Skocz do zawartości
andycole

wskazowki przy stawianiu serwera od zera

Polecane posty

Witam,

 

Moj obecny poziom wiedzy nt administrowania serwerami jest o tyle o ile. Mam VPS'a na ktorym byl zainstalowany apache, php, mysql i inne potrzebne uslugi. Ostatnio udalo mi sie zamienic apache na nginx'a, doinstalowac xcache, php uruchomic w trybie fcgi (php-fpm), uruchomic memcache.

 

Mam zamiar zakupic serwer dedykowany, a tam przewaznie jest tylko czysty system, dostep przez ssh i radz sobie czlowieku sam :P

 

Prosze Was, pomozcie mi w 2 kwestiach:

1. Jaki system operacyjny jest najlepszy dla serwera? Np ovh ma spora liste systemow i zastanawiam sie co mialbym wybrac. Mysle o jakims dosc mocnym serwerze - 4 lub 8gb ramu, kilka procesorow, do 400-500zl/mies. To chyba tez ma znaczenie przy wyborze systemu - tak zeby wykorzystal mozliwosci sprzetu.

Czy Debian bylby dobrym wyborem? Na swoim VPS'ie mam tez Debiana i co nieco juz go "liznalem".

2. I w zasadzie pytanie dla ktorego pisze tego posta: Jakie programy, dodatki, uslugi musialbym po kolei instalowac na takim czystym serwerze?

 

Z gory dziekuje za wszelkie wskazowki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym systemem będzie ten, który znasz :P

 

Skoro bawiłeś się Debianem, to on będzie dla Ciebie najłatwiejszy do obsługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwis spolecznosciowy,

czyli php, mysql, nigx, memcache

ale chyba tez bind, cron itp?

 

Trzeba bedzie to naucze sie innego systemu. Tak jak mowilem - zalezy mi na tym by system byl w stanie wykorzystac max moc hardware.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apache do treści dynamicznych, nginx do treści statycznych. Do tego mysql, php, może jakiś ftp, eaccelerator czy xcache - co wolisz, smtp.

Cron i podobne już są zainstalowane, bind nie potrzebny o ile skorzystasz z VirtualHost.

 

Tutaj pomoc http://howtoforge.org/howtos/linux/debian

Pomyśl sobie co CI potrzebne i tylko to zainstaluj.

 

Jeśli chcesz wykorzystać maksymalnie swój sprzęt to najpierw się zastanów czy Twoje strony wykorzystają sprzęt który ww. wymieniłeś :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Nginx o ile się nie mylę jest bardziej wydajniejszy.

 

Stoją na tym większe portale jak np demotywatory.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nginx o ile się nie mylę jest bardziej wydajniejszy.

 

Stoją na tym większe portale jak np demotywatory.pl

 

Wszystko zależy co i jak podaje, ale polecić go warto - tyle, że trzeba poznać go dość dobrze by dobrze działał.

Podobna sytuacja jest z lighttpd.

 

Ja polecam na 100% poznać apache a potem brać się za inne - wtedy jest o wiele łatwiej.

 

 

p.s. ja bym się tak z tymi how-to nie wypuszczał, pewne rzeczy trzeba zrozumieć, po co są co robią w systemie i jak działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stoją na tym większe portale jak np demotywatory.pl

 

m.in. Nasza-klasa tez z niego korzysta.

 

wg moich testow strony z php apache i nginx serwuja podobnie, ale np przy pliku gif, nginx jest z tego co pamietam 2-3x szybszy.

 

No to skoro wiesz, to skąd te pytania? :)

 

Kto pyta nie bladzi :P Co nieco wiem, ale chce poznac argumenty za i przeciw innych, bardziej zaawansowanych uzytkownikow.

 

Wszystko zależy co i jak podaje, ale polecić go warto - tyle, że trzeba poznać go dość dobrze by dobrze działał.

Podobna sytuacja jest z lighttpd.

 

Ja polecam na 100% poznać apache a potem brać się za inne - wtedy jest o wiele łatwiej.

 

nginx'a z czasem sila rzeczy bede poznawal coraz lepiej, wiadomo potrzeba matka wynalazku i motywacja do nauki :P

 

p.s. ja bym się tak z tymi how-to nie wypuszczał, pewne rzeczy trzeba zrozumieć, po co są co robią w systemie i jak działają.

 

kiedys trzeba je poznac, a to chyba najlepsza ku temu okazja :)

 

tylko prosze Was o jakies drobne wskazowki czego szukac w necie, slowa klucze, na co zwrocic uwage etc.

 

BTW. Czy lepiej byloby kupic osobny serwer tylko na zdjecia i inna statyczna tresc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2. I w zasadzie pytanie dla ktorego pisze tego posta: Jakie programy, dodatki, uslugi musialbym po kolei instalowac na takim czystym serwerze?

Jeśli chodzi o optymalizację pod kątem zużycia pamięci mogę polecić artykuł na LowEndBox (głównie tyczy się to środowisk małych VPS). Może się też przydać kiedy pod dużym obciążeniem dedyk przestanie się wyrabiać z RAM-em.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apache do treści dynamicznych, nginx do treści statycznych.
Niby dlaczego...?

 

bind nie potrzebny o ile skorzystasz z VirtualHost.
A co ma piernik do wiatraka? Jedno z drugim nie ma nic wspólnego...

 

Ja polecam na 100% poznać apache a potem brać się za inne - wtedy jest o wiele łatwiej.
Niby jaki to ma sens? Chyba lepiej od razu zabrać się za nginx'a niż tracić czas na Apache tylko po to aby potem łatwiej się było przesiąść na coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Niby jaki to ma sens? Chyba lepiej od razu zabrać się za nginx'a niż tracić czas na Apache tylko po to aby potem łatwiej się było przesiąść na coś innego?

 

 

Witam

 

Apache jest łatwiejszy i zabierz się na niego ;) Dopiero jak zdobędziesz trochę wiedzy łap się za coś większego ... Sens to ma. Aby się czegoś nauczyć musimy iść po własnych doświadczeniach.

 

Pozdrawiam Serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apache jest łatwiejszy i zabierz się na niego ;)
Łatwiejszy to pojęcie bardzo względne...

 

Dopiero jak zdobędziesz trochę wiedzy łap się za coś większego
Akurat to Apache jest dużo większy od nginx'a ;)

 

Sens to ma.
Ponowie pytanie: Jaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponowie pytanie: Jaki?

 

Jak się pozna dobrze jakiegokolwiek daemona www to później jest łatwiej zakumać co jest pięć ;)

Ja wiem wiem Ty jesteś z tych co apachem gardzą ;)

 

Z drugiej strony masz rację jest to kolejna jakaś tam dokumentacja i konfiguracja do własnych potrzeb z którą trzeba się oswoić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak się pozna dobrze jakiegokolwiek daemona www to później jest łatwiej zakumać co jest pięć :D
Jasne, ale nadal nie rozumiem jak można twierdzić, że poświęcenie X godzin na poznanie Apache, a potem Y godzin na poznanie nginx'a będzie skutkowało lepszą znajomością nginx'a, niż gdyby od razu poświęcic mu (X+Y) godzin... Bo do tego to się wszystko sprowadza...

 

Ja wiem wiem Ty jesteś z tych co apachem gardzą :)
Nie wiem skąd to wywnioskowałeś, ale to nie prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×