Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
BlueMan

IPv6

Polecane posty

Tak w ogóle co daje IPv6? Jak go można wykorzystać? (z punktu widzenia LAMP)

 

Mam niby już v6, ale jak wpiszę w przeglądarkę, to ona łączy się z pierwszema 4 cyframi, a dalej po dwukropku to dla niej port... .

(pomijając fakt, że jeszcze Apache mi nie słucha pod tym IP)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic ci nie daje bo v4 i v6 nie są kompatybilne. Trzeba mieć sieć v6 internetową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak w ogóle co daje IPv6? Jak go można wykorzystać? (z punktu widzenia LAMP)

Z puntku widzenia nieLAMP, na przykład można mieć masę vhostów do szpanowania IRC-u. ;-)

Mam niby już v6, ale jak wpiszę w przeglądarkę, to ona łączy się z pierwszema 4 cyframi, a dalej po dwukropku to dla niej port...

Może spróbuj dać IP w nawiasy kwadratowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy docelowy komputer (na którym odpalasz przeglądarkę) obsługuje IPv6?

Dalej - czy twój provider internetowy obsługuje IPv6?

Jeśli nie, to IPv6 nie da ci nic ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Prohost - czyli mój usługodawca internetu musi także wspierać IPv6? Ale nie... to mi się kupy nie trzyma - bo wtedy cały świat z dnia na dzień musiałby przejść na IPv6, aby to działało... a nie że pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|

 

@pxw - nic nie dało.

Przeglądarka od razu zwróciła http://[2001:470/64]

 

@Fiercio - siedzę teraz na Win XP SP3 Pro. On pewnie nie obsługuje? ;) Jak to sprawdzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Prohost - czyli mój usługodawca internetu musi także wspierać IPv6? Ale nie... to mi się kupy nie trzyma - bo wtedy cały świat z dnia na dzień musiałby przejść na IPv6, aby to działało... a nie że pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|

 

Właśnie na tym polega cały problem - gdyby dało się to wprowadzić tak bezproblemowo jak sobie wymarzyłeś to wszyscy pławilibyśmy się w luksusuach posiadania setek tysięcy IP na najprostszego dedyka w OVH..

 

IPV6 w XP wymaga AFAIR dodatkowych sterowników ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@patryk - zawsze wydawało mi się, że określenie sterowniki to raczej do tych elementów pasuje, które zajmują się bezpośrednio obsługą hardware'u ;)

 

Do Win XP trzeba po prostu... dodać obsługę protokołu.

 

Jak sprawdzić, czy ją masz? W Panelu sterowania > Połączeniach sieciowych >> właściwościach wybranego połączenia powinien być wpis a'la Protokół internetowyw wersji 6 (TCP/IPv6) albo Microsoft TCP/IP wersja 6.

 

Dodać go sobie możesz klikając na Zainstaluj > Protokół > Microsoft TCP/IP wersja 6.

 

Jednak cała twoja sieć (począwszy od twojego komputera, twojego domowego routera, przez twojego dostawcę, routery brzegowe dostawcy, peery i routery/sieć odbiorcy) musi być IPv6. Jeśli któregokolwiek ogniwa nie ma, to niestety (co jest dosyć logiczne...) posiadanie v6 nic ci nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://[2001:470/64]

 

/64 to jest maska sieci. Nie podaje się jej podczas łączenia do innego komputera. Należy podawać wyłącznie adres bez maski czyli bez /64.

 

IPv6 można spróbować łącząc się z ipv6.google.com :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie kwiatki z tym są ;)

 

Doczytałem zresztą w Wikipedii.

W protokole IPv4, przestrzeń adresowa opisywana była za pomocą 32 bitów, pozwalając zaadresować 2^32 ≈ 4,3×10^9 węzłów, co odpowiada liczbie 8,42 adresów/km² powierzchni Ziemi. W protokole IPv6 rozmiar tej przestrzeni został zwiększony do 128 bitów co daje 2^128 ≈ 3,4×10^38 kombinacji. Odpowiada to liczbie 6,7×10^17 adresów/mm² powierzchni Ziemi.

