Skocz do zawartości
mantor

hosting, dochód a vat

Polecane posty

Ponieważ zastanawiam się nad przejściem na vat...

Hipotetyczna sytuacja, pomijamy koszty prowadzenia dzialalnosci:

 

dostaje od klienta 10zł na konto. Z tego 22% (ok 2zł) to vat należny który odprowadzam do us. Teraz od jakiej kwoty mam zapłacić podatek dochodowy? Od kwoty 8zł czy 10zł? Jak wy robicie?

 

Logicznie by było uznać że od kwoty 8zł, bo inaczej vat bylby odpodatkowany. Jednak w google nie znalazłem duzo o tym, a tam gdzie coś było są różne poglądy. Wydaje mi się to dziwne bo każdy vatowiec musi to wiedzieć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie masz księgowej ? Ja po pierwszym miesiącu własnych rozliczeń z US znalazłem księgową.

 

w danym miesiącu liczysz to w ten sposób:

vat dochodu - vat kosztów = vat do zapłaty

 

Dochodowy liczy się narastająco od początku roku (żeby można było łątwo stwierdzić kiedy wchodzi sie 2 próg podatkowy)

dochód netto (od 1.01 do daty aktulanej) - koszty netto (od 1.01 do daty aktulanej) (ewentualenie brutto np. paliwo przy samochodzie osobowym nie odlicza się vat tylko brutto to koszt)

od tego odejmuje się ZUS (ubezpieczenie społeczne 567,84xliczba miesięcy) potem liczy się 18% podatku minus kwota wolna od podatku (556,02) (chyba, że jesteś na liniowym to nie ma kwoty wolnej od podatku) i odejmuje się od wyliczonego podatku drugi koszt ZUS-u (chorobowe) z tego co zostanie odejmuje się podatek zapłacony w poprzednich miesiącach i wychodzi Ci to co masz do zapłaty w danym miesiącu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dochodowy liczy się narastająco od początku roku

 

to wszystko wiem, ale od jakiek podstawy liczysz ten podatek (netto (bez vat) czy brutto (z vat)). Też uważam że powinno być od netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to wszystko wiem, ale od jakiek podstawy liczysz ten podatek (netto (bez vat) czy brutto (z vat)). Też uważam że powinno być od netto.

Dochodowy - od dochodu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

można powiedziec ze dochodowke placisz od tego co ci zostanie w kieszeni czyli po zbilansowaniu przychodu na dochod oczywiscie netto poniewaz vat to zupelnie inny podatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to wszystko wiem, ale od jakiek podstawy liczysz ten podatek (netto (bez vat) czy brutto (z vat)). Też uważam że powinno być od netto.

No przecież napisałem w linii poniżej tej co zacytowałeś, że liczy się netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 zł - 22% -= od tej kwoty .

Bzdury panie piszesz, bo obliczając cenę brutto dodaje się 22% do ceny netto a nie od ceny brutto odejmuje się 22%.

 

Żeby wyliczyć cenę netto z brutto należy cenę brutto podzielić przez 1,22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×