Skocz do zawartości
Nanus

[Pytanie]Jaki serwer WWW

Polecane posty

Witam. Jakiś czas temu z kolegą wpadliśmy na pomysł, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Po 7 miesięcznych pracach nad serwisem już wszystko mamy gotowe.

Teraz nasuwa się pytanie cholera gdzie my to postawimy. Jest to naprawdę ogromny portal z duża ilością "bajerów" jedno wejście na strona zabiera koło 3,4 mb transferu przewidujemy, że na naszą stronę codziennie będzie wchodzić 10-15 tysięcy userów. I tu nasuwa się pytanie gdzie mamy kupić serwer www/vps/dedyk aby portal chodził szybko, żeby starczyło transferu i jaka to cena.

Proszę o pomoc w wyborze z góry dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rozwiązaniem będzie serwer dedykowany. w zależności od tego jaki limit transferu będzie wam potrzebny i moc obliczeniowa. hetzner.de ma mocne maszyny z limitem 2 TB, ewentualnie możecie wybrać ovh, ale tam trzeba trafić w dobry serwer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Glownie to zalezy jakimi pieniazkami dysponujecie :D

w hetzner masz drogi setup jednak zwraca sie

 

w ovh masz taniej na poczatek, ale odbija sie na pomocy technicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze raczej nie mają większego znaczenia ponieważ powinno się zwrócić za reklamę. Ale w tej chwili dysponujemy 1200zł wiem, że to nie dużo ale tak żeby na 2-3 miesiące starczyło i było by fajnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to możecie wziać SP mini w ovh... jak traficie dobry serwer to nie będzie problemów. albo jednak na początek VPSa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak nie liczmy na to, że w pierwszym miesiącu to będzie więcej niż 1 000 userów/dzień

 

No tak nie liczmy na to, że w pierwszym miesiącu to będzie więcej niż 1 000 userów/dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieniądze raczej nie mają większego znaczenia ponieważ powinno się zwrócić za reklamę. Ale w tej chwili dysponujemy 1200zł wiem, że to nie dużo ale tak żeby na 2-3 miesiące starczyło i było by fajnie :D

Pytanie tylko, czy macie kogoś kto Wam to wszystko "ogarnie" (jakiegoś dobrego administratora, który będzie takowym serwerem zarządzał) czy też potrzebujecie raczej gotowych rozwiązań typu hosting dedykowany ze ściśle zagwarantowanymi zasobami (procesor, pamięć, dysk, łącze) z odpowiednim, zagwarantowanym w umowie SLA?

 

Można także oddzielić content dynamiczny serwisu od statycznego (zdjęcia, grafika, itd.) i hostować całą aplikację na serwerach w Polsce, a wszystko to co generuje po prostu dużo statycznego ruchu (grafika) trzymać gdzieś za granicą. Oczywiście- na samym starcie jest to podwojenie kosztów, ale na dłuższą metę okazuje się być rozwiązaniem mocno opłacalnym.

 

Tyle tylko, że nie znając konkretów dot. projektu ciężko cokolwiek konkretnego tak naprawdę doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak mamy kogoś kto ogarnie vps'a sam nie wiedział dokładnie jakiego trzeba, tzn wiedział ale nie był pewny bo po co przepłacać jak można zapytać.

 

Co do projektu jak mówiłem jest to ogromny serwis, każde odświeżenie kosztuje nas prawie 4mb transferu (niestety jeszcze doszło parę kb).

Właściwie co do transferu mam upatrzony z bez limitowym na łączu 25mb/s nie wiem ile to wyjdzie TB ale myślę, że całkiem sporo.

Boimy się tylko "spalenia" startu, że nasz serwer najzwyczajniej padnie. Mamy już kilka swoich serwisów gdzie wchodzi 5-30tysięcy użytkowników/dzień i przy tej reklamnie nie wiemy jakie będą tego skutki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do projektu jak mówiłem jest to ogromny serwis, każde odświeżenie kosztuje nas prawie 4mb transferu (niestety jeszcze doszło parę kb).

Właściwie co do transferu mam upatrzony z bez limitowym na łączu 25mb/s nie wiem ile to wyjdzie TB ale myślę, że całkiem sporo.

Nie ma czegoś takiego jak nielimitowany transfer. Łącza (podobnie jak serwery) nie są z gumy. Kupujesz albo określoną ilość GB/TB do wykorzystania, albo określoną przepustowość łącza. Nie wierz w oferty bez limitu, a wręcz trzymaj się od takich ofert (dla dobra Twojego serwisu) z daleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma czegoś takiego jak nielimitowany transfer. Łącza (podobnie jak serwery) nie są z gumy. Kupujesz albo określoną ilość GB/TB do wykorzystania, albo określoną przepustowość łącza. Nie wierz w oferty bez limitu, a wręcz trzymaj się od takich ofert (dla dobra Twojego serwisu) z daleka.