670'000'000'000'000'000 adresów/mm²

 

Licząc, że ludności na Świecie jest 6,8 mld to wychodzi, że każdy z mieszkańców będzie mógł mieć 98'529'411 adresów IP w swoim milimetrze kwadratowym ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że wydzielane są w dużych klasach zatem nie wygląda to tak różowo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Firecio: w przypadku Windowsa to się nazywa IPv6 protocol driver (tcpip6.sys), więc z premedytacją napisałem sterownik ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Prohost - czyli mój usługodawca internetu musi także wspierać IPv6?
Tak, musi wspierać (albo Ty musisz skorzystać z tunelowania IPv6-in-IPv4).

 

Ale nie... to mi się kupy nie trzyma - bo wtedy cały świat z dnia na dzień musiałby przejść na IPv6, aby to działało... a nie że pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|
Nie, używanie IPv4 nie wyklucza używania IPv6 i vice-versa. Zresztą sam masz na swoim serwerze jednocześnie IPv4 i IPv6 i jakoś to razem działa, prawda?

 

Właśnie na tym polega cały problem
To akurat nie jest żaden problem.

 

gdyby dało się to wprowadzić tak bezproblemowo jak sobie wymarzyłeś to wszyscy pławilibyśmy się w luksusuach posiadania setek tysięcy IP na najprostszego dedyka w OVH..
Ale przecież tak jest... Nawet najtańsze Kimsufi przychodzi z jakąś tam pulą adresów IPv6 (/64 albo /96).

 

Jednak cała twoja sieć (począwszy od twojego komputera, twojego domowego routera, przez twojego dostawcę, routery brzegowe dostawcy, peery i routery/sieć odbiorcy) musi być IPv6. Jeśli któregokolwiek ogniwa nie ma, to niestety (co jest dosyć logiczne...) posiadanie v6 nic ci nie da.
Jak wyżej -> IPv6-in-IPv4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

p: nie wydaje mi się, żeby wyedukowanie się miliardów userów, i dostosowanie ich systemów operacyjnych, routerów wifi i wszelkich pierdółek do tego, aby miały dostęp do contentu, który kiedyś być może pojawi się z braku miejsca tylko w IPv6 było takim żadnym problemem ;). Bluemanowi nie chodziło raczej o wymianę IPv4 na IPv6, ale o moment, kiedy IPv6 przestanie być czymś więcej niż tylko zabawką, a nadal duża cześć userów nie będzie wiedziała czym to się je.

 

PS. Ja ipków v6 w ofercie kimsufi nie widze ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p: nie wydaje mi się, żeby wyedukowanie się miliardów userów, i dostosowanie ich systemów operacyjnych, routerów wifi i wszelkich pierdółek do tego, aby miały dostęp do contentu, który kiedyś być może pojawi się z braku miejsca tylko w IPv6 było takim żadnym problemem ;).
Nie bardzo widzę jaki to ma związek z tym na co wcześniej odpowiadałeś, czyli:
@Prohost - czyli mój usługodawca internetu musi także wspierać IPv6? Ale nie... to mi się kupy nie trzyma - bo wtedy cały świat z dnia na dzień musiałby przejść na IPv6, aby to działało... a nie że pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|

 

edit:

Bluemanowi nie chodziło raczej o wymianę IPv4 na IPv6, ale o moment, kiedy IPv6 przestanie być czymś więcej niż tylko zabawką, a nadal duża cześć userów nie będzie wiedziała czym to się je.
Wydaje mi się, że właśnie o to mu chodziło...

 

PS. Ja ipków v6 w ofercie kimsufi nie widze ;).
Ja mam blok IPv6 (/64) widoczny w grupie "Karty sieciowe".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

p: Nie rozumiem w końcu jak Ty postrzegasz wypowiedź bluemana, ale może to dlatego, że wcześnie wstałem ;). Wiadomo przecież, że skoro płynne przejście na IPv6 było rozważane nawet w latach 90, kiedy maszyn w sieci było kilkunastokrotnie mniej to teraz na coś takiego nie ma szans i tutaj chyba nie mogłeś sądzić, że sobie wymyśliłem, że pewnego dnia wszyscy zrobia pstryk i będzie po zabawie - jak to jest planowane z wyłączeniem telewizyjnych nadajników analogowych.

 

Moja odpowiedź odnosiła sie do "pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|" bo chyba nie zaprzeczysz, że przeciętny użytkownik Windowsa XP i IE 6.0 będzie miał blade pojęcie o tym jak skorzystać z zasobów dostępnych po IPv6 i czym to się je.

 

Ja mam blok IPv6 (/64) widoczny w grupie "Karty sieciowe".

