Skocz do zawartości
Shk

Silnik forum

Polecane posty

Z płatnych z topowych vB. IPB jakoś osobiście sprawia wrażenie ociężałego.

 

Jeśli masz vB 3.x, to faktycznie jest on lżejszy. Natomiast wystarczy poczytać fora 4 wersji aby przekonać się że priorytetem wyższym od optymalizacji kodu było wydanie "stabilnej" wersji na święta. Polecam choćby ten wątek:

 

http://www.vbulletin.com/forum/showthread.php?327736-CMS-is-197-queries-high

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale vB będzie mieć nadal update 4.0 - więc wszelkie niedogodności w miesiąc, max dwa zostaną usunięte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że po przejęciu projektu przez inna firmę, starzy developerzy zrezygnowali z pracy przy projekcie. Z tego co można wyczytać na ich blogach nie spodobało im się że nowy właściciel uznał że zamiast rewrite'u lepiej będzie wprowadzić kilka zmian i dodatków do vB 3.8 (no i oczywiście podnieść cenę).

 

A właśnie, porównaj sobie ceny:

 

IP.B to 150 dolarów i 25$ za 6 miesięcy dostępu do aktualizacji + support przez tickety

 

vBulletin to 195 dolarów bez suportu (ten kosztuje 80$/rok). Do tego jeśli za 12-18 miesiący ukaże się vB 5 (a z tego co IB wypisuje, jest to wiarygodne), znowu będziesz musiał zapłacić 195$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli vb zostanie wydane za 18 miesięcy ( w co wątpie bo vb4 zapowiadali już 2 lata temu a dopiero co wyszła) to koszty:

 

vb4= 195 $

IPB = 225 $ ( 150 za skrypt i 3 aktualizacje)

 

IB jakoś nie jest dla mnie wiarygodny - vb4 mial być wielką rewolucją a póki co jest wielkim rozczarowaniem - przez wielu jest to vb 3.9.

 

Do tego ich przeciąganie premiery vb4 i opuszczenie kilku osób zespołu tworzącego skrypt - nie dzieje się tam dobrze.

 

Jednak vb3.8 jest naprawe fajnym i stabilnym skryptem - sam jechałem na 3.8.4 pl1 i nigdy problemow nie bylo.

 

Jeżeli chodzi o IPB to powala vb na kolana wyglądem. Funkcjonalnośc tez mi sie podoba , chociaż lekko boli brak całkowiego spolsczenia panelu admina.

 

Szkoda że nie pokusili się o wersje Suite z możliwością kupienia gotowego skryptu z wszystkimi dodatkami - takto trzeba wszystko osobno dokupywać.

 

Co do wypowiedzi xorg - rzeczywiście na koniec przed premierą szybko wychodziły aktualki ( z rc2 na rc4 w kilka dni) no i już wyszedł path do vb4 w wersji gold.

 

Tak więc czy vb czy IPB to zawsze dobry wybór dla wielkich for .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po wydaniu phpBB 3.0.6 bardzo przekonałem się do niego.

Skrypt rozwijany regularnie od kilku lat, przez znający się na rzeczy zespół ludzi.

Do tego darmowy, działa szybko i nie zamula serwera.

Ma właściwie wszystkie rzeczy jakie ma phpBB by Przemo ;)

Do takiej "nowoczesności" brakuje w nim dodatków AJAXowych w wielu miejscach.

No i tragiczna jest konwersja z jakiegokolwiek skryptu do phpBB3. phpBB Group nie udostępnia żadnych konwerterów o.O

 

Co do MyBB - fajnie wygląda. Widać, że chłopaki się starają, ale to jeszcze nie jest dobry skrypt. Nie jest optymalnie napisany, a twórca nie za bardzo chce słuchać cennych rad i pomysłów użytkowników. No, ale też regularnie go ulepszają. Z czasem będzie to coraz lepszy skrypt.

Przy dużym ruchu na forum, serwer podobno łapie zadyszkę.

