Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
damien

Dwa serwery poczty pod jedną domeną

Polecane posty

Witam,

 

Moja sytuacja jest dość nietypowa. Korzystam z Google Apps pod domeną w AZ.pl.

 

Utworzyłem kilka kont mailowych, a jedno z nich planuję przeznaczyć do rozsyłania newslettera do klientów.

 

Problem jest taki, że Google nie zezwala na wysyłanie więcej niż 100 listów na dzień, a co ważniejsze, program, przez który wysyłam newsletter, nie obsługuje szyfrowania SSL przy konfiguracji SMTP, co GMail z kolei wymaga.

 

Wpadłem na pomysł, żeby utworzyć na koncie hostingowym az.pl (lub jakimkolwiek innym), w module poczty, to jedno konto, potrzebne do newslettera. Czy jest możliwość podpięcia (chyba przez rekordy MX) obu systemów pocztowych naraz pod jedną domenę i rozgraniczenia kont pocztowych między te systemy poczty?

 

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Wystarczy po prostu utworzyć w DA konto pocztowe, a w domenie poprawić tylko rekord SPF (zakładam, że wiadomości zwrotne nie są ci potrzebne, lub obsłużysz je już przez Gmaila)

 

Ale...

 

2) I tak u większości providerów są limity ilości wysyłanych maili per konto. Więc raczej to ci nic nie da...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odzew.

 

O limity się nie martwię, ponieważ az.pl pozwala na wysłanie 1500 maili co godzinę. A to mnie wystarcza w zupełności.

 

Czy mógłbyś napisać, jak dokładnie poprawić rekord SPF, żeby to działało?

 

A co z rekordami MX, skoro wskazują ono na Google Apps?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co z rekordami MX, skoro wskazują ono na Google Apps?
MX'y nie służą do wysyłania poczty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, ale co z MXami? Bo musiałem wszystkie usunąć przy konfigurowaniu Google Apps. Teraz są tylko te z Google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, dzięki, ale co z MXami? Bo musiałem wszystkie usunąć przy konfigurowaniu Google Apps. Teraz są tylko te z Google.
MX'y nie służą do wysyłania poczty.
Wiem, dlatego napisałem, że wskazują na Google Apps, a nie wysyłają pocztę.
To w końcu wiesz czy nie wiesz? MX'y nie służą do wysyłania poczty, więc ich nie ruszaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W nocy doszedłem do stwierdzenia, że jednak nie wiedziałem do czego służą MXy, albo inaczej, mam nadzieję że nie wiedziałem. :D

 

Przepraszam, ale nie jestem na takim stopniu zaawansowania, żeby zrozumieć takie krótkie podpowiedzi.

 

---------------

Wróćmy na początek. Myślałem, że MX wskazują na serwer poczty, czyli te rekordy są potrzebne, aby móc wysyłać i odbierać pocztę.

 

Kiedy zrozumiałem wczoraj, o co Ci chodziło, byłem przekonany, że MXy są potrzebne tylko do odbierania poczty.

Proszę popraw mnie, jeśli wciąż jestem w błędzie.

 

I co najważniejsze przejdźmy do praktyki.

 

Skoro mam pocztę "główną" na Google Apps, czy wystarczy, że w panelu az.pl stworzę odpowiednie konto email, którego nie ma w Google Apps, abym mógł z niego wysyłać emaile? Oczywiście poprawię rekord SPF, jak napisał Fiercio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiedy zrozumiałem wczoraj, o co Ci chodziło, byłem przekonany, że MXy są potrzebne tylko do odbierania poczty.

Proszę popraw mnie, jeśli wciąż jestem w błędzie.

MX to skrót od Mail Exchanger, jest to rekord, który wskazuje innym serwerom SMTP,

pod jaki adres dostarczać przesyłki adresowane do odbiorców w ramach pojedyńczej domeny.