Ok, ale w ofercie tego nie ma oficjalnie, więc znająć OVH jutro może przestać działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, ale w ofercie tego nie ma oficjalnie, więc znająć OVH jutro może przestać działać.

http://pomoc.ovh.pl/Ipv4Ipv6

http://www.ovh.pl/jednostki/ipv6.xml

Zresztą z jakiego powodu miało by przestać działać - skoro to praktycznie zerowym nakładem funduszy unowocześnia ich infrastrukturę, a zarazem poszerza ofertę.

Co do całkowitego przejścia z IPv4 na IPv6 - uważam, że nie ma szans przejścia na nowy standard z dnia na dzień. Poprzez "pstryk i nie mamy IPv4) Jednak jestem pewien, że to przejście nastąpi - a w niedalekiej przyszłości będzie można zaobserwować przyspieszenie tego procesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p: Nie rozumiem w końcu jak Ty postrzegasz wypowiedź bluemana, ale może to dlatego, że wcześnie wstałem . Wiadomo przecież, że skoro płynne przejście na IPv6 było rozważane nawet w latach 90, kiedy maszyn w sieci było kilkunastokrotnie mniej to teraz na coś takiego nie ma szans i tutaj chyba nie mogłeś sądzić, że sobie wymyśliłem, że pewnego dnia wszyscy zrobia pstryk i będzie po zabawie - jak to jest planowane z wyłączeniem telewizyjnych nadajników analogowych.

 

Moja odpowiedź odnosiła sie do "pół Świata ma v6, a druga połówka nie potrafi się dostać do pierwszej :|"

Moja także. I tak, wypowiedź BlueMan'a interpretuję właśnie jako taki "pstryk".

 

bo chyba nie zaprzeczysz, że przeciętny użytkownik Windowsa XP i IE 6.0 będzie wiedział jak skorzystać z zasobów dostępnych po IPv6 i czym to się je.
O ile co do XP się zgodzę (bo trzeba włączyć obsługę protokołu w wersji 6), to w nowszych wersjach systemu z Redmond obsługa ta jest włączona domyślnie, także jeżeli użytkownik dostanie adres IPv6 "z automatu" (via DHCPv6, autokonfigurację albo inne cudo) to będzie korzystać z zasobów dostępnych po IPv6 w taki sam sposób w jaki korzysta z zasobów dostępnych po IPv4... Przeciętny użytkownik nie ma pojęcia co to IP.

 

Ok, ale w ofercie tego nie ma oficjalnie, więc znająć OVH jutro może przestać działać.
Nie ma też wyspecyfikowane, że IP stałe to IPv4. Podążając więc Twoim tokiem rozumowania, mogą jutro przestać routować IPv4 i pozostać tylko przy IPv6 ;)

 

Aha, przestań 10x edytować posty, bo się nie da na nie sensownie odpisywać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moja także. I tak, wypowiedź BlueMan'a interpretuję właśnie jako taki "pstryk".

No to pozostaje przy swoim twierdzeniu, że w wypadku takiego "pstryku" na pewno nie odbyłoby się to bezproblemowo.

 

Nie ma też wyspecyfikowane, że IP stałe to IPv4. Podążając więc Twoim tokiem rozumowania, mogą jutro przestać routować IPv4 i pozostać tylko przy IPv6

Nie zdziwiłbym się : ).

 

Aha, przestań 10x edytować posty, bo się na nie sensownie odpisywać nie da

Wyedytowałem posta kiedy go jeszcze nie czytałeś : ). edit: i kto tutaj edytuje posty ;)..

 

Malu: Pisałem o kimsufi, tam czegoś takiego w oficjalnej ofercie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to pozostaje przy swoim twierdzeniu, że w wypadku takiego "pstryku" na pewno nie odbyłoby się to bezproblemowo.
Jasne, że "pstryk" nie odbył by się bezproblemowo. Poza tym żadnego "pstryku" nie będzie.

 

Nie mniej jednak dyskusja (z mojego punktu widzenia) przebiegała w ten sposób:

BlueMan: Bla, bla, bla, musiałby nastąpić wielki "pstryk", bla, bla...

patryk: Właśnie na tym polega cały problem, bla, bla...

 

Wyedytowałem posta kiedy go jeszcze nie czytałeś : ).
Gdybym go wtedy jeszcze nie czytał to bym nie wiedział, że go wyedytowałeś, prawda? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×