Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ertcap

hosty domeny

Polecane posty

Dawno nie zadawalem pytania no ale nie mozna tylko odpowiadac :)

 

Moze mi ktos powiedziec jak sprawdzic na jakie adresy ip sa ustawione hosty dla danej domeny (przy zalozeniu, ze sa stworzone) dla domen zagranicznych? Dla domen .pl wystarczy dac whois i widac tam adresy ip, dla domen zagranicznych w whoisie ipkow nie widac :/

 

Bylbym wdzieczny za odpowiedz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widać, bo zdaje się, iż domeny com/net/org wymagają z automatu, aby NSy byłý hostami w rejestrze.

( mogę się mylić :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
host -a nazwadomeny.com :).

Nie chodzi mi o konfiguracje dnsa ale hosty, na przykladzie:

mamy domena.com i delegujemy ja na ns1.domena.com i ns2.domena.com

Zeby to zadzialalo musimy podac adresy ip u rejestratora, inaczej dns, ktory bedzie sie staral rozwiazac domene nic nie zrobi, bo sprawdzajac na jaki ipek kieruje domena.com zerknie sobie na dnsy, tam znajdzie ns1.domena.com wiec bedzie musial rozwiazac ns1.domena.com wiec zacznie sprawdzac gdzie lezy domena.com i goto 1 :)

Nie widać, bo zdaje się, iż domeny com/net/org wymagają z automatu, aby NSy byłý hostami w rejestrze.

Z tego co testowalem to nie, musza byc tylko wtedy jak domeny sa same dla siebie dnsami. Chociaz oczywiscie moge sie mylic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi mi o konfiguracje dnsa ale hosty, na przykladzie:

mamy domena.com i delegujemy ja na ns1.domena.com i ns2.domena.com

Zeby to zadzialalo musimy podac adresy ip u rejestratora, inaczej dns, ktory bedzie sie staral rozwiazac domene nic nie zrobi, bo sprawdzajac na jaki ipek kieruje domena.com zerknie sobie na dnsy, tam znajdzie ns1.domena.com wiec bedzie musial rozwiazac ns1.domena.com wiec zacznie sprawdzac gdzie lezy domena.com i goto 1 :)

 

Taki przypadek jak piszesz kiedy ns-y mają być w domenie należy:

- we wpisach w NS-ach utworzyć glue record

- zmieniając NS-y dla domeny u registranta oprócz nazwy podać IP

- DNS-y muszą być być zgłoszone, "zarejestrowane" różnie to się nazywa przez Registranta w InterNic żeby mogły służyć jako NS-y można to sprawdzić na http://reports.internic.net/cgi/whois wybierając Nameserver

 

 

A poza tym nie rozumiem o co pytasz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt piękne rozwiązanie, ale nic prostrzego nie przychodzi mi do głowy:

$ dig +noall +additional domena @`dig +noall +authority domena @a.root-servers.net | cut -f7 | head -1`

Z tego co testowalem to nie, musza byc tylko wtedy jak domeny sa same dla siebie dnsami. Chociaz oczywiscie moge sie mylic.
Jest tak jak piszesz :)

 

btw: to się nie nazywa host tylko glue record :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niezbyt piękne rozwiązanie, ale nic prostrzego nie przychodzi mi do głowy:

$ dig +noall +additional domena @`dig +noall +authority domena @a.root-servers.net | cut -f7 | head -1`

btw: to się nie nazywa host tylko glue record :)

 

A zadziała to kiedy hosty nie są jeszcze zgłoszone do InterNic jako NS-y ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A zadziała to kiedy hosty nie są jeszcze zgłoszone do InterNic jako NS-y ?
Jak ma pokazać jakie serwery nazw są zgłoszone zanim jeszcze będą zgłoszone? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
żeby mogły służyć jako NS-y można to sprawdzić na http://reports.internic.net/cgi/whois wybierając Nameserver

Dokladnie o to mi chodzilo. Dziekuje :)

 

W sumie te narzedzie ma jakis lag albo rejestrator mnie oklamal, ze zmienil (bo w panelu takiej funkcji nie moze cholera zrobic...). No nic, poczekam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A zadziała to kiedy hosty nie są jeszcze zgłoszone do InterNic jako NS-y ?
W sumie jeszcze raz teraz spojrzałem na Twoje pytanie i żeby nie było niedomówień odpowiem jeszcze raz :)

 

Podana przeze mnie metoda zadziała w momencie kiedy glue records pojawią się na autorytatywnych serwerach odpowiedzialnych za dany TLD. Nie wiem kiedy informacje pojawiają się na wspomnianej przez Ciebie stronie, ale podejrzewam, że nie wcześniej niż na serwerach autorytatywnych :) Na pytanie czy później niestety nie znam odpowiedzi.

 

Poza tym z tego co widzę, to informacje w rejestrze InterNic dotyczą jedynie serwerów nazw zgłoszonych dla .aero, .arpa, .asia, .biz, .cat, .com, .coop, .edu, .info, .int, .jobs, .mobi, .museum, .name, .net, .org, .pro i .travel, tak więc ccTLD nie obejmują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W sumie te narzedzie ma jakis lag albo rejestrator mnie oklamal, ze zmienil (bo w panelu takiej funkcji nie moze cholera zrobic...). No nic, poczekam :P

A jaki rejestrator, bo wielu ma taką opcję w panelu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jaki rejestrator, bo wielu ma taką opcję w panelu ?

AZ - maja taka funkcje dla domen miedzynarodowych ale dla domen globalnych (wszystkim klientom poprzenosili domeny z miedzynarodowych do globalnych) juz nie ma takiej funkcji.

Roznica miedzy miedzynarodowymi a globalnymi jest (chyba) taka, ze miedzynarodowe to byly kiedys rejestrowane przez bodajze ispproxy a te globalne to sa nowe rejestrowane juz bezposrednio przez AZ.

Konczac temat - zmienic ipki to mi zmienili i ww. narzedzie ladnie pokazalo nowe adresy ip :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×