Przykładowo:

 

webhostingtalk.pl posiada rekord MX mail.webhostingtalk.pl

rekord A dla mail.webhostingtalk.pl to 62.181.4.40

koniec z końców serwery SMTP będą próbowały nawiązać

połączenie TCP na port 25 IP 62.181.4.40 posiadając jakiś list dla użytkowników

w domenie webhsotingtalk.pl i to cała filozofia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

!!! :D

 

Chyba wszystko rozumiem, ale dla pewności, czy moglibyście się odniejść do ostatniego akapitu z mojego poprzedniego postu?

 

Dzięki wielkie i pozdrawiam!

Jesteście super. Uratowaliście mi tyłek tak po trochu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie chciałbym sprawdzić poprawność tego rekordu SPF, wysyłając maila na check-auth@verifier.port25.com. Jak mogę sprawdzić, czy wszystko gra, skoro taka konfiguracja nie zezwala na otrzymywanie maili? Rozumiem, że przekierowania z tego adresu też na nic się zdadzą?

 

/offtopic

To normalne w IPB, że nie mogę edytować swojej wiadomości?

Przedtem jakimś cudem silnik wysłał trzy takie same wiadomości na raz, też nie mogłem (nie potrafiłem) ich usunąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoro mam pocztę "główną" na Google Apps, czy wystarczy, że w panelu az.pl stworzę odpowiednie konto email, którego nie ma w Google Apps, abym mógł z niego wysyłać emaile? Oczywiście poprawię rekord SPF, jak napisał Fiercio.
Stwórz takie, które jest także w Google Apps, w przeciwnym wypadku nikt nie będzie mógł na Twoje maile odpisywać :D Reszta się zgadza.

 

Męczy mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie chciałbym sprawdzić poprawność tego rekordu SPF, wysyłając maila na check-auth@verifier.port25.com. Jak mogę sprawdzić, czy wszystko gra, skoro taka konfiguracja nie zezwala na otrzymywanie maili? Rozumiem, że przekierowania z tego adresu też na nic się zdadzą?
Wyślij maila na spf-test@openspf.org. Poza tym chyba nadal nie rozumiesz, że w takiej konfiguracji możesz odbierać maile. Wszystkie maile adresowane do Ciebie będą trafiały na konta w Google Apps. Po prostu wysyłasz je z innego miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem, myślałem po prostu, że konta nie mogą się powielać na poszczególnych serwerach poczty.

 

Ten adres spf-test też miałem, z tym że przeczytałem, że odpowiedź jest w formie negatywnej, są tam też podane wyniki jakichś dwóch testów, więc wolałem pisać tylko o tym port25.com. :D

 

Ok, dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam, Damian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce mi to działać... Program ciągle nie może połączyć się z serwerem SMTP. Wpisuję jako serwer "mail.mojadomena.pl", bo tak jest napisane na stronach az.pl:

Konfiguracja Ręczna

Użytkownik Serwera Email: oferta+mojadomena.pl

Serwer Poczty Przychodzącej: mail.mojadomena.pl

Serwer Poczty Przychodzącej: (SSL) swarog.az.pl

Serwer Poczty Wychodzącej: mail.mojadomena.pl(serwer wymaga uwierzytelniania) port 25

Serwer Poczty Wychodzącej: (SSL) swarog.az.pl(serwer wymaga uwierzytelniania) port 465

 

Problem chyba polega na tym, że usunąłem kiedyś (w obawie o kolizję z Google Apps) rekord A lub CNAME który nazywał się właśnie tak "mail.cos-tam".

 

Na tej stronie:

http://www.who.is/dns/az.pl/

znalazłem adres IP jaki trzeba przypisać do rekordu A. Tyle, że to "mail.az.pl", a dla każdego użytkownika to chyba powinno być inne.

 

Potrafilibyście ten rekord "odtworzyć"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jak potrzeba to nawet do pomocy technicznej az nie da się dodzwonić.

 

Ale poradziłem sobie, może się komuś przyda.

 

Utworzyłem nowy rekord A, o nazwie "mail.mojadres.pl", a IP wpisałem 62.146.68.167 - takie widniało przy rekordzie "ftp.mojadres.pl". No i wszystko działa. ;)

 

Dzięki Wam za całą okazaną pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×