakim jest procesor w taki sposób "do 1.2 Ghz" i nie podawanie dalszych informacji to zaciemnianie obrazu i skuteczne wprowadzanie klienta w błąd co do realnej wydajności.

 

Procesory w ciągu ostatnich 3 lat bardzo poszły do przodu ale GHz bardzo mało się zmieniły. Opieranie oceny na podstawie tego parametru to totalny bezsens.

 

Mocno nie zgodzę się z waszymi argumentami, co ma moja droga do pracy do mocy procesora. Co ma zawartość cukru w cukrze?

 

Spróbujcie udowodnić że moc procesora fizycznego nie ma wpływu na wirtualny. Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spróbujcie udowodnić że moc procesora fizycznego nie ma wpływu na wirtualny. Powodzenia.

Najpierw udowodnij waść, co to jest MOC procesora.

W czym ją zmierzyć? W watach? A może w warach? A może w wolto-amperach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... Każda usługa czy to hosting, czy tez jazda autobusem mają podobną zasadę. Jedziesz czasami autobusami z różnymi silnikami, o różnej mocy. Pokonujesz jednak tą samą trasę, w tym samym czasie i w tej samej cenie.

Tylko ze komfort jazdy starym jelczem a nowym solarisem nie jest taki sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze komfort jazdy starym jelczem a nowym solarisem nie jest taki sam.

Zgadza się ;) ale opłata w większości przypadków nie będzie niższa, gdy przyjedzie akurat Jelcz.

 

Dowcip cały polega na tym, że czy to komfort jazdy (przykład z autobusami), czy to też smak (przykład z dżemem), czy to też tzw. "moc" to wartości rzekł bym wybitnie subiektywne i w żaden sposób nie mierzalne, a co dopiero porównywalne.

 

A odnośnie tego - co ma dżem do tej sytuacji.

To oczywiście zawartość poszczególnych gatunków tych truskawek będzie miała oczywisty wręcz wpływ na smak - może być np. bardziej/mniej słodki.

To samo i przy VPSach i owym procesorze - wiadomo, że różnorakie techniki dodatkowe będą mogły mieć wpływ na obliczenia.

 

Ale nie możesz twierdzić, że producent dżemu, czy tam dostawca VPSa cię oszukuje/wprowadza w błąd, bo twój słoik dżemu akurat nie został wyprodukowany z tej to konkretnej odmiany owych truskawek, albo VPS jest akurat na AMD, a nie Intelu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ;) ale opłata w większości przypadków nie będzie niższa, gdy przyjedzie akurat Jelcz.

Tylko ze przy VPSie nie wiesz co dostajesz, chyba ze sam przetestujesz...

 

Moc obliczeniowa jest jak najbardzej miezalna, w obecnych czasach mierzenie jej w GHz jest jednak oderwane od tego co dzieje sie na rynku sprzetu

 

 

Ale nie możesz twierdzić, że producent dżemu, czy tam dostawca VPSa cię oszukuje/wprowadza w błąd, bo twój słoik dżemu akurat nie został wyprodukowany z tej to konkretnej odmiany owych truskawek, albo VPS jest akurat na AMD, a nie Intelu itp.

 

Sadze ze przyklad z truskawkami nie ma tutaj zastosowania, smak nie jest wielkoscia miezalna, na truskawkach nikt sie tutaj nie zna. Pomowmy moze o procesorach. Sadze ze brak informacji jest proba zafalszowania obrazu (takie marketingowe podkolorowanie). Wiem ze nowe konstrukcje sa duzo bardziej wydajne niz stare nawet jezeli ilosc GHz w systemie wzrosla bardzo niewiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moc obliczeniowa jest jak najbardzej miezalna, w obecnych czasach mierzenie jej w GHz jest jednak oderwane od tego co dzieje sie na rynku sprzetu

Faktycznie - jest moc obliczeniowa. Ale od kiedy moc obliczeniową mierzy się w GHz?

 

PS: Co to znaczy, że coś jest bardziej wydajne od czegoś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - jest moc obliczeniowa. Ale od kiedy moc obliczeniową mierzy się w GHz?

 

To po co sprzedajacy VPSy podaja te GHz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To po co sprzedajacy VPSy podaja te GHz?

Ale oni podają dostępną częstotliwość CPU, a nie "moc obliczeniową" ;)

A mocy obliczeniowej nie podadzą raczej - bo to ilość operacji zmiennoprzecinkowych w określonym czasie.

A obecne procesory mają to do siebie, że niektóre operacje wykonują szybciej (dzięki owym wspomagaczom), niektóre troszkę wolniej.

Co za tym idzie - niektórych mogą wykonać więcej w jednostce czasu, innych mniej.

Dodatkowo - jeśli program będzie nieoptymalny, to instrukcje będą musiały czekać, albo co gorsze być unieważniane.

 

Więc bezpieczniej jest podać ustandaryzowaną mierzalną jednostkę częstotliwości taktu procesora ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie rozumiemy chociaz probujemy od roznych stron dojsc do sprawy. Moze wrocmy do pierwotnego tematu co tak naprawde dostajemy kupujac VPSa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To o co się zapytamy przed zakupem albo to co po zakupie wyjdzie po

cat /proc/cpuinfo|grep 'model name'

 

Proste, chcesz wiedzieć, dzwonisz lubi mejlujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, najlepiej zapytać.

 

Wszystkie parametry są bardzo zróżnicowane. Firmy posiadają dziesiatki maszyn o różnych konfiguracjach - oferta na stronie to zawsze wypadkowa uśrednionej konfiguracji. Ofert firm konkurencyjnych nie da się łatwo porównać - bo tak są tworzone, by się odróżnić od konkurencji a nie oferować to samo. W przypadku VPSów jest tak samo jak w shared, do porownania jest kilka wartosci - te najważniejsze - wydajność, stabilność należy sprawdzić samodzielnie.

 

Pozdrawiam,

PM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

te najważniejsze - wydajność, stabilność należy sprawdzić samodzielnie.

Dokładnie ;) bo to są niestety, ale zupełnie niemierzalne, wybitnie subiektywne właściwości.

Zależeć one mogą zarówno od zastosowanego przez firmę sprzętu, zastosowanej technologii wirtualizacyjnej, jak i aplikacji użytkownika.

Bo niestety, ale niektóre aplikacje chodzą dosyć dziwacznie pod niektórymi hypervisorami.

 

Sens porównywania tak różnych sprzętowo i softowo ofert to tak jak porównywanie owego dżemu - do niczego tak właściwie nie doprowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×