Skocz do zawartości
Gość

[PORADNIK] Squid + Autoryzacja

Polecane posty

Gość

Witam was

 

Piszę kolejny poradnik tym razem napiszę jak stworzyć serwer Proxy + Autoryzacje w połączeniu z naszym serwerem dedykowanym ewentualnie VPS , przyspiesza nam wczytywanie stron internetowych ok o 50%. Sam korzystam z tego. Zabieramy się do roboty

 

1. Instalacja Squid

 

apt-get install squid

 

2. Tworzymy użytkownika naszego serwera Proxy

 

 htpasswd -c /etc/squid/passwd lukasz

 

3. Nadajemy uprawnienia

 

 chmod o+r /etc/squid/passwd

 

4.Edytujemy konfiguracje Squid

 

 

nano /etc/squid/squid.conf 

 

Wklejamy

 

auth_param basic program /usr/lib/squid/ncsa_auth /etc/squid/passwd
auth_param basic children 5
auth_param basic realm Squid proxy-caching web server
auth_param basic credentialsttl 2 hours
auth_param basic casesensitive off
acl ncsa_users proxy_auth REQUIRED
http_access allow ncsa_users

 

5.Uruchamiamy ponownie SQUID

 

 /etc/init.d/squid restart

 

Squid nasłuchuje na swoim standardowym porcie 3128 polecam go zamienić na inny ze względów bezpieczeństwa.

squid64.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zamiast apt-get install squid dawać squid3, co zainstaluje nowsza wersje squida.

 

Dodatkowo można połączyć ten poradnik z poradnikiem umieszczonym tutaj

 

edit: taka dodatkowa uwaga: pisz na początku poradników że robisz to dla systemów debianopochodnych, osoby z innymi systemami mogą mieć problem ze ścieżkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszę kolejny poradnik tym razem napiszę jak stworzyć serwer Proxy + Autoryzacje w połączeniu z naszym serwerem dedykowanym ewentualnie VPS , przyspiesza nam wczytywanie stron internetowych ok o 50%. Sam korzystam z tego.
Że co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że post ten poszedł do kosza z innego wątku to jeszcze raz dlaczego nie może być szybciej.

 

Prosta matematyka.

Jako przykład biorę allegro.pl

 

Z mojego komputera mam średni ping do allegro na poziomie 9ms

 

Biorę jakiegoś VPS np. z hitme

średni ping do VPS 20ms

średni ping do allegro.pl z VPS-a 13ms

 

Czyli łącząc się bezpośrednio z allegro mam pliki dostępne po czasie 2x9ms = 18ms

Natomiast poprzez proxy mam 2x(20+13) = 66ms, a w wypadku gdy proxy będzie miał pliki w cache to czas to 2x20 = 40ms

 

Z prostych wyliczeń wynika, że nie może być szybciej.

 

Owszem proxy może przyspieszyć wczytywanie. Stosował kiedyś to mój operator internetu ale to było transparentne proxy, które było na druku przeskoku, do którego miałem bardzo mały ping i wtedy treści statyczne, które były w cache proxy wczytywały się szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Jemu chyba właśnie chodziło, że przyśpiesza wczytywanie stron tych które rozmiar indexu i treść się nie zmienia.

 

Moim zdaniem takie poradniki są bez sensu, już wysłałem raport do moderatorów. Autor tematu napisał kilka poradników nowatorskich.

Lepsze można znaleźć w internecie np howtoforge a jeżeli jego argumentem było to, że było dużo pytań to jest to zły argument bo jak ktoś szuka odpowiedzi to ją znajdzie albo na forum albo wygoogluje. Jak ktoś z natury nie szuka i chce gotowe rozwiązania to nawet jak gotowe rozwiązanie będzie miał w tym samym dziale to i tak założy temat i poprosi o rozwiązanie. Jeżeli komuś by już naprawdę mocno zależało na poradnikach to najlepiej by było stworzenie nowego forum albo subforum w administracji serwerami o nazwie Poradniki i wtedy można by było pisać poradniki a inni by komentowali, dodawali coś nowego, podważali jakieś zdania i wskazywali błędy lub lepsze rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie poradniki są bez sensu

 

Nie są bez sensu, ale musi je zrobić ktoś kto ma trochę więcej wiedzy niż zasłyszana i opierająca się na apt-get install wszystko_co_repos_daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Dzieki Ionic,

 

Od 2 dni siedzialem nad tym squid, i za nic nie szlo... a tu co :D ? Tylko twoj poradnik i odrazu dziala.

 

Dzieki wielkie jeszcze raz ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odkopanie tematu, ale jeśli przeglądarka nie prosi o hasło/login do squida tzn, że skopałem konfig?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że poradnik jest do dupy, bo nie wyjaśnia w ogóle np. kwestii zastosowanego mechanizmu autoryzacji. Ot, taki typowy mini poradniczek ctrl+c ctrl+v.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×