 

Zgodzę sie z tym :D aby wykorzystać w pełni takie łącze 25Mbit czyli zjeść miesięcznie 5TB trzeba zakupić tzw. łącze dedykowane, które jest o wiele droższe :D większość ofert to oversell i będą Wam truć przy dużym wykorzystaniu łącza lub odcinać maszynę za przeciążanie :D ja polecę wziąć np. EQ4 w hetznerze jeśli ma to być mocne, instalacja w prawdzie 149 euro, ale potem miesięczna opłata to jedynie 49 euro czyli nieco ponad 200zł miesięcznie :) do tego 2TB transferu i po wykorzystaniu 15 euro za kolejny 1TB lub switch 10Mbps :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodzę sie z tym :) aby wykorzystać w pełni takie łącze 25Mbit czyli zjeść miesięcznie 5TB trzeba zakupić tzw. łącze dedykowane, które jest o wiele droższe :D większość ofert to oversell i będą Wam truć przy dużym wykorzystaniu łącza lub odcinać maszynę za przeciążanie :D ja polecę wziąć np. EQ4 w hetznerze jeśli ma to być mocne, instalacja w prawdzie 149 euro, ale potem miesięczna opłata to jedynie 49 euro czyli nieco ponad 200zł miesięcznie :) do tego 2TB transferu i po wykorzystaniu 15 euro za kolejny 1TB lub switch 10Mbps :D

 

Tak czekałem kiedy zobaczę ten pościk. Ponad doba do tyłu. :P

 

Sorry, za to wtrącenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powrócę jeszcze do mojej rady dot. rozbicia serwisu na serwery w Polsce (content dynamiczny), oraz za granicą (content statyczny- ze względu na ruch i mniejsze koszty z nim związane).

 

Myślę, że jeśli tylko jest to poważny projekt i myślimy o jego rozbudowie w przyszłości- warto postawić go w Polsce i osobiście skłaniałbym się tutaj do oferty datahouse.pl (kolokacja własnego sprzętu lub dzierżawa serwera dedykowanego- temat do przemyślenia), zaś content statyczny (czyli to co generuje najwięcej ruchu) umieściłbym na serwerze dedykowanym z oferty OVH.pl (pomijając gamę Kimsufi- ze względu na support). Dlaczego takież właśnie połączenie proponuję? Z kilku powodów. W obu przypadkach masz dostęp do supportu w języku polskim, w obu przypadkach otrzymujesz także polską fakturę Vat (jako firma- odliczasz podatek Vat, wliczasz w koszty). Jeszcze jeden ważny szczegół- przy komunikacji pomiędzy serwerami PL > FR korzystasz z faktu, iż obie, proponowane przeze mnie serwerownie mają wpięcie do węzła PL-IX i cały ruch pomiędzy twoimi maszynami (w razie takiej potrzeby) "leci" poprzez ten właśnie węzeł wymiany ruchu międzyoperatorskiego.

 

Tak jak pisałem poprzednio- trudno cokolwiek doradzać "po omacku" nie znając konkretnych szczegółów dot. tego projektu, a z racji tego, że szczegółów nie znam- nie mam pewności co do słuszności mojej rady. Być może będzie ona dla Was jakąś wskazówką, a być może okaże się zupełnie niepraktyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem nieco inaczej niż poprzednicy: Jeśli jedno wejście na stronę generuje 3.4 MB ruchu, to znaczy że... totalnie skopałeś i projekt i nawet jeśli kiedykolwiek uda Ci się na tym sensownie zarobić,

to wszystko zabiorą Ci dostawcy łącz internetowych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak chcesz zrobić kilka elementów flash poniżej 3mb?

 

Hmm normalnie? Wyobraź sobie, że jak ktoś umie to i skompresuje, ale po co ;) rozbudowana strona we flashu to średnio udany pomysł, zarówno z powodu transferu jak i samej technologi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak chcesz zrobić kilka elementów flash poniżej 3mb?

przy każdym wywolaniu strony wyswietlane są takie same elementy flash?

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak nie na każdej to samo. Ale na każdej podstronie coś jest. Co do kompresji może zdradzisz sposób?

 

Myślę, że na każdej podstronie 7-8 elementów flash co daje 3,4-4mb to nie dużo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting
No tak nie na każdej to samo. Ale na każdej podstronie coś jest. Co do kompresji może zdradzisz sposób?

 

Myślę, że na każdej podstronie 7-8 elementów flash co daje 3,4-4mb to nie dużo!

Moje zdanie:

Mnie osobiście męczą napisy load w oczekiwaniu na załadowanie flasha... Mogliście zrobić "bajery" w ajax/java i też by było zapewne ładnie.

 

Dużo... i męczy a jak ma to być portal dla mas to prędzej uciekną niż zostaną...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3-4MB to prawie pół minuty pobierania na 1mbicie. nie wyobrażam sobie jak Wy z takim czymś do ludu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn nie jest to tak jak wy myślicie, głównie to czaty itd tyle "ciągną" nie otwierają się od razu po wejściu na stronę. Strona ładuje się 10 sekund. Wiem, że to dosyć dużo ale takie są polskie realia 1mb/s za 50zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 sekund strona - w sumie ok. a kolejna podstrona ? jak więcej niż 1-3 sec to ja zazwyczaj jestem już zniesmaczony i myślę co to kurna za wynalazek jest i czemu to tak długo działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potem podstrony śmigają dosłownie w sekundę... Ale gdy włącza się chat to już masz 10-15 sekund czekania ;)

Wszystko jest zrobione aby chodziło jak najszybciej są divy wszystko co się da w gifach, hosting też kupimy najlepszy w miarę możliwości, więcej nie możemy zrobić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może wyciąć xx zbędnych efektów graficznych, zastąpić je ładnymi elementami statycznymi, dla mnie 500KB na jedno odświeżenie strony to max w pojęciu przyszłościowym, myślcie w interesie odbiorcy, a nie w swoim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×