Do tego mam wrażenie, że nawala opcja "Ostatni nieprzeczytany post w temacie" - czasami dobrze przenosi, czasami nie <_<

 

SMF - on jeszcze jest rozwijany? :| Od 2 lat wydają wersję 2.0 i wydać jej nie mogą.

Szybciej ugotowałbym jakieś kalmary w sosie kokosowym mimo, że się na tym nie znam, niż oni piszą skrypt :|

2 lata temu jak pokazali zmiany jakie się pojawią w 2.0 to wszyscy zareagowali WOW. Teraz to właściwie niczym nie mogą się pochwalić, bo konkurencja już ich wyprzedziła.

 

 

Co do płatnych skryptów - nie miałem okazji z nich korzystać. Jakoś zawsze darmowe zamienniki w pełni mi wystarczają.

A dla samego szpanu posiadania licencji na skrypt nie opłaca się zmieniać silnika forum i tracić google, przyzwyczajenia użytkowników, itp :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SMF muszę przyznać że w ciągu wakacji (od maja) wydali chyba ze dwie wersje RC. Aktualnie jest RC2. Więc postęp jest ale minimalny. tak jak mówisz - w tamtym roku niektórzy jeszcze czekali na wydanie czegoś ciekawego przez SMF a teraz ? myślę że należy ten projekt omijać szerokim łukiem. Nie nadążają za 'rynkiem'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że do MyBB nie ma skinów. Ale ilość skinów do phpbb3 jest ogromna ;) znacznie większa niż do mybb. Także pod względem zróżnicowania graficznego, a nie tylko kolorystyki.

 

Mybb - on ma faktycznie niezłe pluginy, które w banalny sposób się instaluje.

różne gry np. kości, atakowanie ras (ludzie i wilkołaki coś takiego <_<), MyPlaza - ciężko to nazwać dodatkiem, bo to potężne narzędzie, system blogów)
no, ale rozmawiajmy o forum, a nie jakichś wilkołakach, czy blogach.

Mnie akurat te dodatki nie przekonują :P Oprócz ShotBox, szybkiej odpowiedzi, cytowania selektywnego (nie działającego tak jak chcę w mybb) nic nie potrzebuję więcej na forum. I pod tym względem wybieram odpowiedni skrypt dla mnie.

 

 

PS.

Kiedy MyBB 2.0 powstanie? Jakie zmiany wprowadzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Zaczyna się bitwa, jak

"Co lepsze cPanel, czy DA"

 

Przecież oczywiste jest że każdy woli coś innego.

 

@Shk zainstaluj, i wypróbuj każdy skrypt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się bitwa, jak

"Co lepsze cPanel, czy DA"

;/

 

@Shk zainstaluj, i wypróbuj każdy skrypt.

To chyba będzie najlepsze.

 

Jak to jest później z konwersją plików?

Z którego skryptu najgorzej jest przejść na inny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

z przemo ;P

 

Do mybb/IPB jest najłatwiej <_< Na stronie jest dokładny opis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z phpbb3 do mybb też nie ma najlepszej konwersji. Jakieś dwa miesiące temu chciałem przerobić moje forum z uczelni na myBB. Niestety, nie udało się przeniesienie postów. Tzn przeniosło, ale bez polskich znaków. Baze forum mam w UTF-8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak - jest dokładny opis, ale ja próbowałem przejść i zawsze gubiłem polskie znaki. polski support mybb pracował nad tym, ale nie wiem, czy zostało to wdrożone <_<

 

Z Przemo akurat bez problemu przeszedłem na phpBB3 i SMF swego czasu. Fakt, że część danych się gubi, ale najważniejsze (posty, tematy, userzy, avatary, itp) zostają ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miłosz próbowałeś tego skryptu mybb_merge_beta5.zip ? Ja dla jaj z punBB przeniosłem na myBB pewne forum (ale jest oryginalnie dalej na pun, choć chyba raczej na coś przejdę).. wyszło ładniutko.

