Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
d.v

Przeniesienie praw autorskich

Polecane posty

Graficznie niektóre projekty wyglądają nawet przyzwoicie. Co prawda rozbawiły mnie perełki typu "welcome IN our company" czy "special ofert", ale cóż, nie każdy musi znać języki obce (szkoda tylko, że ci, którzy ich nie znają upierają się, żeby ich używać...).

 

Ale do rzeczy, jak mawiał stary krawiec... Jak rozumiem, nie prowadzisz działalności gospodarczej, więc na fakturę VAT nie ma co liczyć. Czyli pozostaje tylko umowa o dzieło/zlecenie? Jakie koszty wchodzą w grę (inaczej mówiąc - ile za to, i dlaczego tak drogo)? Jak wygląda sprawa ewentualnego przeniesienia praw autorskich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do praw autorskich to w takim przypadku autor może sobie zastrzec umieszczenie designu na portfolio, poza tym wraz z oddaniem pracy kupującemu oddaje prawa autorskie. Ja działam na tej zasadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to wygląda zazwyczaj, pracowałem parę lat "w branży" jako detepowiec/grafik, nadal od czasu do czasu jakieś tego typu zlecenia wykonuję. Chodziło mi o to, w jaki sposób działa remder.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

He?

 

Prawa autorskie sa niezbywalne. Chyba, że sprzedajecie to na specjalnych warunkach.

Prawa majątkowe oddajecie w umowie o dzieło/zlecenie, aby zamawiający miał możliwość późniejszej edycji kodu na własne potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o specjalne warunki mi chodzi. Nie ma z tym problemu, kiedy zamawiasz projeskt w firmie, ale z freelancer-ami w Polsce różnie bywa, ze względu na panujący u nas bałagan prawny w tej dziedzinie. Spotkałem się już z kilkoma przypadkiami problemów z domorosłymi grafikami, którzy sprzedawali projekty po kilka razy, tłumacząc się tym, że przecież posiadają do nich prawa autorskie. A sądzenie się z 16-latkiem jest bez sensu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z grafiką to co innego. W tym wypadku to faktycznie przenosi się prawa autorskie.

Sam jestem freelancerem ( http://www.webbing.pl/ ) i programista nie przenosi praw autorskich, ale grafik już tak.

 

Wydzielę ten wątek, co by nie zaśmiecać tej oferty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości - mamy dwa "rodzaje" praw autorskich:

> autorskie prawa osobiste - niezbywalne

> autorskie prawa majątkowe - zbywalne

 

W przypadku programów komputerowych twórca ma lekko ograniczone autorskie prawa osobiste.

Ale je jak najbardziej POSIADA ni NIE MOŻE się ich zrzec ani przenieść ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przypadku programów komputerowych twórca ma lekko ograniczone autorskie prawa osobiste.

Ale je jak najbardziej POSIADA ni NIE MOŻE się ich zrzec ani przenieść ;)

Chyba, że jest zatrudniony na umowę o pracę. Wtedy wszystkie prawa autorskie przechodzą automatycznie na pracodawcę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba, że jest zatrudniony na umowę o pracę. Wtedy wszystkie prawa autorskie przechodzą automatycznie na pracodawcę ;)

False. Zależy to w głównej mierze od umowy, ale, zgodnie z rozdziałem 2/art. 12 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przechodzą jak już, to tylko autorskie prawa majątkowe.

Prawa osobiste są ustawowo niezbywalne, więc jak mają przechodzić :)

 

Art. 12. 1. Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.2. Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechnienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do twórcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu.3. Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
False. Zależy to w głównej mierze od umowy, ale, zgodnie z rozdziałem 2/art. 12 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przechodzą jak już, to tylko autorskie prawa majątkowe.

Prawa osobiste są ustawowo niezbywalne, więc jak mają przechodzić ;)

Może faktycznie się troche zagalopowałem z tymi wszystkimi prawami.

 

Natomiast cytowany przez Ciebie fragment ma się nijak do programów komputerowych, bo ich dotyczą szczególne przepisy (art. 74), które mówią m.in., że:

Prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w

wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o

ile umowa nie stanowi inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natomiast cytowany przez Ciebie fragment ma się nijak do programów komputerowych, bo ich dotyczą szczególne przepisy (art. 74), które mówią m.in., że:

Ale caly czas sa to MAJATKOWE prawa :)

Osobiste, mimo, ze tu troche bardziej ograniczone, caly czas pozostaja niezbywalne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale caly czas sa to MAJATKOWE prawa :)

Osobiste, mimo, ze tu troche bardziej ograniczone, caly czas pozostaja niezbywalne ;)

Wiem, dlatego napisałem:

Może faktycznie się troche zagalopowałem z tymi wszystkimi prawami.
:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×