Skocz do zawartości
lucaspl

Zlecenie projektu - problemy z wykonawcą

Polecane posty

Witam,

Jako że wystąpiły problemy z wykonawcą mojego projektu hostingu (cms, panel zarządzania) chciałbym prosić o kilka cennych informacji.

 

Przedstawię mniej więcej historię problemu:

 

Cały opis projektu, krok po kroczku został opisany w specyfikacji, omówionej na spotkaniu przed podpisaniem umowy gdzie Panowie przedstawili swoje wszelkie zastrzeżenia.

 

Doszliśmy do consensusu, ustaliliśmy wycenę pracy która została zaakceptowana, podpisaliśmy umowę, oraz wpłaciliśmy zaliczkę.

 

Mijają 2 miesiące, w zeszły poniedziałek Panowie zgłosili kilka problemów, doszło do spotkania gdzie z którego wynikło że wykonawca nie zapoznał się z celami projektu, ani nie znał podstaw budowy takiej aplikacji. Dodatkowo nawet nie zapoznał się całkowicie ze specyfikacją (a sam ich grafik czytając ten sam dokument umieścił opcje o które mi chodziło).

 

Dziś Panowie powiadomili mnie że będzie trzeba poprawić specyfikację projektu gdyż brakuje tam kilku rzeczy o których mówiliśmy na ostatnim spotkaniu (a tak naprawdę są niej umieszczone). We wtorek mija termin oddania projektu który nie będzie dotrzymany.

 

Jak mam zmusić wykonawce do najszybszego oddania projektu ? Mam już podpisane zobowiązania na koniec lipca z których muszę się wywiązać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w umowie nie ma nic o karach itp. dla wykonawcy projektu to trochę ciężko coś będzie zrobić ale jeżeli się nie wywiązują z umowy to możesz ja chyba zerwać lub polecieć po kosztach za każdy dzień spóźnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli w umowie nie ma nic o karach itp. dla wykonawcy projektu to trochę ciężko coś będzie zrobić

To odpowiada na zasadach ogolnych Kodeksu cywilnego. M.in. może zlecić to komuś innemu i obciążyć niesumiennego wykonawce kosztami (niestety zwykle droga prowadzi przez sąd i komornika).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zdradzić jaka to firma niestety. Kary umowne są żałośnie niskie, więc mogą oddawać projekt 'dość' spory okres czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mogę zdradzić jaka to firma niestety. Kary umowne są żałośnie niskie, więc mogą oddawać projekt 'dość' spory okres czasu.

 

Dlaczego nie możesz zdradzić nazwy tej firmy? Zaoszczędziłoby to wielu kłopotów osobom które trafią do nich w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 miesiące oficjalnie Panowie prowadzili prace. 2 tygodnie temu, w sobotę (27.06.2009) mieli mi dostarczyć wersję BETA projektu.

To co mi pokazali, oceniam na wczesną wersję alpha. Dodatkowo wyszły tam żałosne rzeczy (bo kto przez pojęcie Data Center rozumie maszyna fizyczna ?).

 

 

Nazwę firmy zdradzę po wykonaniu zlecenia przez firmę (miejmy nadzieję że do tego dojdzie...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie niech oddają kasę + kara za niedotrzymanie warunków umowy. Miedzy czasie znaleźć drugą ekipę ludzi którzy to zrobią. (zależy jaki projekt ale jest pare firm godnych polecenia ) A także na bieżąco sprawdzać jak idą postępy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Uwazam ze jest to wina oraz nie profesjonalne zachowanie z obu stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Klienci zawsze czują się poszkodowani i jednocześnie niewinni, a z doświadczenia wiem, że w większości przypadków sami powodują ogromne opóźnienia. Broń boże niczego tutaj nie sugeruje autorowi wątku, nie znam jego sprawy, nie mniej takie są moje doświadczenia od strony firmy-wykonawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tu o 2 sprawy - na spotkaniu Panowie przyznali że "nie dostrzegli' kilku opcji w specyfikacji projektu. Ponadto mylili pojęcie jak maszyna fizyczna czy data center. Zobaczymy co mi przyślą w 'poprawionej specyfikacji' - do tej pory jej nie otrzymałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

"wykonawca nie zapoznał się z celami projektu, ani nie znał podstaw budowy takiej aplikacji. Dodatkowo nawet nie zapoznał się całkowicie ze specyfikacją" - no ładnie wybrałeś sobie wykonawce :/.

 

Tak prawdę mówiąc niewiele możemy Ci doradzić nie znając treści umowy. Tam wszystko jest: kary, płatności, odstępstwa. Zobacz jeszcze raz co masz i na tej podstawie podejmij jakieś kroki. Przede wszystkim wymuś jakieś sensowne prowadzenie projektu - bo ja nie rozumiem tego, że minęły 2 m-ce i nagle ktoś się obudził z problemem. A co w międzyczasie? Problemy normalna rzecz, często występują, zdarzają się opóźnienia ale takie sprawy trzeba omawiać na bieżąco. Stuff meeting co tydzień, client meeting co max. 2 tyg.

 

ps. Widzę, że jesteś z Kielc, szkoda, że do nas nie zapukałeś - miałbyś speca do konsultacji także na miejscu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety, pokusiłem się na miłe słowa i początkowo solidnie zorganizowane przedsiębiorstwo.

Może i bym myślał o zmianie wykonawcy, ale nadal pozostaje kwestia wpłaconej zaliczki - niemałej zaliczki...

 

Odezwij się na PW co do tego speca ;-)

 

W umowie są przewidziane kary, lecz są na bardzo niskim poziomie (nie ja negocjowałem samą umowę).

 

Według mnie, takie zastrzeżenia co do zawartości specyfikacji zgłasza się przed podpisaniem umowy, następnie jej treść jest 'święta' i pełni rolę 'guru'.

 

Cały czas dopytywałem na jakim poziomie są prace, oraz oferowałem zawsze pomoc w razie problemów - często poświęcając długie godziny na rozmowach (a wiadomo że wszyscy cierpimy na ogromny deficyt czasu).

 

Nie miałbym pretensji do wykonawcy jeśli te zastrzeżenia (a dotyczą one absolutnie podstaw aplikacji) były zgłoszone w maju.

Chyba czas rozejrzeć się za dobrym prawnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×