Skocz do zawartości
tlen

VPS i poradnik dla zielonych

Polecane posty

Temat wszystko wyjaśnia ;-) ale opiszę szczegółowo.

Nigdy nie miałem odczynienia z VPS, z linux 5/10, ale od czego się ma głowę żeby uczyć ;-)

Czy są jakieś poradniki jak się zajmować VPS ?

Czy są jakieś poradniki co zrobić można a czego lepiej nie ?

Czy są poradniki jak zainstalować (przypuszczam że vps nic nie ma trzeba instalować) mysql 5, mysqladmin , php5 php4, ftp, ssh, sftp, ftps, apache (też ? raczej nie chyba ..) jeżeli zapomniałem o czymś to będę wdzięczny za wyszczególnienie dodam że głównie będą aplikacje typu cms, fora, sklepy , blogi

 

 

Pozdrawiam,

Tlen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już było o tym..

generalnie Google + co zliżesz z forów (również tego)..

 

Inna sprawa w jakim czasie jest się dana osoba w stanie nauczyć tego w takim stopniu (bezpieczeństwo, optymalizacja), że będzie można na takim VPSie stawiać poważne projekty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Już było o tym..

generalnie Google + co zliżesz z forów (również tego)..

 

Inna sprawa w jakim czasie jest się dana osoba w stanie nauczyć tego w takim stopniu (bezpieczeństwo, optymalizacja), że będzie można na takim VPSie stawiać poważne projekty...

 

no tak google, szybka i częsta odpowiedz i właśnie szukając takie znalazłem, jak co zrobić "google" ;)

nie rozumiem podejścia niektórych, skoro piszę na forum to nie chcę używać cudownego google lub tylko ograniczyć do minimum, tylko uzyskać odpowiedz na tym forum, nie zawsze szukając na forum można znaleźć tego czego się szuka szczególnie jak forum jest obszerne , wiele tematów ;-)

 

W jakim x czasie dana osoba razy do potęgi trylionowej , z tego pierwiastek , zaokrąglenie , pomożenie przez 48 = otrzymujemy wynik = nieosiągalny :)

Tak można podsumować Twoją wypowiedz, czy nie napisałem że chcę się nauczyć, a czy napisałem o jakimś czasie i poważnych projektach ? (pozatym co rozumiesz poważna projekty :) , mało prawdopodobny jest atak na niewielki portal który nie jest aż tak znany, przecież nie będę stawiać projektu typu nasza klasa...

 

blueman.pl i tam jest seria poradników(obecnie 4)

 

 

 

Dzięki za poradniki , są super ;-) szkoda że tylko w takich odstępach czasu są publikowane, ale ważne że są i będą.

 

 

Poradnik Blueman'a jest ciekawy a z zagranicznych polecam stronę: Howtoforge.com

 

Debian Lenny + ISPConfig (od strony 3)

 

Dzięki za linki, właśnie zastanawiałem się nad systemem , wielu pracuje na deban, brałem jeszcze pod uwagę centos, a może lepiej inny ?.

Co lepiej wybrać , aby nie było strasznie dziurawe i aktualizacje co kilka tyg. lub nawet dni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

OK, to będzie ostrzej, skoro nie dociera pisząc milutko i przyjemnie zachęcając do własnej pracy z google: wiedzy tajemnej dumni admini tego forum nie sprzedadzą od tak.. dadzą jakieś obierki (że trzeba zainstalować LAMPa i inne bzdety), odeślą do jakichś sajtów o Debianie.... a jakby co, to za stówkę za godzinę - zrobią coś na VPSie z przyjemnością.

 

Ja zalecam google, setki przywróceń VPSa po kolejnych błędach, sporządzanie własnego "how to" i czytanie, czytanie, czytanie...

coś tam czasem postawię, choć nie jestem adminem - ale już widziałem jak wielki ocean jest do ogarnięcia w tych tematach. Po prostu masakra. A Ty nawet nie dotarłeś do portu i nie wiesz jaki wybrać statek....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK, to będzie ostrzej, skoro nie dociera pisząc milutko i przyjemnie zachęcając do własnej pracy z google: wiedzy tajemnej dumni admini tego forum nie sprzedadzą od tak.. dadzą jakieś obierki (że trzeba zainstalować LAMPa i inne bzdety), odeślą do jakichś sajtów o Debianie.... a jakby co, to za stówkę za godzinę - zrobią coś na VPSie z przyjemnością.

