Skocz do zawartości
Moaha

Własny skrypt i s[rzedaż licencji.

Polecane posty

Witam!

 

Otóż napisałem sobie taki prosty skrypt i okazuje się że wiele osób jest nim zainteresowanych.

Chciałbym sprzedawać licencję do niego ale zabardzo niewiem jak to wygląda od strony prawnej...

 

Muszę gdzieś zgłaszać swój skrypt? Chodzi o to żeby np. ktoś kto kupi licencję nie powiedział że to jego skrypt. Żebym mógł być jakoś zidentyfikowany jako właściciel skryptu...

 

Ktoś już coś takiego robił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zawierasz umowę kupna/sprzedaży skryptu.

 

A jeśli na skrypcie da się co nieco zarobić (tzn nie jest to "skrypt-śmieć" za 10zł), to proponował bym go zakodować ionCubem. Wtedy ustalenie autorstwa nie będzie żadnym problemem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak fiercio pisal, najlepiej zakodowac skrypt ale ioncube jest mało popularny.

polecam do tego darmowy i popularniejszy http://eaccelerator.net/.

 

Przez zakodowaniem dodatkowo mozesz ograniczyc prace do jakiegos IP serwera.

 

Jak masz "tylko" licencję to nie bedziesz mial pewnosci ze ktos nie ukradnie Ci całego kodu lub jego fragmentów.

 

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wykupiony pakiet Ioncube, jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie ... myślę, że się dogadamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że jak sprzedaż skrypt to od własności intelektualnej masz później 50% zwolnienie z podatku przy rocznym sprawozdaniu podatkowym :) (taka mała anegdotka dla osób prywatnych sprzedających skrypty, zakładając że płacą podatki :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm
tak jak fiercio pisal, najlepiej zakodowac skrypt ale ioncube jest mało popularny.

polecam do tego darmowy i popularniejszy http://eaccelerator.net/.

ioncube jest BARDZO popularny i dużo stabilniejszy niż eA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli ja zakoduje ioncubem to czy wtedy będzie skrypt działał na każdym serwerze czy tylko na tych które jakoś wspierają ioncube albo coś w tym stylu?

 

Pamiętaj że jak sprzedaż skrypt to od własności intelektualnej masz później 50% zwolnienie z podatku przy rocznym sprawozdaniu podatkowym (taka mała anegdotka dla osób prywatnych sprzedających skrypty, zakładając że płacą podatki )

Znaczy się jeżeli płacę jakiś tam podatek to jeśli teraz sprzedam licencję to będę go płacił połowę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale jeśli ja zakoduje ioncubem to czy wtedy będzie skrypt działał na każdym serwerze czy tylko na tych które jakoś wspierają ioncube albo coś w tym stylu?

Będą działać tylko na tych hostingach które będą oferowały bibliotekę IonCube Loader - jednak jest ich coraz więcej, a te które nie mają raczej doinstalowują na życzenie :) Myślę że skoro uważasz że ludzie mogą chcieć go przerabiać/sprzedawać to warto jednak zdecydować się na jakieś tego typu zabezpieczenie :)

 

Znaczy się jeżeli płacę jakiś tam podatek to jeśli teraz sprzedam licencję to będę go płacił połowę?

Przy sprzedaży programów, skryptów etc (wszystko co wiąże się z kodem źródłowym/wartością intelektualną) obowiązuje 50% zwolnienie z podatku dochodowego, czyli przykładowo zarabiasz na skrypcie 30 000 zł, płacisz podatek dochodowy od 15 000 zł. Przynajmniej coś takiego obowiązywało gdy występowałem jeszcze jako osoba prywatna a nie jako firma :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to przyznam że ciekawa opcja...

 

Ale jak to jest z innymi open source skryptami?

Nikt ich nie kradnie..

Jakieś prawne sposoby stosują czy może to kwestia popularności i tego że wszędzie jest napisane (fora, blogi) czyj jest skrypt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt ich nie kradnie to nie powiem... na bele jakim warezie znajdziesz czy to IP.Board, czy to vBulletin, czy to inne... pirackich użytkowników też jest wbrew pozorom sporo...

 

Natomiast duża część skryptów jest właśnie kodowana, czy to ionCubem, czy to Zend SafeguardSuitem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie , wszystkie zabezpieczenia da się złamać (jeżeli się opłaca)

jest jedno wyjście sprzedawać skrypt z hostingiem (oczywiście nie każdy skrypt da się w taki sposób sprzedać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co mi da sprzedawanie skryptu razem z hostingiem?

Chyba musiałbym zablokować dostęp do ftp...

 

A co do łamania zabezpieczeń to myślę że w przypadku takiego czegoś jak IonCube niema czego łamać bo przecież kod nie jest zabezpieczony... Jest jawny tylko inny... ponoć takie "hashowanie" skryptu to droga w jedną stronę...

Czy może się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba musiałbym zablokować dostęp do ftp...

na tym to polega , ewentualnie dostęp do wybranych katalogów (tpl'ki , jakieś klasy do ustawień)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co mi da sprzedawanie skryptu razem z hostingiem?

Chyba musiałbym zablokować dostęp do ftp...

Aplikację tworzysz na zasadzie katalogów

 

 

~/private/ {i tu wszelakie coś, co chcesz ukryć - klasy, cały backend itp.}

 

~/public/ {a tu wszelakie pliki dostępne użytkownikowi - jakieś grafiki, szablony itp. - i tylko do tego katalogu dajesz użytkownikowi dostęp}

 

A co do łamania zabezpieczeń to myślę że w przypadku takiego czegoś jak IonCube niema czego łamać bo przecież kod nie jest zabezpieczony... Jest jawny tylko inny... ponoć takie "hashowanie" skryptu to droga w jedną stronę...

Czy może się mylę?

 

Skoro PHP potrafi jakoś ten kod odpalić, to znaczy, że jakoś jest możliwość dojścia do oryginalnych rozkazów. Ale taka zabawa jest dosyć droga, i w większości przypadków nieopłacalna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ioncube jest BARDZO popularny i dużo stabilniejszy niż eA.

 

Z tym BARDZO to bym nie przesadzal.

 

Przydała by się lista hostingów gdzie działa eA lub IonCube.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×