Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Kasia2Pod

Jak się z zarejestrowanej domeny robi domenę funkcjonalną

Polecane posty

Cześć wszystkim. Czy ktoś mógłby mi przystępnie wyjaśnić na czym polega proces zmiany zwykłej zarejestrowanej domeny, np. art.pl, waw.pl czy tatry.pl na domenę funkcjonalną (lub regionalną)? Bo czytałam, że art.pl i tatry.pl to były kiedyś normalne domeny do zarejestrowania a później ich status się zmienił na domeny funkcjonalne i teraz można rejestrować własne domeny w domenie art.pl czy tatry.pl. Na czym polega zmiana tego statusu? Jak to się robi?

 

Ufff sorry za takie teoretyzowanie, ale wybrałam sobie temat pracy rocznej z informatyki o domenach funkcjonalnych właśnie, sporo na ten temat czytałam i chciałabym "błysnąć" taką ciekawostką, o którą pytam a nie mogę nigdzie tej informacji znaleźć... Czy trzeba się zwrócić do NASK (bo chyba nie do IANA)? Jak to wygląda, czy ktoś wie. 

 

Pozdrufffka :* Kasia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze z taka prosba to do NASK, jednak pewnie to nie takie proste. Wiem ze np. koszalin.pl jest zwykla domena, ale politechnika sprzedaje je jako funkcjonalne we wlasnym zakresie. Musisz poczekac na odpowiedz kogos kto w tym siedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz możesz sobie zarejestrować domenę xyz.pl i potem oddawać/odsprzedawać subdomeny.

W przypadku niektórych domen NASK uznał, że są na tyle ogólne, że wciągną je na listę domen funkcjonalnych do rejestracji poprzez partnerów. Z innymi domenami NASK przekazał zarządzanie innym instytucją np. art.pl do ICM.

Podobnie jest z domenami regionalnymi niektóre obsługuje NASK, a niektóre zostały przekazane do instytucji związanych z miastem np. poznan.pl jest zarządzany przez UAM i oni ustalają ceny (http://www.domeny.poznan.pl/)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz możesz sobie zarejestrować domenę xyz.pl i potem oddawać/odsprzedawać subdomeny.

W przypadku niektórych domen NASK uznał, że są na tyle ogólne, że wciągną je na listę domen funkcjonalnych do rejestracji poprzez partnerów. Z innymi domenami NASK przekazał zarządzanie innym instytucją np. art.pl do ICM.

No właśnie, czyli z tego by wynikało, że NASK to robi na podstawie własnego widzimisię (mianowicie uznaje domeny za szczególnie ważne a inne nie oraz przekazuje ich administrowanie pewnym instytucjom lub nie). A jeśli nie, to na jakiej podstawie, na przykład administrowanie art.pl zostało przekazane ICM? Był jakiś konkurs? Licytacja? Trochę trywializuję sprawę, ale to w sumie dość ciekawy temat i sam bym się chętnie czegoś na ten temat dowiedział.

 

Podobnie jest z domenami regionalnymi niektóre obsługuje NASK, a niektóre zostały przekazane do instytucji związanych z miastem np. poznan.pl jest zarządzany przez UAM i oni ustalają ceny (http://www.domeny.poznan.pl/)

I znowu pytanie: na jakiej podstawie tym a nie innym instytucjom? Uważam, że powinno to być w jakiś sposób sformalizowane. Może zresztą jest a o tym nie wiemy...

 

Jako inny przykład takich domen może warto podać jeszcze sex.pl i info.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie, czyli z tego by wynikało, że NASK to robi na podstawie własnego widzimisię (mianowicie uznaje domeny za szczególnie ważne a inne nie oraz przekazuje ich administrowanie pewnym instytucjom lub nie). A jeśli nie, to na jakiej podstawie, na przykład administrowanie art.pl zostało przekazane ICM? Był jakiś konkurs? Licytacja? Trochę trywializuję sprawę, ale to w sumie dość ciekawy temat i sam bym się chętnie czegoś na ten temat dowiedział.

Skad pomysł że nask oddał komuś domeny do zarządzania?

Wszystkimi domenami funkcjonalnymi zarządza nask. (oczyweiście które sa w ofercie dns.pl i partnerów)

Z regionalnymi różnie bywa np lodz.pl nie jest i nie była zarządzana przez nask ale przez lodman.pl (miejska sieć komputerowa)

 

Jako inny przykład takich domen może warto podać jeszcze sex.pl i info.pl.

 

To sa domeny funkcjonalne obsługiwane przez nask i nie przypominam sobie żeby ktoś inny nimi zarządzał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, już widzę o co chodzi. Dzięki za rozjaśnienie :) Myślałem, że niektóre domeny funkcjonalne NASK oddaje innym podmiotom w zarządzanie, ale okazuje się, że nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I znowu pytanie: na jakiej podstawie tym a nie innym instytucjom?
Domeny "miejskie" przykazywane są instytucjom miejskim, jeśli tylko o to wystąpią.

Czyli np. lodz.pl dostał Urząd Miasta w Łodzi, a on w jakimś tam przetargu/delegacji wyznaczył do jej obsługi Lodmana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×