Skocz do zawartości
Majdan

[wirtualny/dedykowane/VPS] Wirtualny to już za mało?

Polecane posty

Witam!

 

Prowadzę serwis free4u.pl i do tej pory miałem serwer wirtualny na Netarteria.pl (bardzo polecam tą firmę, żadnych zastrzeżeń, profesjonalizm, szybkość),

lecz dostałem wiadomość od admina, że niestety ale powoduję zbyt duże obciążenie i nie przedłużą mi już umowy.

Strona oferuje komponenty na stronę WWW. Jak można się domyśleć ruch jest na prawdę duży - szczególnie jeżeli chodzi o BD, główne obciążenie powoduje shoutbox. Siedzę jeszcze na MySQL, ale planuję przejście na Postgresa.

Jeżeli chodzi o ruch to średnia DZIENNA w styczniu w Webailzerze dla Pages (odsłony) to 412 754, Visits 50 193, a transfer 1 458 215 KB. Statystyki systematycznie rosną i planuję też stworzyć nowe komponenty, więc serwis się rozwija.

 

1)

Ogólnie nie jestem zorientowany w tematyce serwerów i ich administracji.

Nie wiem co wybrać - VPS, czy dedykowany, czy coś zupełnie innego?

Nie wiem jak wygląda dokładnie administracja tego typu serwerami i czy podołam temu. Nie wiem czy jest możliwe to aby ktoś skonfigurował mi serwer, a reszą zająłbym się ja (chociaż nie wiem jakby to wyglądało to podczas awarii)?

 

2)

Nie wiem w jaką moc serwerów celować, a co za tym idzie przedział cenowy? Na jakie parametry zwracać w moim przypadku uwagę?

Zależy mi chyba na tym aby strony ładowały się w miarę szybko (co jest ważne w takim serwisie), więc pewnie serwer "w pobliżu".

 

Bardziej zależy mi na radach jaki typ hostingu wybrać i na co zwrócić uwagę, ale docenię też polecenia konkretnych firm. Oglądałem ofertę OVH - co o nich sądzicie i co byście polecili z ich oferty?

 

 

Serwer pewnie posłuży jeszcze miejscem na inne serwisy, ale to dopiero plany...

 

Z góry serdecznie dziękuję za porady :D,

Kamil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej!

napisz jaki przedział cenowy Cię interesuje, jakie duże masz bazy danych. Jeśli chciałbyś otrzymać oferty od firm - napisz wiadomość że takowe Cię interesują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wybrać - VPS, czy dedykowany, czy coś zupełnie innego?

Dedyk na razie nie jest potrzebny. VPS powinien wystarczyć.

 

Nie wiem czy jest możliwe to aby ktoś skonfigurował mi serwer, a reszą zająłbym się ja (chociaż nie wiem jakby to wyglądało to podczas awarii)?

Masz dwie drogi:

VPS root: wynajmujesz admina, który Ci skonfiguruje za ok 200-300zł potem miesięcznie stawka za pilnowanie/optymalizację ok 100zł/m lub tylko w wypadku awarii od 50zł/h pracy.

VPS managed: płacisz firmie, gdzie kupujesz VPSa za zarządzanie, wychodzi dużo taniej.

 

Nie wiem w jaką moc serwerów celować, a co za tym idzie przedział cenowy? Na jakie parametry zwracać w moim przypadku uwagę?

Zależy mi chyba na tym aby strony ładowały się w miarę szybko (co jest ważne w takim serwisie), więc pewnie serwer "w pobliżu".

Jaki masz budżet?

 

Możesz np. kupić VPS managed w http://statnet.pl/vps/managed-vps-l.html (dostajesz panel DA a resztą zajmuje się firma, optymalizacja/aktualizacja/bezpieczeństwo itd.) lub też coś z wyższej półki jak http://dhosting.pl/oferta/serwery_dedykowane_14.html :D

 

VPS którego szukasz powinien mieć najlepiej 1GB Ram i co najmniej 1CPU 2GHz, przy czym szukaj wirtualizacji oferującej moc procesora z konkretnej wartości (Xen, OpenVz) a nie łącznej z wszystkich rdzeni (Parallels).

 

Co do szybkości ładowania stron to nie będzie zauważalnej różnicy czy to PL/DE/UK jeśli chodzi o lokalizację serwerów. Głównie gwarantowana moc/zasoby i dobra konfiguracja środowiska ma tu znaczenie.

 

Bardziej zależy mi na radach jaki typ hostingu wybrać i na co zwrócić uwagę, ale docenię też polecenia konkretnych firm. Oglądałem ofertę OVH - co o nich sądzicie i co byście polecili z ich oferty?

OVH zależy co, hostingu nie polecam, dedyk są ok ale byś musiał zatrudnić admina jak pisałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napisz jaki przedział cenowy Cię interesuje, jakie duże masz bazy danych. Jeśli chciałbyś otrzymać oferty od firm - napisz wiadomość że takowe Cię interesują.

Myślałem, że Wy mi odpowiecie na to pytanie... Generalnie zainwestuję ile będzie trzeba, ale oczywiście nie chcę nic co będzie się marnować, bo nie będę przepłacać. Do tej pory płaciłem jakieś 300zł rocznie...

Baza ma obecnie 25mb (wiem, że mało), ale co miesiąc jedna tabela rośnie o 9MB, którą co jakiś czas czysczę (są to wpisy shoutboxów). Jak już będę miał lepszy serwer, to pewnie zrobię archiwum wpisów i nie będę tego czyścił.

 

Rozumiem, że serwer wirtualny to za mało? W innych firmach też nie będą mnie chcieli?

 

PS. Jeżeli ktoś składa ofertę jakiejś firmy i to jest jego firma, proszę aby to zaznaczył :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że serwer wirtualny to za mało? W innych firmach też nie będą mnie chcieli?

Hostujesz dość obciążające moduły więc obawiam się że tak, serwer wirtualny to już za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem admina Netarteria.pl jakiej mocy VPS'a by mi polecił i dostałem odpowiedź "najtańszy na rynku".

Wnioskuję, iż pewnie warto poszukać jakiś serwer wirtualny, gdyż VPS managed to duży skok cenowy - a niekoniecznie wydajnościowy.

 

Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem admina Netarteria.pl jakiej mocy VPS'a by mi polecił i dostałem odpowiedź "najtańszy na rynku".

Średnio rzetelna odpowiedź :) To co 64MB Ram?

 

gdyż VPS managed to duży skok cenowy - a niekoniecznie wydajnościowy.

Źle. Duży skok cenowy i również wydajnościowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Źle. Duży skok cenowy i również wydajnościowy.
No tak :)

Generalnie chodziło mi o nieproporcjonalność skoku ceny do skoku wydajności :)

 

Na myśli miałem to, że jeżeli najmniejszy sensowny VPS mnie zaspokoi, to powinien mnie zaspokoić też jakiś sensowny shared... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzisz VPS to nie jest jakiś większy shared. W przypadku VPS masz swój system i całe środowisko, które same z siebie generuje obciążenie więc to nie jest dokładnie tak że mały VPS to 1/n dużego bo tak się nie da tego obliczyć. VPS z 256MB Ram nie będzie chodził 1/4 wolniej od takiego z 1GB Ramu itp.

 

Sensowny shared to Cię wyniesie tyle co VPS managed :) Chyba, że "sensowny" to taki, który przyjmie Cię wiedząc że będziesz generował wysokie obciążenie kosztem innych klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×