Skocz do zawartości
l15

[REQ] Serwer 50GB

Polecane posty

Jak w temacie, potrzebny serwer  ~50 GB na początek, transfer max 1Mb, może być mniejszy trochę, wymagany transfer roczny ok 300GB. 

Przeznaczenie: na kopie zapasowe plików biura projektowego.

Wymagana niezawodność i bezpieczeństwo usługi. 

Chciałbym się dowiedzieć, ile coś takiego może kosztować, i czy w Polsce czy za granicą szukać takiej usługi?

 

Pomyślałem nad skonfigurowaniem do mojego celu prostego serwera FTP, ale jeśli możliwe jest wykorzystanie bezpieczniejszego protokołu, możnaby się zastanowić. (ale ftp zostałoby koniecznie jako opcja). Tylko pytanie: jak trudno taki serwer konfigurować? 

Jako że nie jestem z wykształcenia programistą/administratorem, potrzebowałbym nie zbyt trudny sposób konfiguracji. Powiedzmy że DirectAdmin mniej więcej sobie radzę już, tam stworzenie kont ftp to fraszka. Z shellem chyba też poradziłbym sobie, ale jeśli gdzieś znajdę dokładne instrukcje co i jak ;) 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VPS + Konfiguracja u któregoś z adminów z naszego forum ;) Jest tutaj kilku, jeśli o to po prosisz, to pewnie dostaniesz jakieś propozycje na pw :) VPS - np. BudgetVPS.pl, serwery w Gdańsku. W przypadku dysku minimum 50GB to oferta custom ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile powinienem +/- na taką usługę przeznaczyć?

 

czy ja potrzebuję serwera wirtualnego na tak proste cele jak backup danych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość group5

http://www.hostingdedykowany.pl - myślę że 1/4 serwera w zupełności wystarczy i będzie odpowiednim rozwiązaniem

 

Dysk twardy = 100 GB

Transfer = 2000 GB

Adresy IP = 1szt

Panel = DirectAdmin

Backup FTP = 50 GB

Domena .pl GRATIS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też polecę na coś takiego custom w budgetvps.pl

Koszt (128MB RAM, dysk 60GB i 50GB transferu miesięcznego, a adres IP) to 22,22zł brutto. Do tego polecam jeszcze zamówić panel lxadmin (5zł jednorazowo za instalację). I takie coś spokojnie wystarczy na potrzeby backupu.

 

Ewentualnie active-hosting.pl - sam będę tam na dniach brał VPSa pod backup. Można u nich zamówić na początek coś małego, a później tylko dokupować potrzebne miejsce czy transfer. Nie wiem jak to bywa u innych dostawców, bo żaden nie raczył mi precyzyjnie odpowiedzieć na maile, tylko panowie z active-hosting byli na tyle uprzejmi. Co do kosztów, to są one wyższe niż w budgetvps.pl - za VPS "Little", czyli 128/256RAM, 35GB transferu, 1 IP, 15GB miejsca + dodatkowe 40GB miejsca wychodzi niemałe 73,20, ale z tego co widzę po tym forum, to wsparcie techniczne w active-hosting jest nieco lepsze niż to, które hitme rezerwuje dla swojej linii budżetowej. Co do panelu w active-hosting, to przy opcji "CentOS5-i386-hostinabox" instalowany jest od razu lxadmin + wszystkie niezbędne usługi (ftp, http, poczta itd).

 

To tyle, jeśli chodzi o "budżetowe" rozwiązania na backupy. Wiedzy na temat Linuxa i serwerów nie potrzeba wielkiej, lxadmin robi prtaktycznie wszystko za nas...

 

Zagraniczne serwisy odradzam w tym wypadku, bo jak wsiąkną z Waszymi plikami, to kaplica. A i taniej wiele wcale nie będzie.

 

 

 

P.S.

Panie Wojtku, bez przesady, to ma być backup plików, nie maszyna produkcyjna za 2 stówki miesięcznie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość group5
Jak w temacie, potrzebny serwer ~50 GB na początek,

 

Dla tego zasugerowałem 1/4 serwerka - na którym można również uruchomić przyszłościowo inne usługi lub przenieść się docelowo na jedna maszynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VPS + Konfiguracja u któregoś z adminów z naszego forum ;) Jest tutaj kilku, jeśli o to po prosisz, to pewnie dostaniesz jakieś propozycje na pw :) VPS - np. BudgetVPS.pl, serwery w Gdańsku. W przypadku dysku minimum 50GB to oferta custom ;)

 

"Przeznaczenie: na kopie zapasowe plików biura projektowego.