 

Ja zalecam google, setki przywróceń VPSa po kolejnych błędach, sporządzanie własnego "how to" i czytanie, czytanie, czytanie...

coś tam czasem postawię, choć nie jestem adminem - ale już widziałem jak wielki ocean jest do ogarnięcia w tych tematach. Po prostu masakra. A Ty nawet nie dotarłeś do portu i nie wiesz jaki wybrać statek....

 

 

Można powiedzieć że faktycznie opisałeś nie owijając w bawełnę ;-) , ale dobrze bo jest jasne.

Wiem że jest sporo do ogarnięcia, ale uważam że czasami warto się czegoś nauczyć więcej, tak jak w tym przypadku obsługi vps-a

Statku nie mam do portu nie dotarłem, ale już szukam map oraz informacji z czego mam być zbudowany statek, nikt nie mówi że będzie łatwo, ale później płynąc statkiem przez bezkresny ocean i się napawać że można płynąć w dowolnym kierunku, dobierając odpowiednie wyposażanie statku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj VPS jako oddzielnego bytu dla ktorego musza być tworzone specjalne tutoriale/ksiazki. VPS to de facto regularny linux* (przy wirtualizacji Xen nie ma w zasadzie roznic), więc szukaj informacji jak administrować linuksem (ewentualnie konkretna jego odmiana), apache, mysql, serwerem poczty itp. A na ten temat to ksiazek kilka napisano. ;)

 

-Maciej

http://statnet.pl

VPS Xen/OpenVZ

 

edit: *lub windows :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie traktuj VPS jako oddzielnego bytu dla ktorego musza być tworzone specjalne tutoriale/ksiazki. VPS to de facto regularny linux* (przy wirtualizacji Xen nie ma w zasadzie roznic), więc szukaj informacji jak administrować linuksem (ewentualnie konkretna jego odmiana), apache, mysql, serwerem poczty itp. A na ten temat to ksiazek kilka napisano. ;)

 

-Maciej

http://statnet.pl

VPS Xen/OpenVZ

 

edit: *lub windows :)

 

nie trakuję VPS-a jako oddzielnego bytu, tak wiem że to linux, jeżeli administracja linuxem w domowych warunkach postawienie serwera nie sprawia problemu, to nie powinno być problemów z VPS , tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz opanowana prace przy użyciu konsoli, lub jakiegos panelu administracyjnego, to powinno byc ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezeli masz opanowana prace przy użyciu konsoli, lub jakiegos panelu administracyjnego, to powinno byc ok.

 

Częściowo przy użyciu konsoli ;-) więc poduczę się i będzie ok. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uczyć... Nauka to nieprzespane noce, kombinowanie - jak nie od jednej, to od drugiej strony. Niejednokrotnie poświęcenia sporej ilości czasu i pieniędzy na testy - czy to jakiś vps, czy to jakiś płatny moduł, czy to jakiś fajny dodatek(który okazuje się badziewiem po dłuższym czasie)

To poszukiwania - czy to w Google, czy to w księgarniach.

To dzielenie się problemami na forum celem ich rozwiązania.

ALE dzielenie się konkretnymi problemami, a nie roszczenia "nic nie wiem i niech ktoś mi za free da gotowe howto... ale takie w 101% dobre, bo w howtoforge to trzeba by się wysilić i zaagregować parę tutoriali i powyciągać wnioski.

 

Ale to NIE jest "dajta mi tu zaraz gotowy poradnik od a do z jak postawić własny hosting {hosting - obojętnie, czy jednej prywatnej strony, czy też cała firma outsoucingująca zasoby do celów hostingu innym firmom} bo MI SIĘ NALEŻY"

A podanie howtoforge to dla niej obraza majestatu - bo tam się trzeba by powysilać i co nieco poanalizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uczyć... Nauka to nieprzespane noce, kombinowanie - jak nie od jednej, to od drugiej strony. Niejednokrotnie poświęcenia sporej ilości czasu i pieniędzy na testy - czy to jakiś vps, czy to jakiś płatny moduł, czy to jakiś fajny dodatek(który okazuje się badziewiem po dłuższym czasie)

To poszukiwania - czy to w Google, czy to w księgarniach.

To dzielenie się problemami na forum celem ich rozwiązania.