 

To jaki skrypt teraz jest "na fali" ludzie? W co warto wchodzić? : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sponsi, jakimś gotowym skryptem to robiłem, ale nie pamiętam czym.

 

No myBB całkiem prężnie się rozwija. Więc może w nim być jakaś przyszłość <_>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może pochwalicie się swoimi forami na różnych skryptach w celu porównania...? <_<

Przejrzyj sobie:

 

IPB 3 - http://webhostingtalk.pl

vBulletin 4.0 - http://vbhelp.pl

vBulletin 3.8 - http://cs-puchatek.pl

myBB 1.4 - http://gamehostingtalk.pl

SMF 1.1 - http://owoce-ffa.pl/index.php?action=forum

phpBB3 - http://www.cs.unixstorm.org/index.php

phpBB2 - http://board.counter-strike.pl/index.php

phpBB2 by Przemo - http://cs-prosiaczek.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Pozwolicie, że wyrażę swoje zdanie na ten temat <_<

 

IPB:

Skrypt zarówno szybki jak i wygodny. Niestety ze względu na cenę nadaje się tylko na duże fora, które będą na siebie zarabiać lub są finansowane. Do czasu, gdy skrypt był sprzedawany na licencji lifetime było ok, teraz jest już znacznie gorzej. Na uwagę zasługują spore zmiany w wersji 3 - wsparcie dla seo, bajery takie jak gravatar itp.

vBulletin:

Sprawa wygląda podobnie jak w wypadku IPB, lecz dla mnie interfejs użytkownika jest znacznie mniej intuicyjny. Co z tego, że z punktu widzenia admina będzie ok, skoro dla userów nie będzie? Sam dla siebie zakładać nie mam zamiaru.

 

SMF:

Darmowy, bardzo szybki. Niestety rozwój niemal zatrzymał się w miejscu, zaś interfejs pozostawia wiele do życzenia - nie jest ani trochę intuicyjny, przynajmniej dla mnie.

 

MyBB:

Darmowy, podobny nieco do IPB oraz vB. Interfejs jest wygodny, zarówno po stronie użytkownika jak i administratora. Istnieje do niego już nieco modyfikacji, lecz baza skórek jest nad wyraz biedna, zaś same tworzenie ich dosyć ograniczone. W skrypcie występują problemy wydajnościowe - w wielu wypadkach szybkość forum zależy od hosta na jakim ono działa. Jak pisał Blueman, autorzy są głusi na krytykę w tym segmencie i zalecają zmianę hostingu lub ustawień serwera. Jeżeli to ulegnie zmianie, to będzie bardzo dobrze.

pubBB:

Niewielki, darmowy i bardzo szybki skrypt. Przeznaczony to tworzenia zarówno małych jak i sporych for, jednak o dosyć ograniczonej funkcjonalności.

 

phpBB3:

Jak dla mnie faworyt w ogólnym rozrachunku. Jest darmowy i działa szybko (od niedawna obsługuje np. eA czy xcache), baza zarówno styli jak i modyfikacji jest ogromna, dzięki czemu możemy go dopasować do własnych potrzeb niemal w każdym względzie. Społeczność jest naprawdę duża, całość aktywnie się rozwija. Wady to początkowo skomplikowany system uprawnień (jak się nauczymy, to możliwości powinny się nam spodobać) oraz nie do końca wygodny interfejs panelu użytkownika. Aha, w standardzie seo leży i kwiczy, ale istnieje do tego kilka modow oraz cała wersja phpBB3 SEO Premod.

 

 

Osobiście polecam phpBB3 - nadaje się na każdy typ forum, jego konkurentem może być mybb, o ile autorzy zrobią coś z obciążeniem. Jeżeli mamy pieniądze to możemy brać również IPB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to już raczej Ty musisz wiedzieć czy Ci się podoba i czy pasuje do tematyki forum <_>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosty system.

 

Nie zawsze potrzebne wodotryski a funkcjonalność jest na pewno większa niż przytaczanego powyżej punBB.

 

PS. Forum na stronie MySQL-a (mysql.com) używa phorum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×