Wymagana niezawodność i bezpieczeństwo usługi. "

 

A Ty wyskakujesz z ofertą taniej budżetówki no proszę Cię...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wesolak: skonfiguruje sobie na jednej maszynie FTP, poprosi o FTP pod backup i codziennie będzie wykonywać sobie backup tego co jest na VPSie ( chwila żeby to ustawić ) i ma praktycznie 99,999% bezpieczeństwo danych ( nie mówię o uptimie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wesolak: skonfiguruje sobie na jednej maszynie FTP, poprosi o FTP pod backup i codziennie będzie wykonywać sobie backup tego co jest na VPSie ( chwila żeby to ustawić ) i ma praktycznie 99,999% bezpieczeństwo danych ( nie mówię o uptimie)

 

No własnie:) A niezawodność to uptime serwera oraz dostępność sieci a także support, który w tym przypadku jest prawie zerowy. W razie padu serwera backup nie pójdzie, support odpowie po powiedzmy 15h (w budgetvps się to zdarza) a akurat główny serwer zaliczy pad i co? Projekty pójdą;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

backup FTP jest na innej maszynie (bynajmniej tak hitme informuje) więc utrata plików raczej nie wchodzi w grę.

Niezawodność poza uptime to także bezpieczeństwo danych ( moim zdaniem). To że pliki backup nie będą dostępne parę godzin w internecie, to chyba nic się nie stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
backup FTP jest na innej maszynie (bynajmniej tak hitme informuje) więc utrata plików raczej nie wchodzi w grę.

Niezawodność poza uptime to także bezpieczeństwo danych ( moim zdaniem). To że pliki backup nie będą dostępne parę godzin w internecie, to chyba nic się nie stanie.

 

Ale nie rozumiesz, że chodzi o to: jak padnie maszyna w budgetvps to nie pójdzie backup z głównego a skoro nie pójdzie z głównego na budget to i z budget nie wyjdzie na osobną maszynę, więc w takim przypadku gdy pada główna maszyna tracisz jakąś część plików z pewnego okresu czasowego.

 

Chodzi mi poprostu o to, że jeżeli komuś zależy na bezpieczeństwu swoich danych to nie kupuje serwera budżetowego w tym celu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz rację, jednak dążę do tego że backup dla tego studia, nie jest potrzebny by był robiony codziennie , to jest raczej zabezpieczenie. a nie sądzę że do tego potrzeba dużo droższej usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może zaproponujmy autorowi wątku od razu jakiegoś dedyka... 2 xeony, 8 giga ramu, ze 4 duże napędy SSD, SLA 100%, backup 4x dziennie na osobną maszynę, pełen support 24/7/365 z gwarancją reakcji poniżej 10 minut i Bug, San czy inna Odra wie jakie jeszcze cuda... za 15 kawałków miesięcznie... na backup plików...

Są rzeczy, na których naprawdę można oszczędzić. Nie popadajmy w paranoję. Przy prostym konfigu VPSa z sFTP, bez http, poczty itp. taki serw byłby naprawdę bezpieczny. A i maszyny nie padają aż tak często, jak to się często słyszy, szczególnie na forach - jeden pad na godzinkę w miesiącu na forum potrafi się rozrosnąć do 2 tygodni, bo 130 użytkowników się podkleja i nie patrzą, że to ta sama awaria, a dodają jedną do drugiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

64GB ramu i pełne cachowanie plików z ftp w ramie, żeby pamięci SSD zbyt szybko się nie zajechały.

 

PS. Sam nic nie poleciłem, ale generalnie polecam usługi VPS - budgetvps.pl, active-hosting.pl najmniejsze pakiety z dużymi dyskami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masz rację, jednak dążę do tego że backup dla tego studia, nie jest potrzebny by był robiony codziennie , to jest raczej zabezpieczenie. a nie sądzę że do tego potrzeba dużo droższej usługi.

Dokładnie tak :D

 

Może nie wyraziłem się dokładnie... Na serwerze ma być kopia zapasowa dotychczasowego dorobku biura, backup nie będzie wykonywany częściej niż raz na tydzień.

O takim rozwiązaniu pomyśleliśmy na wypadek np gdyby ktoś jakimś cudem włamał się do monitorowanego biura i ukradł wszystkie komputery :D

 

Prawdopodobieństwo że jednocześnie wszystkie dane na serwerze szlag trafia i w ten sam dzień okradają biuro jest... no... sami wiecie :D

 

Oczywiście nie chciałbym żeby serwer notorycznie zaliczał pady :) Ale chyba coś takiego raczej nie wchodzi w grę? Czy się mylę?

 

 

Zależałoby mi na serwerze dostępnym stale w standardowych godzinach pracy. Gdybyśmy dysponowali takim rozwiązaniem możnaby ściągnąć potrzebny projekt w dowolnym miejscu na lapciaka z dostępem do internetu, a to dla nas byłby już spory komfort :) 

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz czegoś taniego to lepiej kupić 2 konta w różnych firmach i najlepiej w różnych krajach.

 

I dla bezpieczeństwa komputery biurowe nie powinny mieć dostępu do backupu. Jak ktoś je ukradnie albo będzie miał do nich dostęp to też będzie miał dostęp do backupów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×