ALE dzielenie się konkretnymi problemami, a nie roszczenia "nic nie wiem i niech ktoś mi za free da gotowe howto... ale takie w 101% dobre, bo w howtoforge to trzeba by się wysilić i zaagregować parę tutoriali i powyciągać wnioski.

 

Ale to NIE jest "dajta mi tu zaraz gotowy poradnik od a do z jak postawić własny hosting {hosting - obojętnie, czy jednej prywatnej strony, czy też cała firma outsoucingująca zasoby do celów hostingu innym firmom} bo MI SIĘ NALEŻY"

A podanie howtoforge to dla niej obraza majestatu - bo tam się trzeba by powysilać i co nieco poanalizować.

 

Pięknie ;)

Dodać, przykleić, wytłuścić i zakazać dodawania podobnych tematów ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uczyć... Nauka to nieprzespane noce, kombinowanie - jak nie od jednej, to od drugiej strony. Niejednokrotnie poświęcenia sporej ilości czasu i pieniędzy na testy - czy to jakiś vps, czy to jakiś płatny moduł, czy to jakiś fajny dodatek(który okazuje się badziewiem po dłuższym czasie)

To poszukiwania - czy to w Google, czy to w księgarniach.

To dzielenie się problemami na forum celem ich rozwiązania.

ALE dzielenie się konkretnymi problemami, a nie roszczenia "nic nie wiem i niech ktoś mi za free da gotowe howto... ale takie w 101% dobre, bo w howtoforge to trzeba by się wysilić i zaagregować parę tutoriali i powyciągać wnioski.

 

Ale to NIE jest "dajta mi tu zaraz gotowy poradnik od a do z jak postawić własny hosting {hosting - obojętnie, czy jednej prywatnej strony, czy też cała firma outsoucingująca zasoby do celów hostingu innym firmom} bo MI SIĘ NALEŻY"

A podanie howtoforge to dla niej obraza majestatu - bo tam się trzeba by powysilać i co nieco poanalizować.

 

Nic dodać nic ująć :D

 

 

Ale choćby było przyklejone, wytłuszczone itd. itp. to i tak znajdą się ludzie, którzy będą żądali gotowych rozwiązań.

 

Mnie osobiście dziwi jedno - często są to ludzie twierdzący, że "coś tam" już umieją, "jakoś radzą sobie" w danym temacie. Swojego pierwszego VPSa konfigurowałem nie mając prawie żadnego doświadczenia z Linuchem (bo o tym, że bawiłem się z jakimś Mandrakiem czy innym Ubuntu na swoim kompie w pełnym trybie graficznym, prawie bez użycia konsoli nie warto nawet wspominać... ale i tak napisałem, dla śmiechu i dlatego, że większość "radzących sobie" i "już coś tam umiejących" tak ma). Wybrałem CentOS z LXAdmin, w pełni skonfigurowany do pracy jako serwer http z php, mysql-em, proftpd itp. Po czym już drugiego dnia wkurzyłem się, że za dużo tego syfu mam na dysku, zrobiłem reinstalkę na czystego CentOSa i korzystając JEDYNIE z pomocy Wujka Gugla udało mi się postawić serwer z działającymi wszystkimi niezbędnymi demonami w trzy nocki. Przy odrobinie chęci nawet lamer może, jak chce. Na jednym forum zadałem tylko 2 czy 3 pytania o konkretne problemy, z perspektywy czasu widzę, że i to było zbędne, bo gdybym się nie spieszył, to wyczytałbym rozwiązania na stronach, z których czerpałem wiedzę na temat stawiania serwera. Może zajęłoby mi to 2 czy 3 godzinki więcej...

 

Podsumowując: Jak nie masz czasu, spieszy Ci się, chcesz mieć gotowe rozwiązanie na teraz, to albo odpuść sobie VPSa/dedyka, albo kup w pełni zarządzany(managed) z gotowymi rozwiązaniami (demony, panel itp.). Ewentualnie zrób jak większość ludzi, którzy nie mają czasu ani chęci walczenia z systemem, softem itd. - skorzystaj z rowiązań współdzielonych. Przy mocy obliczeniowej i ilości pamięci, jaką posiadają nowoczesne serwery to rozwiązanie staje się nieco mniej bezsensowne niż kiedyś. A posiadanie vpsa czy dedyka tylko po to, żeby go mieć mija się z celem, równie dobrze wystarczy linuch na własnym kompie, nawet w jakimś VMware czy innej VM-ce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×