Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jarosław Szmańda

SQLite - ktos używa?

Polecane posty

Cześć,

 

Czy mógł by mi ktoś napisać ze swojej perspektywy jak sprawuje się ten silnik? Z tego co sam poczytałem to jest baza oparta na plikach, wg. niektórych dużo bardziej wydajna niż MySQL - to prawda?

 

Znacie jakieś dobre skrypty for, cmsów na których można by było po testować ją?

Jak z obciążeniem serwera przy niej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SQLite jest rozbudowaną funkcjonalnie bazą danych, dorównująca MySQL, a nawet przewyszajacą ją pod względem prędkości działania pomimo prostoty swej budowy.

 

To jakiś żart prawda? Mógłbyś podać źródło tej informacji?

To chyba logiczne, że skoro baza jest prostsza, nie ma jakichkolwiek procedur zabezpieczających, autoryzacji, obsługi połączeń tcp/socket, itp. to w pewnych zastosowaniach będzie jak najbardziej szybsza i będzie zjadać znacznie mniej zasobów.

Nacisk na pewne zastosowania, bo na księgę gości do bloga mającego 10uq/dzień jak najbardziej odpowiednia - tam wcale nie trzeba całego zasobożernego MySQL (jeszcze czasami dla szpanu z InnoDB na dodatek ;) ).

Do systemów embedded też się bardzo dobrze nadaje, bo zżera mało zasobów i zapewnia dosyć dużą funkcjonalność.

 

Ale do systemów klasy "enterprise" to jednak lepiej zainteresować się pełnym silnikiem baz danych, który wspiera m.in. mechanizmy autoryzacyjne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do małych projekcików ta baza jest dobra. używam jej do malych programików, w których baza nie musi mieć autoryzacji. Jednak jak klient potrzebuje program, który bedzie noszony na pendrive to sqlite raczej sie nie nada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przykładem aplikacji (program fakturujący na maka) korzystającej z bazy SQLite jest np. Maktura. W zastosowaniach czysto "webowych" to akurat raczej tylko w przypadku takich rzeczy jak wspomniana w postach wcześniej księga gości, itp. (choć mogę się oczywiście mylić- nie jestem specjalistą jeśli o bazy danych chodzi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych to do takiego programu fakturującego używam bazy H2. Jeśli klient zgubi baze to zawsze jest ona bezpieczniejsza. Tyle że H2 jest w javie pisana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sqlite jest w zupelnosci wystarczajacy do malego lubs sredniego CMSa. Z tego co pamietam to nawet wczesniej niz w mysqlu milala tiggery, transakcje i widoki.

Plik bazy powinien się znajdować w katalogu wyższym niedostepnym przez przegladarkę.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SQLite jest dobre również na duże strony mające bardzo dużą ilość operacji odczytu, a mało zapisu. SQLite używam na swoich stronach i żadnych problemów nie ma. Baza jobmastera ma obecnie 113MB :lol: (a sama strona w 99% to odczyt)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PDO ma własny sterownik dla SQLite, ale "pakietami" to to powyższe powinno starczyć.

Który żeby w Debianie zadziałał, to musisz go zainstalować ;)

 

Tylko nie wiem czemu

Zapewne dlatego, że zainstalowałeś lib-sqlite3, a w skrypcie używać DSNa próbującego łączyć się po lib-sqlite :lol:

 

apt-get install php5-sqlite php5-sqlite3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×